Češi rádi kupují chytré telefony, vysloužilé ale nerecyklují

Češi rádi kupují chytré telefony, zároveň ale nerecyklují ty vysloužilé. Průměrně si lidé pořídí nový mobil jednou za tři až 3,5 roku. Ačkoli recyklace vysloužilého telefonu u prodejců elektroniky či operátorů šetří životní prostředí, Češi stará zařízení téměř nerecyklují. 

V dnešní tiskové zprávě to uvedla marketingová skupina Digital First Marketing Group (DFMG) na základě analýzy projektu datové žurnalistiky Evropa v datech. Právě mobily tak představují více než desetinu z 15,7 kilogramu elektronického odpadu, který každý Čech ročně vyprodukuje.

"Podle údajů Českého statistického úřadu má vlastní mobilní telefon 98,8 procenta Čechů z každé věkové kategorie starší 16 let," uvedl analytik Tomáš Odstrčil z Evropy v datech. Prodej chytrých telefonů se podle provozního ředitele společnosti Datart Tomáše Račáka v Česku nadále zvyšuje, a to navzdory pandemii koronaviru i energetické krizi a inflaci. "V současné době je kategorie IT a mobilních telefonů jednou z nejvíce rostoucích kategorií v našem sortimentu, a to i přes jejich rostoucí cenu," řekl Račák. Podle DFMG se v Česku každý den prodá na 8500 telefonů.

Podle průzkumu projektu REMOBIL si Češi uchovávají na 12 milionů vysloužilých mobilů pro případ, že je v budoucnu budou znovu potřebovat. Ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti T-Mobile Martin Orgoník uvedl, že méně než jedno procento zakoupených mobilů vracejí lidé do prodejen. "Ve všech našich prodejnách je možné nadbytečné mobily odevzdat a my následně zařídíme jejich recyklaci. Informovanost o problematice elektroodpadu, recyklaci, ekologické stopě výroby elektrozařízení i o tom, kde všude je možné vysloužilé zařízení odevzdat, je ale velmi nízká," sdělil Orgoník. Stejný trend pozoruje její mateřská společnost Deutsche Telekom ve všech 36 zemích své působnosti.

Recyklovat lze podle DFMG až 90 procent materiálu v mobilních telefonech, přičemž po demontáži baterie lze z mobilů získat zhruba 58 procent plastu a asi 30 procent kovů. Zatímco kovy se zrecyklují, plast se využije energeticky.

"Mobilní telefony jsou jednou ze základních složek elektronického odpadu, jehož celosvětový objem vychází podle dat z roku 2019 na 53,6 miliardy kilogramů materiálu, který by se dal recyklovat a znovu využít. Ve skutečnosti si ale tímto procesem projde pouze 17 % vyhozené elektroniky," vysvětlil Orgoník. Společnost T-Mobile proto vede osvětovou kampaň Zrecyklujte!, pomocí níž se snaží rozšířit povědomí o recyklaci starých či nefunkčních mobilních telefonů.

Kroky k ochraně životního prostředí skrze redukci elektronického odpadu přijala již také Evropská unie, která od podzimu 2024 zavedla povinnost prodeje nových zařízení s jednotnými nabíjecími konektory pro chytré telefony, tablety a další přenosná zařízení. Výrobci tak budou muset používat výhradně kabely a zdířky typu USB-C. Návrh se týká také laptopů, na které se však sjednocení nabíječek začne vztahovat až na konci roku 2026.

Související

Více souvisejících

mobily

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

Rekordní prodeje dálničních známek. Ve čtvrtek se jich prodalo přes 200 tisíc

Prodej dálničních známek dosáhl za jeden den historického rekordu. Před úpravou cen bylo ve čtvrtek 29. února 2024 uhrazeno celkem 219 tisíc e-známek v hodnotě 316 milionů korun. Nejvíce úhrad dálničního poplatku proběhlo v dopoledních hodinách, informovalo ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy