Společnost Facebook krátce před prezidentskými a parlamentními volbami v Ugandě zablokovala účty s vazbami na tamní vládu, informuje dnes zpravodajský portál BBC. Sociální platforma vysvětlila, že organizovaná síť propojená s ugandským ministerstvem informací používala falešné či dvojité účty, aby se vydávala za běžné uživatele a navodila zdání popularity určitých příspěvků.
"Tento měsíc jsme uzavřeli síť ugandských účtů a stránek, které byly zapojeny do organizovaného, neautentického vystupování, jehož cílem bylo ovlivnit veřejnou debatu před volbami," citovala agentura AFP představitelku Facebooku v regionu subsaharské Afriky. "(Síť) používala falešné a dvojité účty ke správě stránek, komentování obsahu jiných uživatelů, k vydávání se za uživatele či sdílení přípěvků ve skupinách s cílem navodit zdání vyšší popularity, než měly," uvedla dále mluvčí Facebooku pro subsaharskou Afriku.
Vládní mluvčí Ofwono Opondo však Facebook obvinil ze snahy ovlivnit výsledky voleb a uvedl, že mu není známo, že by si kdokoli na uvedené účty stěžoval. "Majitelé (účtů) nedostali žádné upozornění a nikdo nebyl ani vyzván k reakci na obvinění," podotkl Opondo.
Předvolební dění v Ugandě bylo zatím poznamenáno napětím a násilím. Současný prezident Yoweri Museveni, který stojí v čele země již 35 let, se ve čtvrtečních volbách utká s hlavním vyzyvatelem, jímž je zákonodárce a populární zpěvák Bobi Wine. Ten má podporu především mladých lidí. Bobi Wine byl několikrát zadržen, při listopadových střetech mezi Wineovými stoupenci a policií přišlo o život nejméně 54 lidí.
Otázka zodpovědnosti technologických gigantů za obsah zveřejňovaný na jejich platformách je v současnosti diskutované téma. Twitter, Instagram a Facebook v minulých dnech zablokovaly účty amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého viní z vyprovokování svých příznivců k útoku na sídlo amerického Kongresu z minulého týdne.
Související

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
před 40 minutami

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
před 1 hodinou

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
před 2 hodinami

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
před 2 hodinami

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
před 3 hodinami

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
před 3 hodinami

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
před 4 hodinami

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
před 5 hodinami

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
před 5 hodinami

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
před 6 hodinami

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
před 6 hodinami

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
před 7 hodinami

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
před 7 hodinami

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
před 7 hodinami

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
před 8 hodinami

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
před 8 hodinami

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
před 9 hodinami

Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
před 10 hodinami
Kim Čong-un se otočí ke Koreji zády, varují analytici. Asie čelí nové realitě
Prezident Jižní Koreje I Če-mjong se bude muset vyrovnat s novým, mnohem tvrdším postojem Severní Koreje, která se pod vedením Kim Čong-una definitivně odvrátila od myšlenky znovusjednocení Korejského poloostrova. Místo toho Pchjongjang posílil jaderný arzenál, navázal úzké vojenské vazby s Ruskem a označil Soul za „nepřátelský stát“.
Zdroj: Libor Novák