Google jde přes mrtvoly? Na lidi se neohlíží, nesmí být bez dozorů vlád, vyzval exmanažer

Společnost Google zapomněla na své motto "nebuď zlý" (Don't be evil), které mělo ztělesňovat její čestnost a důvěryhodnost, a vyměnila své hodnoty za honbu za většími zisky a zvyšováním ceny akcií. Takto se dnes vyjádřil někdejší šéf mezinárodních vztahů americké firmy Ross LaJeunesse.

Tvrdí, že byl letos z postu vytlačen mimo jiné kvůli názoru na poskytování služeb v Číně. Společnostem jako je Google už podle něj nemůže být dovoleno působit mimo pečlivý dohled úřadů.

LaJeunesse ve svém příspěvku na webu Medium komentuje zejména vývoj v přístupu svého bývalého zaměstnavatele k Číně. Vyhledávač Google je v této zemi od roku 2010 nedostupný, neboť jeho provozovatel se předtím rozhodl, že již nebude cenzurovat výsledky vyhledávání podle požadavků Pekingu.

"Pobouřilo mě, když jsem se v roce 2017 dozvěděl, že společnost začala postupovat kupředu s vývojem nové verze cenzurovaného vyhledávacího produktu pro Čínu s krycím jménem Dragonfly (vážka)," popisuje LaJeunesse, který vedl oddělení Googlu pro mezinárodní vztahy od roku 2012. Zlomovým okamžikem pro něj prý byl prosinec 2017, kdy vedení ohlásilo zřízení pekingského centra pro vývoj umělé inteligence. "To mě totálně zaskočilo a jasně mi ukázalo, že už jsem neměl schopnost ovlivňovat četné vývojářské projekty a dohody, o které společnost usilovala," napsal.

Následně se prý snažil prosadit iniciativu, s níž by se Google veřejně přihlásil k jistým principům týkajícím se lidských práv, "vysocí řídící pracovníci" ale vždy našli "výmluvu". LaJeunesse byl prý v interních debatách kolem Dragonfly vytlačován "na střídačku" a uvědomil si, že "společnost nikdy neměla v plánu zabudovat lidskoprávní principy do svých podnikatelských a produktových rozhodnutí". "V momentě, kdy měl Google upevnit svůj závazek ohledně lidských práv, rozhodl se místo toho pro honbu za většími zisky a ještě vyšší cenou akcií," dodal.

Mluvčí Googlu v článku deníku The Washington Post (WP) reagovala slovy o "neochvějném závazku podporovat lidskoprávní organizace a snahy". Odchod bývalého manažera firmy byl podle prohlášení důsledkem přestavby týmu, který se staral o komunikaci s diplomaty či mezinárodními organizacemi.

LaJeunesse napsal, že i po "reorganizaci" daného oddělení byly v týmu desítky volných pozic, pro něj se ale nakonec našla jen "malá role". "Odešel jsem. (...) Z mého pohledu nebylo třeba dalších důkazů o tom, že 'nebuď zlý' už nebylo skutečným odrazem hodnot společnosti. Stalo se pouze dalším nástrojem korporátního marketingu," napsal LaJeunesse o mottu, které bylo základním pilířem oznámení Googlu při vstupu na burzu v roce 2004 a následně se objevovalo v zaměstnaneckém kodexu.

Projekt Dragonfly po medializaci v roce 2018 vyvolal vlnu kritiky, petici proti němu podle WP podepsalo přes 1400 zaměstnanců technologického giganta. Nejde přitom o jediný podobný případ z poslední doby, neboť předloni na jaře také tisíce pracovníků protestovaly proti armádnímu projektu Maven. Google následně spolupráci s Pentagonem neprodloužil a z vývoje čínské verze vyhledávače nakonec také sešlo, ačkoli firma obnovení provozu v nejlidnatější zemi světa nevyloučila.

LaJeunesse, který pochází ze severovýchodu Spojených států, po odchodu z Googlu oznámil, že se v rodném státě Maine bude za Demokratickou stranu ucházet o křeslo v Senátu USA. Je si jist, že státní instituce se musí na technologické firmy více zaměřit. "Masivním technologickým společnostem jako je Google už nemůže být povoleno působit prakticky bez vládního dohledu," napsal.

Související

Více souvisejících

Google

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 1 hodinou

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 5 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 5 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

Invaze do Rafahu znepokojuje i USA. Biden chce mluvit s Netanjahuem

Prezident USA Joe Biden bude v pondělí mluvit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o plánované ofenzivě izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Oznámil to Bílý dům, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy