Čína chce napodobit Muska, nová raketa Dlouhý pochod 8 odstartovala

Čína dnes úspěšně uskutečnila první start nové nosné rakety Dlouhý pochod 8, která by výhledově měla umožňovat vícenásobné použití. Raketa odstartovala ve 12:37 (05:37 SEČ) z kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan s pěti satelity, oznámil čínský národní vesmírný úřad CNSA. Peking si od nového nosiče slibuje úsporu nákladů a urychlení plánu na zahájení komerčních letů, napsala agentura Reuters.

CNSA upřesnil, že raketa Dlouhý pochod 8 dnes vynesla svůj náklad na stanovenou oběžnou dráhu ve výšce 512 kilometrů nad Zemí. Jedná se o jeden experimentální technologický satelit a čtyři malé soukromé družice.

Peking plánuje v následujících letech vyvinout v rámci série Dlouhý pochod 8 rakety vícenásobného použití, které by měly být podobné raketám Falcon 9. Tyto vesmírné nosiče vyrábí a také úspěšně využívá americká soukromá společnost SpaceX.

Čínská státní média konkrétně nezmínila, zda dnes použitý model rakety Dlouhý pochod 8 již umožňuje opakované použití. CNSA na svém webu uvedl, že "z dlouhodobého hlediska se očekává, že se raketa stane prvním opakovaně použitelným modelem" s cílem zvýšit konkurenceschopnost čínských nosičů.

Podle agentury Reuters se u budoucích variant předpokládá, že budou schopné vertikálního vzletu i vertikálního přistání (VTVL), což jim umožní provádět start opakovaně. Pracovník čínské vesmírné vědecké a technologické společnosti CASC v listopadu řekl, že Čína chce nosnou raketu s technologií VTVL představit kolem roku 2025.

CNSA sdělil, že 50 metrů vysoká raketa Dlouhý pochod 8 má dva základní stupně. Vedle šesti motorů poháněných kapalným kyslíkem, kapalným vodíkem a kerosinem je také vybavená dvěma bočními pomocnými vzletovými motory (boostery). Dokáže vynášet kosmické lodě a nejrůznější aparáty na oběžné dráhy kolem Země i na trajektorie směřující k jiným vesmírným tělesům ve Sluneční soustavě.

Pro čínský vesmírný program uzavřel dnešní start letošní rok nabitý událostmi. Dříve tento měsíc se vrátila z Měsíce čínská kapsle, která poprvé od roku 1976 přepravila na Zemi vzorky horniny. V červenci zahájila Čína svou první samostatnou misi k Marsu.

Kolem roku 2022 chce Čína dokončit vícemodulovou vesmírnou stanici s lidskou posádkou. Do roku 2045 by rovněž ráda zahájila program, který umožní tisíce letů do vesmíru ročně a dostane na orbit tisíce tun nákladu a cestujících.

raketa Dlouhý pochod 8 vesmir Čína SpaceX

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy