Krčmář se ve sprintu vešel do dvacátého místa. Závod ovládl vedoucí muž Fillon-Maillet

Svůj sprinterský závod v rámci Světového poháru v biatlonu ve finském Kontiolahti jeli v sobotu po ženách i muži a i v tomto závodě se vešel český závodník do TOP 20. Zatímco v ženském závodě dvacítku uzavírala Jessica Jislová, v mužích byl nejlepším Čechem Michal Krčmář, jenž skončil pro změnu devatenáctý. Z celého startovního pole se pak dařilo nejlépe vedoucímuži celého seriálu Francouzovi Fillonu-Mailletovi.

Zatímco kvůli pozitivnímu PCR testu se sprintu v Kontiolahti nezúčastnil Milan Žemlička, ovšem další tři čeští reprezentanti ano. Jak Adamu Václavíkovi, tak Mikuláši Karlíkovi se podařilo postoupit do nedělní stíhačky.

Oba však ve výsledkové listině skončili za Michalem Krčmářem. Ten se mohl pyšnit nejlepším českým umístěním v tomto závodě i přesto, že při střelbě strávil na koberci vždy více času, než by bylo zdrávo. I tak ale nakonec zaznamenal za celý závod jen jednu minelu a to při předposlední ráně při střelbě vestoje. „Vůbec mi to na střelnici nesedlo, nemohl jsem pořádně namáčknout spoušť, ale běžecky to úplně špatné nebylo. Za výsledek na hraně dvacítky můžu být rád. Stíhačka bude našlápnutá, od desátého místa mě dělí nějakých patnáct vteřin," řekl Krčmář po závodě pro Českou televizi.

Na trati se tentokrát vůbec neztratil svým výkonem Jakub Štvrtecký. Ten se i přes dvě nepřesné střely (po jednom vleže i vestoje) mohl pyšnit třináctým nejrychlejším běžeckým časem. Především díky svému závěreečnému rychlému běhu se dokázal v pořadí vyšvihnout na konečné 23. místo. Trestným kolům se nevyhnul ani Adam Václavík, který jich musel absolvovat hned tři. To ale neznamenalo, že by z tohoto závodu nakonec nezískal žádný bod.

Vidět byl i další reprezentant Karlík, jenž se díky čisté ležce pohyboval kolem patnáctého místa. Vestoje ale natropil čtyři chyby a přestože to znamenalo veliký propad v pořadí, i on se do nedělní stíhačky podívá.

Závodu se ze známých důvodů nezúčastnili Rusové a Bělorusové, na trati však nebyli k vidění ani Ukrajinci. Ve startovní listině pak chyběli i známí norští bratři Johannes Thingnes Boe a Tarjei Boe. Vedoucí muž celkového pořadí Fillon-Maillet tak měl celkem jednoduchou cestu k vítězství a poté, co dojel první s osmnáctivteřinovým náskokem na překvapivého stříbrného mladého Nora Filipa Andersena, má zase větší šanci na zisk velkého křišťálového glóbu.

Světový pohár biatlonistů - 10 km mužů v Kontiolahti (5.3.2022):

1. Fillon Maillet (Francie) 23:21,0 (0)2. Andersen (Norsko) +18,3 (0)3. Kühn (Německo) +29,7 (1)4. Bakken (Norsko) +31,2 (1)5. Samuelsson (Švédsko) +32,4 (2)6. Jacquelin (Francie) +34,3 (2)7. Nawrath (Německo) +34,8 (1)8. Hofer (Itálie) +42,5 (1)

...

19. Krčmář (ČR) +1:02,2 (1)23. Štvrtecký (ČR) +1:14,6 (3)39. Václavík (ČR) +1:46,5 (3)55. Karlík (ČR) +2:13,6 (4)

Stav SP (po 16 z 22 závodů):

1. Fillon Maillet (Francie) 6962. Jacquelin (Francie) 5393. Samuelsson (Švédsko) 5244. T. Boe (Norsko) 4865. Christiansen (Norsko) 4516. Lägreid (Norsko) 4517. J. Boe (Norsko) 4408. Desthieux(Francie) 433

...

29. Krčmář (ČR) 22170. Štvrtecký (ČR) 3473. Václavík (ČR) 32

Související

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy