Cukrovka a covid-19: Který typ představuje větší problém? Studie má zajímavé závěry

Mezi rizikové faktory při nemoci covid-19 patří přidružené choroby, mj. také cukrovka, u které rozlišujeme dva typy. Britští lékaři a odborníci se v nové studii pokusili vyhodnotit, který typ diabetu představuje větší problém pro pacienty nakažené koronavirem SARS-CoV-2.

Přidejte svůj názor

Cukrovka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Diabetes je pokládán za civilizační chorobu, která vzniká v závislosti na negativních jevech současného způsobu života. Ve většině případů je vznik cukrovky spojován se stresem, nevhodnou stravou a nedostatkem pohybu, které vedou k obezitě. V takovém případě jde o diabetes 2. typu. Pouze 8 % diabetiků má onemocnění na základě vrozených genetických dispozic, tzv. diabetes 1. typu.

Podle studie zveřejněné deníkem Guardian mají právě diabetici 1. typu až 3,5krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na covid-19 než zdraví lidé. Diabetici druhého typu, kteří sice inzulin produkují, ale z nějakých příčin klade organismus překážky, umírají dvakrát častěji ve srovnání se zdravou populací. Až 92 % diabetiků se řadí právě mezi diabetiky 2. typu.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se v současné době v České republice nachází přes 900 000 registrovaných diabetiků a naprostá většina trpí diabetem 2. typu. V Evropě si právě Česká republika drží prvenství v nejvyšším počtu diabetiků v celé populaci a na jeho následky ročně zemře až 22 tisíc lidí.

Podle britské NHS je určujícím faktorem vyššího rizika úmrtí diabetiků 2. typu věk, protože se jedná převážně o onemocnění středního a vyššího věku, vzniká často po 40. roce života. Studie není v současné době recenzována, ale podle Guardian bude brzy zveřejněna v prestižním lékařském časopise.

Z lidí, kteří ve Velké Británii zemřeli na covid-19, mělo 7 466 lidí cukrovku 2. typu a 365 cukrovku 1. typu. „Diabetickým pacientům pravděpodobně nehrozí větší riziko nákazy, ale diabetes zvyšuje riziko závažného průběhu nemoci,“ uvedl odborník na infekční choroby Jon Cohen pro Guardian. Studie uvedla, že se úmrtnost diabetiků zdvojnásobila v počátečních stádiích pandemie, a to převážně u mužů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NASA dala zelenou startu lodi Crew Dragon s americkými astronauty

22.05.2020 21:14 Americká vesmírná agentura NASA dnes dala zelenou napjatě očekávanému startu dvou amerických…

Rezignoval jeden z šéfů NASA, týden před ostře sledovaným startem Crew…

20.05.2020 15:02 Vedoucí pro vesmírné lety s lidskou posádkou amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA…

Kde dopadly zbytky čínské rakety? Nejspíš v Africe

14.05.2020 17:10 Zbytky čínské rakety vyslané začátkem května k testovacímu letu do vesmíru se nejspíše v pondělí…

Rozvoj 5G sítě souvisí s pandemií covid-19? Šíří se nová konspirační…

07.05.2020 11:40 Konspirační teorie sahají až k Velké francouzské revoluci, nicméně fámy či mýty se objevovaly už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy