Google jde přes mrtvoly? Na lidi se neohlíží, nesmí být bez dozorů vlád, vyzval exmanažer

Společnost Google zapomněla na své motto "nebuď zlý" (Don't be evil), které mělo ztělesňovat její čestnost a důvěryhodnost, a vyměnila své hodnoty za honbu za většími zisky a zvyšováním ceny akcií. Takto se dnes vyjádřil někdejší šéf mezinárodních vztahů americké firmy Ross LaJeunesse.

Google

Tvrdí, že byl letos z postu vytlačen mimo jiné kvůli názoru na poskytování služeb v Číně. Společnostem jako je Google už podle něj nemůže být dovoleno působit mimo pečlivý dohled úřadů.

LaJeunesse ve svém příspěvku na webu Medium komentuje zejména vývoj v přístupu svého bývalého zaměstnavatele k Číně. Vyhledávač Google je v této zemi od roku 2010 nedostupný, neboť jeho provozovatel se předtím rozhodl, že již nebude cenzurovat výsledky vyhledávání podle požadavků Pekingu.

"Pobouřilo mě, když jsem se v roce 2017 dozvěděl, že společnost začala postupovat kupředu s vývojem nové verze cenzurovaného vyhledávacího produktu pro Čínu s krycím jménem Dragonfly (vážka)," popisuje LaJeunesse, který vedl oddělení Googlu pro mezinárodní vztahy od roku 2012. Zlomovým okamžikem pro něj prý byl prosinec 2017, kdy vedení ohlásilo zřízení pekingského centra pro vývoj umělé inteligence. "To mě totálně zaskočilo a jasně mi ukázalo, že už jsem neměl schopnost ovlivňovat četné vývojářské projekty a dohody, o které společnost usilovala," napsal.

Následně se prý snažil prosadit iniciativu, s níž by se Google veřejně přihlásil k jistým principům týkajícím se lidských práv, "vysocí řídící pracovníci" ale vždy našli "výmluvu". LaJeunesse byl prý v interních debatách kolem Dragonfly vytlačován "na střídačku" a uvědomil si, že "společnost nikdy neměla v plánu zabudovat lidskoprávní principy do svých podnikatelských a produktových rozhodnutí". "V momentě, kdy měl Google upevnit svůj závazek ohledně lidských práv, rozhodl se místo toho pro honbu za většími zisky a ještě vyšší cenou akcií," dodal.

Mluvčí Googlu v článku deníku The Washington Post (WP) reagovala slovy o "neochvějném závazku podporovat lidskoprávní organizace a snahy". Odchod bývalého manažera firmy byl podle prohlášení důsledkem přestavby týmu, který se staral o komunikaci s diplomaty či mezinárodními organizacemi.

LaJeunesse napsal, že i po "reorganizaci" daného oddělení byly v týmu desítky volných pozic, pro něj se ale nakonec našla jen "malá role". "Odešel jsem. (...) Z mého pohledu nebylo třeba dalších důkazů o tom, že 'nebuď zlý' už nebylo skutečným odrazem hodnot společnosti. Stalo se pouze dalším nástrojem korporátního marketingu," napsal LaJeunesse o mottu, které bylo základním pilířem oznámení Googlu při vstupu na burzu v roce 2004 a následně se objevovalo v zaměstnaneckém kodexu.

Projekt Dragonfly po medializaci v roce 2018 vyvolal vlnu kritiky, petici proti němu podle WP podepsalo přes 1400 zaměstnanců technologického giganta. Nejde přitom o jediný podobný případ z poslední doby, neboť předloni na jaře také tisíce pracovníků protestovaly proti armádnímu projektu Maven. Google následně spolupráci s Pentagonem neprodloužil a z vývoje čínské verze vyhledávače nakonec také sešlo, ačkoli firma obnovení provozu v nejlidnatější zemi světa nevyloučila.

LaJeunesse, který pochází ze severovýchodu Spojených států, po odchodu z Googlu oznámil, že se v rodném státě Maine bude za Demokratickou stranu ucházet o křeslo v Senátu USA. Je si jist, že státní instituce se musí na technologické firmy více zaměřit. "Masivním technologickým společnostem jako je Google už nemůže být povoleno působit prakticky bez vládního dohledu," napsal.

Témata: Google | EuroZprávy.cz

Svět zasáhly záhadné výpadky internetu. Nefungovaly banky, pošty nebo burza

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Vlna výpadků internetu dnes zasáhla webové stránky a aplikace desítek finančních institucí,…

Na internetu se objevil nový operační systém Windows 11

16.06.2021 14:27 Na internetu se objevil nový operační systém Windows, který se americká softwarová společnost…

Twitter podle Indie záměrně nedodržuje zákon o technologiích

16.06.2021 11:34 Spor indické vlády a společnosti Twitter se vystupňoval, když Indie odebrala společnosti právní…

Facebook mění pravidla v otázce uměle vytvořeného viru

28.05.2021 16:53 Facebook tento týden přestal ze svých platforem mazat příspěvky o tom, že nemoc covid-19 je lidským…

NÚKIB varuje české firmy a organizace před vyděračským programem

25.05.2021 19:25 Na české firmy v současnosti aktivně cílí útočníci s vyděračským softwarem Avaddon. Uvedl to dnes…

Německo vyšetřuje, jak nakládá Google s osobními daty a zda nezneužívá své…

25.05.2021 13:04 Německý antimonopolní úřad zahájil řízení s americkou společností Google. Zjišťuje, jak nakládá s…

Facebook vytvořil zvláštní tým dohlížející na obsah o sporu Izraele a Gazy

20.05.2021 12:38 Americká technologická společnost Facebook ve středu oznámila, že minulý týden zahájila provoz …

Hackerská skupina DarkSide po výkupném od Colonial Pipeline údajně…

18.05.2021 16:15 Ruská skupina DarkSide, která stojí za vyděračským programem využitým hackery k útoku na…

Facebook se s vydavatelstvím Axel Springer dohodl na sdílení zpravodajství

17.05.2021 19:30 Vydavatelství Axel Springer, které je majitelem nejčtenějšího německého deníku Bild, se po letech…

Virus Bizzaro začal napadat banky v Evropě a Americe

17.05.2021 16:45 Nový škodlivý program Bizzaro napadl Evropě a v Jižní Americe, ze které pochází, přes 70 bankovních…

Související:

Právě se děje