Ženskou štafetu ovládly Norky. Češky skočily na osmém místě

V neděli se konal poslední závod v rámci první zastávky biatlonového Světového poháru 2019/2020, o který se postaraly ženy, jež měly na programu štafetu 4x6 kilometrů. Česká štafeta nastoupila ve složení Jislová, Charvátová, Davidová a Puskarčíková a nakonec skončila na osmém místě a to i přesto, že během závodu na tom bylo české kvarteto i hůře. Na stupních vítězů pak postupně skončily Norky, Švýcarky a Švédky.

Ze začátku ženského štafetového závodu se nejlépe dařilo italské štafetě, kterou v prvním úseku reprezentovala Vittozziová a vidět to bylo hlavně ppři předávce, kdy byla Itálie v čele závodu s desetivteřinovým náskokem před tehdy druhými Norkami. Následovaly domácí Švédky a Francouzky.

Co se týče české závodnice Jessicy Jislové, tak ta předvedla čistou úvodní střeleckou položku, při následující střelbě vestoje však musela hned dvakrát dobíjet. Protože ani běžecky nestačila potom na své soupeřky, nebylo překvapením, že při předávce česká reprezentace figurovala na průběžném devátém místě se skoro minutovou ztrátou na čelo. „U střelby jsem si říkala, že to přece není žádná věda, tak dokážu terč vyčistit i přes rezervní náboje," řekla ke svému výkonu po svém úseku pro Českou televizi sama Jislová.

Ta tedy předávala Lucii Charvátové, jenže té se její úsek vůbec nevyvedl, neboť musela absolvovat jedno trestné kolo podobně jako Francouzka Gontierová. I proto se tak na čele závodu objevily k radosti domácích fanoušků Švédky. To Italky byly sedmé a Češky až na třináctém místě. „Sama moc nevím, co bylo špatně. Dostalo mě to ale dost pod tlak," neskrývala své rozladění Charvátová. K jejímu úseku se pak vyjádřil i asistent trenéra Jiří Holubec. „Všechny rány mimo terč poslala moc nahoru, viděl bych za tím chyby při nádechu," řekl.

Klimatické podmínky nebyly v Östersundu zrovna pro závodnice příjemné, ale protože je to venkovní sport, holt v hustém sněžení musely závodit všechny biatlonistky a byly tak všechny na tom stejně. V polovině štafetového závodu byly v popředí štafety Švédska, Francie, Norska a Německa. Charvátové se naopak vůbec nepodařilo druhá střelba vestoje, kdy byla v úzkých, ale naštěstí jí tři náhradní náboje nakonec stačily. „Vytrápila jsem se, tímhle jsem štafetě opravdu vůbec nepomohla," věděla.

Pomyslný štafetový kolík tedy přebírala do třetího úseku jednička mezi českými ženami Markéta Davidová, která tak v tu chvíli věděla, že musí vylepšit aktuální 12. pozici, na které české kvarteto zrovna nacházelo. Navíc ještě na první místo ztrácelo hned dvě minuty. Davidová ale potvrdila, že patří k aktuálně nejlepším biatlonistkám v českém týmu a dokázala tak českou reprezentaci vytáhnout zpátky do elitní desítky. Že právě tam Češky opět budou, tak to bylo jasné už po střelbě vleže Markéty Davidové. „Bylo to děsně těžké, protože na tom čerstvém sněhu mi lyže moc neodjížděly," řekla česká hrdinka, který díky jejímu tradičně skvělému běhu, jenž byl v tu chvíli čtvrtý nejlepším ve startovním poli, Češky stáhly již zmiňovanou hrozivou ztrátu.

Když tedy do svého úseku vyrážela finišmanka Eva Kristejn Puskarčíková, byla česká reprezentace průběžně osmá a co víc, ještě lepší než Itálie. Ani Francie tehdy už nevypadala na to, že by snad z této štafety brala stupně vítězů, to díky třem sestrám Gasparinovým a pak i finišmance Häckiové se do bojů o medaile přihlásilo celkem nenápadně Švýcarsko. Po střelbě vleže bylo už jasné, že nikdo neohrozí Norsko zásluhou skvělé střelby Röiselandové a Norky tak tedy navázaly svým triumfem na letošní MS, jež se na jaře konalo taktéž v Östersundu.

Přestože střelba vleže se Puskarčíková nikterak nevyvedla, neboť vypotřebovala všechna své tři dobíjení a díky tomu jí tak předběhly Ukrajinky s Italkami, střelba vestoje už byla v podání rodačky z Harrachova daleko lepšía  když k tomu předvedla ještě lepší běh, nakonec z toho bylo pro Česko osmé místo.

Světový pohár biatlonistek v Östersundu - štafeta 4x6 km žen (8.12.2019):

1. Norsko (Knottenová, Tandrevoldová, Eckhoffová, Röiselandová) 1:11,08,7 (0+10)2. Švýcarsko (E. Gasparinová, S. Gasparinová, A. Gasparinová, Häckiová) +8,5 (0+4)3. Švédsko (Perssonová, E. Öbergová, Brorssonová, H. Öbergová) +10,2 (0+8)4. Německo (Horchlerová, Herrmannová, Hinzová, Preussová) +15,5 (1+9)5. Rusko (Voroninová, Mironovová, Jurlovová-Perchtová, Kuklinová) +1:37,7 (0+9)6. Francie (Bescondová, Braisazová, Chevalierová, Simonová) +2:07,3 (0+9)7. Rakousko (Schwaigerová, Innerhoferová, Hauserová, Zdoucová) +2:09,5 (0+7)8. Česko (Jislová, Charvátová, Davidová, Kristejn Puskarčíková) +2:31,3 (1+13)

Související

Více souvisejících

Biatlon

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy