Čína chce napodobit Muska, nová raketa Dlouhý pochod 8 odstartovala

Čína dnes úspěšně uskutečnila první start nové nosné rakety Dlouhý pochod 8, která by výhledově měla umožňovat vícenásobné použití. Raketa odstartovala ve 12:37 (05:37 SEČ) z kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan s pěti satelity, oznámil čínský národní vesmírný úřad CNSA. Peking si od nového nosiče slibuje úsporu nákladů a urychlení plánu na zahájení komerčních letů, napsala agentura Reuters.

Raketa Dlouhý pochod
doporučujeme

CNSA upřesnil, že raketa Dlouhý pochod 8 dnes vynesla svůj náklad na stanovenou oběžnou dráhu ve výšce 512 kilometrů nad Zemí. Jedná se o jeden experimentální technologický satelit a čtyři malé soukromé družice.

zdroj: YouTube

Peking plánuje v následujících letech vyvinout v rámci série Dlouhý pochod 8 rakety vícenásobného použití, které by měly být podobné raketám Falcon 9. Tyto vesmírné nosiče vyrábí a také úspěšně využívá americká soukromá společnost SpaceX.

Čínská státní média konkrétně nezmínila, zda dnes použitý model rakety Dlouhý pochod 8 již umožňuje opakované použití. CNSA na svém webu uvedl, že "z dlouhodobého hlediska se očekává, že se raketa stane prvním opakovaně použitelným modelem" s cílem zvýšit konkurenceschopnost čínských nosičů.

Podle agentury Reuters se u budoucích variant předpokládá, že budou schopné vertikálního vzletu i vertikálního přistání (VTVL), což jim umožní provádět start opakovaně. Pracovník čínské vesmírné vědecké a technologické společnosti CASC v listopadu řekl, že Čína chce nosnou raketu s technologií VTVL představit kolem roku 2025.

CNSA sdělil, že 50 metrů vysoká raketa Dlouhý pochod 8 má dva základní stupně. Vedle šesti motorů poháněných kapalným kyslíkem, kapalným vodíkem a kerosinem je také vybavená dvěma bočními pomocnými vzletovými motory (boostery). Dokáže vynášet kosmické lodě a nejrůznější aparáty na oběžné dráhy kolem Země i na trajektorie směřující k jiným vesmírným tělesům ve Sluneční soustavě.

Pro čínský vesmírný program uzavřel dnešní start letošní rok nabitý událostmi. Dříve tento měsíc se vrátila z Měsíce čínská kapsle, která poprvé od roku 1976 přepravila na Zemi vzorky horniny. V červenci zahájila Čína svou první samostatnou misi k Marsu.

Kolem roku 2022 chce Čína dokončit vícemodulovou vesmírnou stanici s lidskou posádkou. Do roku 2045 by rovněž ráda zahájila program, který umožní tisíce letů do vesmíru ročně a dostane na orbit tisíce tun nákladu a cestujících.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raketa Launcher One poprvé dosáhla oběžné dráhy, byla vypuštěna z křídla…

18.01.2021 07:19 Společnost Richarda Bransona Virgin Orbit v neděli poprvé úspěšně vypustila raketu do vesmíru z…

Samsung představil telefony Galaxy S21. Jsou zaměřené na pracovníky na…

14.01.2021 21:33 Samsung Electronics představil tři verze nového vlajkového chytrého telefonu Galaxy S21. Novou…

Vylepšený kosmický kamion Cargo Dragon zakončil první misi, na Zemi…

14.01.2021 12:43 Aktualizováno Přistáním ve vlnách Atlantského oceánu zakončil v noci na dnešek úspěšně svou první výpravu mimo…

Prodej počítačů loni kvůli koronaviru rostl nejvíce za deset let

12.01.2021 10:20 Práce a učení z domova kvůli koronavirové pandemii loni pomohly trhu s osobními počítači k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama