Prague International Marathon odstartuje prezident Pavel a ozdobí ho řada celebrit z Battle of the Teams

Zítra v neděli odstartuje 27. ročník Maratonu Praha. Letos se na něm uskuteční řada novinek. Start jednoho z nejúspěšnějších běžeckých závodů na světě je totiž naplánován z Václavského náměstí a řada doprovodných programů se uskuteční v Marathon Expo na Výstavišti Holešovice. Očekává se více než 10 tisíc běžců. Také letos maraton ozdobí projekt Battle of the Teams, do kterého se zapojilo pět týmů. Slavnostní start provede v neděli od 9:00 prezident Petr Pavel. 

Marathon Praha je globální událostí, záběry z této akce se vysílají ve více než 130 zemí světa, a to například na BBC, ESPN nebo Sky TV. Obrázky běžců v historickém centru Prahy sledují miliony diváků. V letošním ročníku se bude startovat z Václavského náměstí. „Pro nás je nové startovní místo velkou novinkou, ulice Na Příkopě je ale dlouhá a široká, pro běžce to tak bude komfortnější. Jinak trasa nedoznala velkých změn, ke Karlovu mostu budeme probíhat později a z druhé strany,“ uvedl Tomáš Mirovský, koordinátor závodů RunCzech. Na startu se objeví běžci z více než 40 zemí světa, objeví se jak na hlavním závodu, tak při ČT 2Run, což je štafetový závod pro dvojice. „Právě v závodech dvojic vidíme v letošním roce nárůst zájmu. Registraci na závody jsou stále ještě dostupné, blížíme se ale k hranici vyprodání,“ dodal Mirovský.

Ranní čas a optimální podmínky nahrávají k rychlejším časům. O ten se pokusí například Keňan Alexander Mutiso, který v minulém roce zaběhl ve Valencii 2:03:29 při svém debutu. „Jsem rád, že jsem zpátky v Praze, účastnil jsem se tu závodu Birell Běh na 10 kilometrů. Nevím, jestli se mi podaří zlepšit můj osobní nejlepší výkon, cílím na to, abych překonal traťový rekord,“ prohlásil Mutiso. Favoritkou mezi ženami bude Sintayehu Lewetegn. O dobré časy bude bojovat také Sisay Lemma, vítěz maratonu v Londýně v roce 2021, na startu bude také česká špička – Jiří Homoláč, Vít Pavlišta nebo také Moira Stewart, která se bude snažit pokořit kvalifikační limit pro olympijské hry v Paříži. „Běhám pod tlakem, který si na sebe dávám sama. Tentokrát tam žádné tlaky nejsou, jdu do závody s čistější hlavou,“ dodala česká hvězda.

Potřetí se na Maratonu Praha objeví Battle od the Teams, který propojuje profesionální závodníky s hobby běžci. Každý tým má svého kapitána a čtyři profesionální běžce. K něm se pak mohou připojit ostatní účastníci, na které pak čeká řada bonusů a hlavně tím podpoří dobročinné akce. „Veřejnost těší, že se může připojit k celebritám, zájem je velký. Stanovili jsme průměrný čas v podobě 4 hodin a 15 minut, pokud ho někdo z veřejnosti překoná, získá pro svůj tým bonusové body. Nejrychlejší hobby běžec ve vítězném týmu obdrží prize money,“ dodal Pavel Češka z RunCzech.

Kapitánem týmu Mattoni je Jiří Prskavec, několikanásobný medailista ve vodním slalomu. „Líbí se mi ten projekt, maraton si chci jednou zaběhnout, takže jsem rád, že jsem součástí týmu,“ dodal Prskavec. Skupinu ČEZ bude reprezentovat Kateřina Neumannová, Prague Airport zase Jiří Ježek, za Rohlik.cz pak slavný lezec Adam Ondra, který bude rovněž v neděli na startu. Loňský vítězný tým Generali Česká pojišťovna si zase vybral Ondřeje Moravce. „Pamatuji si, že minulý rok byl v mojí roli Michal Šlesingr. Když mi nabídli, jestli bych se Battle of the Teams nechtěl zúčastnit, tak jsem na to kývl. A tím, že je to spojené s nadací Leontinka, mi přišlo, že podpořit dobrou věc je správné,“ vysvětluje dvojnásobný olympijský medailista a mistr světa.

Pravidla Battle of the Teams jsou jednoduchá – v každém týmu budou za své výkony bodově ohodnoceni čtyři profesionální atleti a k nim se poté přidá průměr dosažených bodů všech ostatních běžců. Pokud navíc profesionál zaběhne osobní rekord, získá pro svůj tým extra tříprocentní bodový bonus. Podobné pravidlo se nově vztahuje také na hobby běžce – All Runners. „Nic podobného v žádném jiném běžeckém závodě neprobíhá. O finanční odměnu tak budou moci bojovat všichni, kteří se do Battle of The Teams zapojí,“ prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Po čtyřech letech se vrací Marathon Expo na Výstavišti Praha. Do Křižíkových pavilonů B, C a D se návštěvníci dostanou zdarma a mohou se seznámit s novinkami v oblasti běžeckého vybavení a doplňků, zdravé stravy, prevence i regenerace a užít si pestrý doprovodný program. Závodníci si zde také mohou vyzvednout startovní čísla.

V sobotu také mohou cílovou medaili získat úplně všichni v rámci dm rodinné míle. Trasu zvládnou i úplní začátečníci, děti bez rodičů, rodina a dospělí a nebo prarodiče s vnoučaty. V neděli se pak kromě hlavního programu uskuteční běh záchranných a bezpečnostních složek pro zaměstnance státních záchranných a bezpečnostních složek. A také zdravotnický běh, který je určen všem lékařům, zdravotníkům, sestřičkám a dalším pracovníkům ve zdravotnických zařízení. Tyto akce podporuje ministerstvo zdravotnictví.

Související

Pražský maraton

Běžet maraton bez dostatečného tréninku? Hazard se zdravím, varuje lékařka

Běžet maraton bez dostatečného tréninku může znamenat zdravotní riziko. Komplikace ale mohou potkat i trénované běžce, pokud přeženou tempo, podcení nedoléčenou nemoc či pitný režim. V rozhovoru s ČTK to řekla Eva Kieslichová, přednostka Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní péče Transplantcentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Pražský maraton se běží v neděli dopoledne, přihlášeno je přes 10.000 běžců a běžkyň.

Více souvisejících

Pražský maraton Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy