Historický let do kosmu: Loď Crew Dragon je připravena ke startu

Přípravy na dnešní druhý pokus o start nové americké lodi Crew Dragon se dvěma astronauty NASA pokračují, nicméně nadále není jisté, zda počasí odlet k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) opět nezmaří jako ve středu. Informovali o tom společnost SpaceX, které Crew Dragon patří, a šéf americké vesmírné agentury NASA.

SpaceX: Animaci letu Crew Dragon k Mezinárodní kosmické stanici.
doporučujeme

Nepříznivé povětrnostní podmínky na floridském Mysu Canaveral zabránily Američanům ukončit devítiletou závislost na ruských kosmických lodích Sojuz už před třemi dny. Především kvůli hrozícím bleskům v oblasti Kennedyho vesmírného střediska bylo 17 minut před plánovaným vypuštěním rozhodnuto o odkladu startu.

Společnost SpaceX dnes na twitteru brzy odpoledne SELČ napsala, že "všechny systémy jsou připravené pro testovací let s astronauty NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleyem. Týmy dál sledují počasí."

To prakticky vzápětí potvrdil na sociální síti jiným tweetem ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstin. "Pokračujeme s vypuštěním dnes. Počasí zůstává výzvou s padesátiprocentní možnosti zrušení," napsal.

Zhruba hodinu a půl před startem internetová televize NASA, která přípravy k letu živě přenáší, uvedla, že v současnou chvíli by start nebyl kvůli počasí možný. Média již ve středu uváděla, že počasí na floridském mysu se umí změnit velice rychle a že obloha zde po bouřce dokáže přejít v azurovou v několika minutách.

Astronauti jsou již na palubě lodi, jejíž vstup byl zhruba dvě hodiny před předpokládaným startem uzavřen. Posádka nyní provádí předletovou kontrolu včetně prověrky spojení s řídicím střediskem.

Start Crew Dragonu je prvním letem amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika). Historické je ale zejména to, že do vesmíru dostane lidskou posádku poprvé soukromý dopravce. Crew Dragon i nosná raketa Falcon 9 patří společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

Odložený start z historického startovacího komplexu 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral je dnes stanovený na 21:22 SELČ. Pokud vše proběhne podle plánu, Crew Dragon na orbitálním komplexu přistane o 19 hodin později, v neděli v 16:29 SELČ. Jestliže počasí zmaří i druhý pokus, je v záloze třetí možnost odletu v neděli ve 21:00.

Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už loni v březnu, tehdy to ale bylo bez posádky. Na loňský první demonstrační let nyní navazuje druhý zkušební let, tentokrát s astronauty. Pokud bude vše úspěšné, získá Crew Dragon plné schválení NASA pro dopravu astronautů do vesmíru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každému pátému Čechovi hrozí napadení virem, každý dvacátý bude čelit…

05.07.2020 09:02 Pravděpodobnost, že se domácí uživatel setká s nějakou počítačovou hrozbou se letos meziročně…

Legendární Jumbo Jet způsobil leteckou revoluci. Boeing s jeho výrobou…

03.07.2020 10:17 Americká strojírenská společnost Boeing se chystá ukončit výrobu svých velkokapacitních letadel 747…

Astronauti vně ISS pokračovali s výměnou baterií

01.07.2020 21:23 Američtí astronauti Christopher Cassidy a Robert Behnken dnes při šestihodinové pracovní směně vně…

EU chce udržet ve vesmíru krok s USA a Čínou, chystá velké investice

28.06.2020 18:20 Evropská unie chce investovat více peněz do vesmírných letů, satelitní komunikace a průzkumných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy