Facebook mění pravidla v otázce uměle vytvořeného viru

Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským výtvorem. Společnost tuto položku odebrala ze svého seznamu zakázaných tvrzení v době zesílených debat o teorii, že koronavirus SARS-CoV-2 se mezi lidmi rozšířil po úniku z čínské laboratoře. Ve středu ji zmínil i americký prezident Joe Biden. Jde podle něj o jeden ze dvou scénářů, na něž se soustředí američtí zpravodajci.

Eurozpravy.cz

I na tuto skutečnost se ve vyjádření o úpravě svých pravidel odvolává Facebook. "Ve světle pokračujících vyšetřování původu covidu-19 a na základě konzultace s odborníky na veřejné zdraví už nebudeme z našich služeb odstraňovat tvrzení, že covid-19 je vytvořený člověkem," uvedl provozovatel sociálních sítí v prohlášení, o němž informoval web Politico.

Rozhodnutí blokovat výroky o "vyrobené" nemoci Facebook oznámil v únoru. Rozšířil tím svůj seznam "vyvrácených" tvrzení o pandemii, který je součástí postupu technologického giganta proti nepravdivým a zavádějícím informacím na toto téma. V únoru experti Světové zdravotnické organizace (WHO) po bádání v Číně označili za vysoce nepravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře, a naopak se přiklonili k teorii o přírodním původu pandemie.

V posledních týdnech se ovšem diskuse na toto téma znovu posouvá. Před dvěma týdny skupina prominentních virologů prostřednictvím časopisu Science uvedla, že je potřeba věc dál prošetřit a že jak "teorie neúmyslného vypuštění z laboratoře", tak ta o přenosu koronaviru na člověka z infikovaného zvířete, jsou stále ve hře.

O několik dní později přišel list The Wall Street Journal se zprávou, že podle amerických tajných služeb v listopadu 2019 skončili v nemocniční péči tři výzkumníci virologického institutu v čínském městě Wu-chan. Právě tento výzkumný ústav je jádrem spekulací o "laboratorní nehodě", kterou ve středu zmínil prezident Biden. Wu-chan se na začátku loňského roku stal prvním známým ohniskem šíření covidu-19.

"Stejně jako v jiných laboratořích tady vědci někdy upravují viry, aby je mohli pochopit a zneškodnit," píše o wu-chanském institutu deník The New York Times (NYT). Podle listu i podle dalších komentátorů se nicméně v poslední době zas tolik nezměnilo, pokud jde o skutečné důkazy týkající se počátku pandemie covidu-19. NYT míní, že o verzi s únikem z laboratoře se více mluví, protože někteří dříve skeptičtí vědci nyní vyjadřují vůči této teorii otevřenost.

"Nejpravděpodobnější je, že tento virus se rozšířil přirozeně, nemůžeme ale vyloučit možnost nějaké laboratorní nehody," řekl ve středu americkým senátorům ředitel amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Francis Collins. Odborníci dříve spekulace v tomto směru spíše odmítali a teorii i úniku koronaviru z laboratoře propagovali především kritici Číny včetně bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Po dalším vyšetřování počátků pandemie nevolá jen výše zmíněná skupina virologů, přesto však tato otázka může zůstat navždy nevyjasněná. Případná odpověď by neměla zásadní význam pro boj proti šíření covidu-19, byla by však důležitá mimo jiné z hlediska minimalizace rizika dalších pandemií.

Témata: EZ

Češi tráví na sociálních sítích o 11 procent času víc než před epidemií

23.06.2021 16:09 Doba, kterou Češi strávili na sociálních sítích, se loni po vypuknutí epidemie koronaviru zvýšila o…

Microsoft zřejmě zítra odhalí největší novinku za poslední roky. Windows 11

23.06.2021 09:35 Americká softwarová společnost Microsoft se ve čtvrtek zřejmě chystá představit novou verzi svého…

Pražský institut plánování využili hackeři k těžbě kryptoměn

22.06.2021 12:57 Institut plánováni a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) se stal terčem kybernetického útoku.…

Satelity Starlink budou mít celosvětové pokrytí ještě letos

22.06.2021 12:03 Satelitní síť americké společnosti Starlink bude mít zhruba v září celosvětové pokrytí. Společnost…

Svět zasáhly záhadné výpadky internetu. Nefungovaly banky, pošty nebo burza

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Vlna výpadků internetu dnes zasáhla webové stránky a aplikace desítek finančních institucí,…

Na internetu se objevil nový operační systém Windows 11

16.06.2021 14:27 Na internetu se objevil nový operační systém Windows, který se americká softwarová společnost…

Twitter podle Indie záměrně nedodržuje zákon o technologiích

16.06.2021 11:34 Spor indické vlády a společnosti Twitter se vystupňoval, když Indie odebrala společnosti právní…

NÚKIB varuje české firmy a organizace před vyděračským programem

25.05.2021 19:25 Na české firmy v současnosti aktivně cílí útočníci s vyděračským softwarem Avaddon. Uvedl to dnes…

Německo vyšetřuje, jak nakládá Google s osobními daty a zda nezneužívá své…

25.05.2021 13:04 Německý antimonopolní úřad zahájil řízení s americkou společností Google. Zjišťuje, jak nakládá s…

Facebook vytvořil zvláštní tým dohlížející na obsah o sporu Izraele a Gazy

20.05.2021 12:38 Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz …

Související:

Právě se děje