Twitter chce zapojit uživatele do potírání dezinformací

Twitter spustil pilotní verzi nového nástroje, který by mohl v budoucnu výrazněji zapojit uživatele sociální sítě do regulace jejího obsahu a potírání dezinformací. Systém nazvaný Birdwatch ("Ptačí hlídka") by jim umožnil nahlašovat příspěvky jako zavádějící a přidávat komentáře, které by pak mohly být k problematickým tweetům připojeny. Twitter, v jehož logu je symbol ptáčka, má za to, že řešení, které zapojí samotné uživatele sítě, může v boji proti nedůvěryhodným sdělením pomoci.

Sociální síť Facebook a Twitter
doporučujeme

"Nemůžete důvěřovat všemu, na co na internetu narazíte," vzkazuje sociální síť v pondělním videu o své novince. "Proto představujeme Birdwatch," pokračuje Twitter.

Systém dává možnost označit vybraný tweet jako zavádějící. Uživatel je vyzván, aby uvedl, jakým způsobem je daný příspěvek manipulativní a zda by mohl způsobit "značnou újmu". Následně může přidat komentář s kontextem a hodnotit komentáře jiných lidí. Když jistý komentář nasbírá dostatek hodnocení, stane se součástí původního příspěvku podobně jako je tomu nyní s výstražnými štítky od správců platformy.

Zatím Birdwatch běží na samostatném webu, přičemž pilotní verze nástroje je přístupná pouze uživatelům ze Spojených států. "Cílem je, aby byly nakonec poznámky viditelné přímo u tweetů, a to pro globální twitterové publikum, bude-li (kolem nich) panovat shoda napříč širokou a různorodou skupinou přispěvatelů," uvedl viceprezident Twitteru Keith Coleman.

Nový prvek je stále ve vývoji a cílem autorů je podle Colemana vybudovat důvěru, že Birdwatch dokáže vytvářet užitečný a vhodný obsah. Tisková zpráva zmiňuje i některé potenciální problémy, jako například snahy o manipulaci chystaného systému. Twitter nicméně má za to, že "komunitní" model kontroly obsahu může jeho platformě pomoci.

"Jsme přesvědčeni, že tento přístup vytváří potenciál na rychlou reakci, když se šíří zavádějící informace, a může poskytnout kontext, kterému lidé důvěřují... Víme, že to možná nepůjde hladce a že se mohou vyskytnout problémy, ale věříme, že stojí za to tenhle model vyzkoušet," napsal Coleman.

Twitter je podobně jako další velké digitální platformy pod tlakem, aby se v boji proti dezinformacím víc snažil. Televize NBC News uvádí, že jeho nový projekt kombinuje prvky moderace obsahu na sociální síti Reddit a také na portálu Wikipedia. Twitter údajně nástroj Birdwatch testuje už asi rok, dosavadní výsledky prý považuje za povzbudivé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Analýza: Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru, EuroZprávy.cz jsou…

22.02.2021 15:12 Aktualizováno Kvůli koronaviru vzniklo za rok na tuzemských webech a sociálních sítích přes 11 milionů příspěvků.…

Jak řešit dezinformace, když blokace nestačí. Twitter hledá vlastní cestu

20.02.2021 14:00 Po událostech z 6. ledna, kdy došlo k útoku na Capitol, se některé sociální sítě rozhodly k…

Facebook zablokoval celé Austrálii zpravodajství

18.02.2021 10:51 Aktualizováno Provozovatel sociální sítě Facebook dnes uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval…

Facebook v Austrálii zablokuje sdílení odkazů na zprávy

17.02.2021 21:49 Provozovatel sociální sítě Facebook zablokoje uživatelům a mediálním firmám v Austrálii možnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama