Crew Dragon společnosti SpaceX se chystá na první let s posádkou

Americká společnost SpaceX se o další důležitý krok přiblížila k prvnímu letu své lodi Crew Dragon s posádkou do vesmíru. Firma úspěšně provedla sérii statických zkoušek motorů, po nichž už bude následovat jen ostrá prověrka záchranného systému lodi. Na svém webu o tom informovala americká vesmírná agentura NASA.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Crew Dragon
doporučujeme

Záchranný systém přerušení letu má v případě nečekané události během startu nosné rakety nebo po něm zajistit únik modulu s posádkou do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy a rakety. Termín tohoto testu u Crew Dragonu zatím určený není, ale šéf společnosti SpaceX Elon Musk nedávno řekl, že by to mohlo být na přelomu listopadu a prosince. Podle NASA bude datum stanoveno po pečlivé analýze dat z otestování motorů.

Pokud prověrka únikového systému Crew Dragonu dopadne dobře, otevře se konečně cesta k prvnímu letu amerických astronautů americkou vesmírnou lodí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) od ukončení programu raketoplánů v roce 2011. Od té doby posádky na ISS a zpět na Zemi přepravují jen ruské lodi Sojuz. Zatím se odhaduje, že by Crew Dragon mohl s astronauty poprvé letět na jaře příštího roku.

Testy motorů této lodi, provedené na floridském Mysu Canaveral, zahájilo krátké zažehnutí dvou ze 16 motorů Draco. Tyto motory mají zajišťovat manévrování na oběžné dráze, včetně přibližování, ale také orientaci modulu v případě aktivování záchranného systému.

Další částí prověrky bylo spuštění osmi motorů SuperDraco na přibližně devět vteřin. Po jejich vypnutí následovalo napodobení dalších kroků, jež mají vést k úspěšnému přistání lodi s posádkou. Motory SuperDraco jsou určené k rychlému vzdálení Crew Dragonu od nosné rakety Falcon 9 v případě nouze po startu.

V dubnu při podobné prověrce motorů se vyskytly problémy. Nastalá exploze pak zničila loď, která přitom o měsíc dříve už úspěšně absolvovala let bez posádky s přistáním na ISS a návrat na Zemi. Nehoda oddálila první let Crew Dragonu s posádkou, s nímž se původně počítalo ještě letos.

Podobně jako SpaceX získala od NASA kontrakt na přepravu astronautů na ISS a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě i společnost Boeing. Ta už záchranný systém své lodi CST-100 Starliner úspěšně prověřila minulý týden v pondělí. Start prvního zkušebního letu bez posádky Starlineru k orbitální stanici byl stanoven na 17. prosince.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsný test NASA: Nádrž marsovské rakety SLS byla záměrně zničena +VIDEO

10.12.2019 16:47 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) záměrně při tlakové zkoušce zničil obří nádrž…

Trh s nositelnou elektronikou zažívá boom, na dračku jdou chytrá sluchátka

10.12.2019 07:48 Světový trh s takzvanou nositelnou elektronikou, jako jsou například chytré hodinky, fitness…

Vánoční nadílka v kosmu: Loď Progress přistála u ISS, veze 2,5 tuny zásob

09.12.2019 14:04 Ruská nákladní loď Progress MS-13 s 2,5 tunami zásob a dalšího nákladu dnes úspěšně přistála na…

Loď Dragon dopravila na ISS myši, červy a robota

08.12.2019 17:39 Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX dnes dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) skoro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama