Problém s home office: Zaměstnanci více navštěvují lechtivé stránky, hrozba pro celou firmu

Přibližně 51 procent lidí, kteří kvůli epidemii nového koronaviru pracují z domova, začalo častěji navštěvovat pornografické stránky. Stránky s lechtivým obsahem přitom představují riziko, že obsahují škodlivý program, který si uživatel nevědomky stáhne do počítače. Může tak ohrozit firemní data nebo umožnit napadení podnikové sítě.

Práce s PC, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tomu nahrává i fakt, že téměř pětina lidí na weby pro dospělé chodí z pracovního počítače, třetina pak ze svého PC, které ale využívá i pro pracovní agendu. Vyplývá to z celosvětového průzkumu společnosti Kaspersky mezi 6000 respondenty.

Zaměstnanci také častěji používají k pracovním účelům své soukromé služby či aplikace, čímž stoupá riziko ohrožení firemní infrastruktury. Například 42 procent zaměstnanců vyřizuje pracovní záležitosti ze svého soukromého e-mailu. Bezmála polovina (49 procent) také připouští, že na home office používá soukromý e-mail daleko častěji. Na pracovních zařízeních také zaměstnanci v 38 procentech případů používají messengery, které jim neschválilo firemní IT oddělení.

"Firmy nemohou vyjít všem požadavkům svých zaměstnanců vstříc a umožnit jim používání jakékoliv online služby. Je proto nutné najít určitou rovnováhu mezi pohodlím uživatele, pracovními potřebami a bezpečností. Firma by proto měla poskytovat přístup k nezbytným službám a udílet přístup podle jednotlivých oprávnění, implementovat VPN a využívat zabezpečené a schválené podnikové systémy. Tyto typy softwaru sice mívají určitá omezení, která snižují uživatelskou přívětivost, ale nabízejí vyšší stupeň ochrany," uvedl expert Kaspersky Andrej Evdokimov.

Nové pracovní podmínky začínají mít vliv na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců. Bezmála třetina (31 procent) respondentů v průzkumu uvedla, že momentálně tráví prací více času než dříve. Zároveň ale 46 procent lidí uvedlo, že se zvýšilo množství času, který věnují osobním aktivitám. Tato změna může být způsobena tím, že lidé nemusejí dojíždět do práce a celkově tolik cestovat.

Zvýšené oblibě se těší i zpravodajské servery. O zprávy se v současnosti více zajímá 55 procent respondentů. Zhruba 60 procent zaměstnanců tyto informace čerpá na zařízeních, na kterých zároveň pracují.

Podle průzkumu další bezpečnostní firmy Safetica jen 38 procent firem, které plošně zavedly práci z domova, má pracovní zařízení pro všechny své lidi. Kolem 56 procent společností situaci vyřešilo tím, že umožnilo práci i na osobních zařízeních, která nemusí disponovat potřebnou ochranou proti napadení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad TikTokem se stahují mračna. USA chtějí jeho zákaz, mizí i z Hongkongu

07.07.2020 10:00 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí prohlásil, že Spojené státy zvažují zákaz aplikací…

Jak se mapuje koronavirus? Celosvětový univerzitní projekt vznikl jako…

05.07.2020 14:31 Celosvětová statistika sledující počet nakažených koronavirem a obětí pandemie, kterou na svých…

Konec "černé listiny". Twitter se zbaví programátorských termínů s…

03.07.2020 12:03 Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, přestane ve svých…

Erotika v mobilu? Kyberzločinci číhají, počet jejich obětí se zdvojnásobil

02.07.2020 13:48 V minulém roce se zdvojnásobil počet uživatelů mobilních zařízení, kteří se stali obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy