Google začíná přidávat upozornění i k problematickým obrázkům

Technologická společnost Google v pondělí oznámila, že ve svém vyhledávači obrázků začala speciálním štítkem označovat některé fotografie, u nichž existují pochybnosti o pravosti. Popisek "fact-check" se má objevovat uživatelům z celého světa u obrázků, o nichž se mluví v článcích prověřujících sporné snímky či tvrzení, informoval na svém webu deník The Washington Post.

Google, autor: Mitchell Luo
doporučujeme

Nový štítek Google připojuje pod náhledy vybraných fotografií v nabídce výsledků vyhledávání. Při rozkliknutí problematického obrázku uživatel uvidí krátké hodnocení jeho důvěryhodnosti, načež bude moci přejít na webovou stránku s podrobnější analýzou. Google uvedl, že takto označuje pouze obsah, na jehož manipulativní povahu upozorňují "nezávislé a uznávané zdroje".

"Fotky a videa představují ohromný způsob, jak pomoci lidem pochopit dění ve světě. Síla vizuálních médií ale má svá úskalí, obzvláště pokud vyvstanou otázky ohledně původu, autenticity nebo kontextu obrázků," komentoval nové opatření produktový manažer Googlu Harris Cohen.

Firma už roky podobný postup uplatňuje u hlavních výsledků vyhledávání nebo u videí na serveru YouTube, který od roku 2006 vlastní. Na konci loňského roku uvedla, že upozornění na manipulativní obsah její vyhledávač každý den zobrazí u více než 11 milionů výsledků.

"Fact-checking se za poslední tři roky stal běžnou součástí sociálních médií, do určité míry jej uplatňují Facebook, Twitter i Google," shrnuje The Washington Post. Deník dodává, že boj technologických společností proti nepravdám má stále značné rezervy a "často spoléhá na zpravodajská média a další partnery, kteří musí publikovat analýzu dané informace a zajistit, aby si jí firmy všimly".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook odstranil sítě napojené na Bolsonara a exporadce Trumpa

09.07.2020 16:33 Společnost Facebook ve středu oznámila, že ze svých platforem odstranila čtyři sítě účtů a stránek,…

YouTube a podobné platformy nemusí poskytovat údaje o pirátských…

09.07.2020 15:38 YouTube a další internetové platformy nemusejí zveřejňovat kompletní údaje o lidech, kteří jejich…

Nad TikTokem se stahují mračna. USA chtějí jeho zákaz, mizí i z Hongkongu

07.07.2020 10:00 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí prohlásil, že Spojené státy zvažují zákaz aplikací…

Jak se mapuje koronavirus? Celosvětový univerzitní projekt vznikl jako…

05.07.2020 14:31 Celosvětová statistika sledující počet nakažených koronavirem a obětí pandemie, kterou na svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy