Čína chce napodobit Muska, nová raketa Dlouhý pochod 8 odstartovala

Čína dnes úspěšně uskutečnila první start nové nosné rakety Dlouhý pochod 8, která by výhledově měla umožňovat vícenásobné použití. Raketa odstartovala ve 12:37 (05:37 SEČ) z kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan s pěti satelity, oznámil čínský národní vesmírný úřad CNSA. Peking si od nového nosiče slibuje úsporu nákladů a urychlení plánu na zahájení komerčních letů, napsala agentura Reuters.

Raketa Dlouhý pochod

CNSA upřesnil, že raketa Dlouhý pochod 8 dnes vynesla svůj náklad na stanovenou oběžnou dráhu ve výšce 512 kilometrů nad Zemí. Jedná se o jeden experimentální technologický satelit a čtyři malé soukromé družice.

zdroj: YouTube

Peking plánuje v následujících letech vyvinout v rámci série Dlouhý pochod 8 rakety vícenásobného použití, které by měly být podobné raketám Falcon 9. Tyto vesmírné nosiče vyrábí a také úspěšně využívá americká soukromá společnost SpaceX.

Čínská státní média konkrétně nezmínila, zda dnes použitý model rakety Dlouhý pochod 8 již umožňuje opakované použití. CNSA na svém webu uvedl, že "z dlouhodobého hlediska se očekává, že se raketa stane prvním opakovaně použitelným modelem" s cílem zvýšit konkurenceschopnost čínských nosičů.

Podle agentury Reuters se u budoucích variant předpokládá, že budou schopné vertikálního vzletu i vertikálního přistání (VTVL), což jim umožní provádět start opakovaně. Pracovník čínské vesmírné vědecké a technologické společnosti CASC v listopadu řekl, že Čína chce nosnou raketu s technologií VTVL představit kolem roku 2025.

CNSA sdělil, že 50 metrů vysoká raketa Dlouhý pochod 8 má dva základní stupně. Vedle šesti motorů poháněných kapalným kyslíkem, kapalným vodíkem a kerosinem je také vybavená dvěma bočními pomocnými vzletovými motory (boostery). Dokáže vynášet kosmické lodě a nejrůznější aparáty na oběžné dráhy kolem Země i na trajektorie směřující k jiným vesmírným tělesům ve Sluneční soustavě.

Pro čínský vesmírný program uzavřel dnešní start letošní rok nabitý událostmi. Dříve tento měsíc se vrátila z Měsíce čínská kapsle, která poprvé od roku 1976 přepravila na Zemi vzorky horniny. V červenci zahájila Čína svou první samostatnou misi k Marsu.

Kolem roku 2022 chce Čína dokončit vícemodulovou vesmírnou stanici s lidskou posádkou. Do roku 2045 by rovněž ráda zahájila program, který umožní tisíce letů do vesmíru ročně a dostane na orbit tisíce tun nákladu a cestujících.

Podvodné aplikace z obchodu Google si stáhlo přes deset milionů uživatelů

25.10.2021 17:07 V internetovém obchodě Google Play bylo ke stažení více než 150 podvodných aplikací, které z…

Google chce dotáhnout přední výrobce mobilů, představil dvě verze Pixel 6

19.10.2021 21:42 Americký internetový gigant Google dnes představil dvojici nových telefonů Pixel 6 a Pixel 6 Pro,…

Apple představil dva nové modely notebooků MacBook Pro

18.10.2021 21:49 Americká společnost Apple dnes představila dva nové modely notebooků MacBook Pro, které budou mít…

Apple asi omezí výrobu iPhonů 13, nejsou čipy

13.10.2021 08:54 Americká technologická společnost Apple pravděpodobně sníží produkci chytrých telefonů nové…

Microsoft uvedl na trh nový operační systém Windows 11

05.10.2021 17:35 Aktualizováno Americká softwarová společnost Microsoft dnes uvedla na trh nový operační systém Windows 11, a to v…

Vrtulník Ingenuity má na Marsu problémy

01.10.2021 19:41 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má na Marsu problém, kvůli kterému je zatím…

EU chce jednotnou nabíječku USB-C pro všechny telefony a tablety

23.09.2021 14:33 Aktualizováno Na dobití jakéhokoli mobilního telefonu či tabletu prodávaného v Evropské unii by měla v budoucnu…

Čeká Česko televizní revoluce? IP TV na vzestupu, pozemní vysílání se může…

22.09.2021 14:38 Aktualizováno Televizní signál prostřednictvím internetové televize IP TV v současnosti přijímá pětkrát více…

VIPER bude pátrat na Měsíci po vodě u kráteru Nobile na jižním pólu

21.09.2021 15:23 Americká vesmírná agentura NASA vybrala na Měsíci lokalitu, kde má za dva roky začít pátrat po vodě…

Na zemi se z vesmíru vrátila čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon

19.09.2021 08:10 V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země…

Související:

Právě se děje

reklama