Jacqueline Kennedyová skrývala až do své smrti temné tajemství

Je logické, že s případem odtajněné části materiálů o atentátu na 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho se do zájmu čtenářů dostává i jeho manželka. Málokdo ví, a čtenáři jsou tím často zmateni, že tuto ženu zasáhla rána osudu hned třikrát.

Začneme tím, co vědí téměř všichni: Jacqueline Lee Bouvier se narodila 28. července 1929 v New Yorku a hledači rodinných linií vystopovali rodinné kořeny sahající až k Napoleonu Bonaparte. Rodina se řadila mezi smetánku, John Vernou Bouvier III se pohyboval jako obchodník na Wall Street, matka Janet Lee si proto mohla dovolit být v domácnosti. Čtyři roky po svém narození přibyla do rodinného kruhu Jacquelinina mladší sestra Caroline, ale vztahy mezi rodiči se postupně zhoršovaly až natolik, že se krátce před jedenáctými narozeninami Jacqueline rozvedli (červen 1940).

Ačkoliv si John Vernou i Janet Lee našli nové partnery, výchovu a hlavně snahu poskytnout dcerám patřičné vzdělání to neovlivnilo. Jacqueline už od útlého mládí snadno studovala jazyky, mluvila vedle angličtiny francouzsky, italsky, španělsky a dokonce polsky. Studovala na Vassar College, pak strávila dva roky ve Francii, kde navštěvovala Univerzitu v Grenoble a slavnou pařížskou Sorbonnu. Absolvovala Univerzitu George Washingtona a byla graduována jako bakalář umění v oblasti francouzské literatury (1951). 

Kennedy se s ní seznámil v době, kdy pracovala jako fotoreportérka pro list Washingron Times-Herald. Formálně byli představeni společným přítelem Charlesem L. Bartlettem na slavnostní večeři v květnu 1952. Jacquelina Johna okouzlila, ale sama se jeho dvoření nějaký čas bránila, ale nakonec došlo na velkolepou svatbu. Onoho 12. září 1953 se mělo na jejich svatbu dostavit téměř 2000 hostů a všichni byli přesvědčeni, že jde o okouzlující a ideální pár.

Jenže opak byl pravdou a navíc Jacqueline prožila několik traumat, jaká žena a matka může přijít. V roce 1955 potratila a další krutá rána ji dostihla o rok později. Porodila mrtvé děvče a tato událost se stala jedním z velkých tajemství, které bylo odhaleno až v roce 1997, tedy tři roky po její smrti. Dítě, které přišlo na svět 23. srpna 1956, nebylo nikdy zapsáno do matriky a tím pádem de facto nedostalo ani jméno. Nemělo tedy ani rodný list a nebylo pokřtěno, navzdory tomu, že oba rodiče byli katolíky. Později se Jacqueline o mrtvé holčičce zmiňuje jako o Arabelle. Tvrdí se, že Kennedy tehdy dlel na francouzské Riviéře a zpráva o předčasně narozené mrtvé dceři ho zdrtila natolik, že vážně rozvažoval, zda pokračovat v politické kariéře. Nakonec to byla jeho manželka, kdo ho přesvědčil, aby z nastoupené cesty neuhnul.

Dcera Caroline (27. 11. 1957) a syn John Fitzgerald jr. (25. 11. 1960) měli lepší osud, i když jak si uvedeme dále, u J.F.K. juniora byl osud také hodně krutý. Čtvrté dítě přišlo na svět v době, kdy procházelo kvůli různým záletům a neshodám manželství Kennedyových krizí. Patrick (7. 4. 1963) však přežil porod o pouhých 36 hodin, poté přes veškerou snahu lékařů zemřel na syndrom respirační tísně novorozenců (HMD). Jeho smrt nejen zavdala podnět k pečlivému výzkumu příčin nemoci, ale také manžele smířila. Uvádí se, že Kennedyovi opět našli společnou řeč a plánovali ještě dalšího potomka. Ale přišel tragický Dallas, 22. listopad 1963 a atentát na nejmladšího prezidenta USA.

Pár se při sexu propadl celým domem! Až do sklepa

Po smrti a pohřbu svého manžela nechala Jacqueline přenést ostatky Arabelly z katolického hřbitova v Newportu na Rhode Island, kde je uložila po bok Johna Fitzgeralda sr. a Patricka. Na náhrobní desku však umístila pouze slovo "dcera", protože nechtěla, aby byl náhrobek označený neformálním jménem. Vedou se spory, zda JFK vůbec věděl o tom, jak jeho žena mrtvou dceru pojmenovala.

Ani sňatek s řeckým rejdařem Aristotelem Socratem Onassisem, kterého si přes odpor jeho rodiny vzala v roce 1968, nepřinesl bývalé první dámě štěstí. Rozpory byly na denním pořádku a Jacqueline se s mužem starším o 23 let hodlala rozvést, jenže 23. ledna 1973 zahynul při leteckém neštěstí jeho čtyřiadvacetiletý syn Alexander Socrates Onassis. Jacqueline považovala za svou povinnost zůstat po jeho boku a setrvala tam až do 15. března 1975, kdy tehdy devětašedesátiletý Onassis zemřel ve Francii na zápal plic.

Ačkoliv Onassis oficiálně své manželce žádné prostředky neodkázal (55 % majetku dostala jeho dcera Christina (11. 12. 1950 - 19. 11. 1988), 45 % připadlo nadaci Alexandra Onassise. Rodina nakonec vyplatila Jacqueline "odstupné" ve výši 28 milionů $. Jejím posledním partnerem byl obchodník s diamanty Maurice Templeman, s nímž žila od roku 1980 až do své smrti 19. května 1994, kdy zemřela na rakovinu lymfatických žláz.

Její syn John Fitzgerald Kennedy jr. ji přežil o pouhých pět let. Jeho život skončil ve vlnách Atlantického oceánu 16. července 1999 nedaleko ostrova Martha's Vineyard, kam se zřítil se svým letadlem Piper RA-32R. Podle vyšetřování Národního úřadu pro leteckou bezpečnost (NTSB) bylo důvodem nehody pochybení pilota. Spolu s ním zemřela i jeho žena Carolyn a švagrová Lauryn Bessett. 

Jacqueline Bouvier-Kennedy-Onassis tedy dlouho měla tajemství, které ještě dnes mate některé čtenáře životopisů. Ale jedním z pádných důkazů o jejich dětech je kniha A Thousand Days, dílo o 1 120 stránkách, které vytvořil Arthur M. Schlesinger jr. rodinný přítel a historik v roce 1965. V něm se uvádí, že Jacqueline měla s Johnem F. Kennedym "pět dětí během deseti let". Jak ze statě vyplývá, je tím míněn i její potrat z roku 1955. Že nejde o nějaký bulvární škvár dokazuje skutečnost, že kniha Tisíce dnů byla oceněna Pulitzerovou cenou za biografii nebo autobiografii.

Související

Jacqueline Kennedyová se svým mužem J.F.K.

Jacqueline Kennedyová skrývala až do své smrti temné tajemství

Je logické, že s případem odtajněné části materiálů o atentátu na 35. prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho se do zájmu čtenářů dostala i jeho manželka. Málokdo ví, a čtenáři jsou tím často zmateni, že tuto ženu zasáhla rána osudu hned třikrát.

Více souvisejících

Jacqueline Kennedyová John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) atentát děti

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU čeká jednání o Ukrajině či energetice, summit začne ve čtvrtek

Tématy summitu lídrů zemí Evropské unie příští týden ve čtvrtek a v pátek mají být Ukrajina, energetika, obrana a bezpečnost, jižní sousedství či vnější vztahy. Návrhy okruhů probere Rada pro obecné záležitosti (GAC) v úterý v Bruselu. ČTK to sdělila Veronika Lukášová z oddělení komunikace kabinetu ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN).

před 27 minutami

Úřad práce

Příbuzní zastřelené úřednice chtějí po státu miliony korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). 

před 29 minutami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Převrat v Německu připravoval i známý šéfkuchař, je mezi zadrženými

Mezi podezřelými z přípravy převratu, který v Německu podle policie chystali příznivci krajní pravice, je i známý šéfkuchař Frank Heppner, jehož dcera je přítelkyní rakouského fotbalisty Davida Alaby z klubu Real Madrid, uvedl britský deník The Guardain. Další podezřelou osobou je bývalý policista, který kdysi chránil židovskou komunitu před teroristickými útoky. Vyšetřování pokračuje, takže zadržených nejspíš bude přibývat.

před 1 hodinou

Senát ČR

Senát zřejmě označí hladomor na Ukrajině ve 30. letech 20. století za genocidu

Senát zřejmě po vzoru Sněmovny a parlamentů dalších zemí označí hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933 za genocidu, kterou způsobil stalinský režim. Horní parlamentní komora by v souvislosti s aktuální ruskou agresí proti Ukrajině měla vyjádřit odhodlání přispět k prosazování mezinárodních principů, které by zabránily tomu, aby se v budoucnu mohla podobná tragédie kdekoli na světě opakovat. Vyplývá to z návrhu usnesení, které připravil senátní výbor pro lidská práva.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie. Photo by Kira auf der Heide

Češi šetří kvůli inflaci. Dotkne se to i nadílky pod stromečkem

Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1015 respondentů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

včera

Biden schválil další vojenskou pomoc Ukrajině za 275 milionů dolarů

Americký prezident Joe Biden dnes schválil další vojenskou pomoc Ukrajině za 275 milionů dolarů (6,3 miliardy Kč). Jejím cílem bude podle agentury AFP především posílení protivzdušné obrany země, kterou v únoru napadlo Rusko.

Zdroj: ČTK

Další zprávy