NASA dala zelenou startu lodi Crew Dragon s americkými astronauty

Americká vesmírná agentura NASA dnes dala zelenou napjatě očekávanému startu dvou amerických astronautů na palubě vesmírné lodi společnosti SpaceX, který je naplánovaný na středu. Agentura to uvedla na twitteru. Bude se jednat o první Američany pilotovaný let v americké lodi z území USA od roku 2011, kdy skončil program raketoplánů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

NASA
doporučujeme

stronaut Robert Behnken a Douglas Hurley by měli 27. května ve 22:33 SELČ odstartovat ve vesmírné lodi Crew Dragon nesené raketou Falcon 9 k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kam dorazí další den. V posledních letech přitom Američané s dopravou posádky na ISS spoléhali jen na pronajatá místa v ruských raketách Sojuz.

Astronaut Neil Armstrong, první člověk, který stanul na povrchu Měsíce, v roce 2010 prohlásil tento výpadek v amerických schopnostech za "ponižující a nepřijatelný". V té době se ovšem předpokládalo, že americké lodě začnou k ISS létat už v roce 2015.

Pokud se celá mise vydaří, stane se SpaceX první soukromou firmou, jíž se podařilo dopravit lidskou posádku na ISS a zpět na zem.

Témata: NASA | SpaceX | vesmir | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trampolína funguje. Elon Musk si po startu Crew Dragon dobíral Rusko

31.05.2020 10:02 "Trampolína funguje," prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném…

Kosmická loď Crew Dragon odstartovala, američtí astronauti letí k ISS

30.05.2020 21:45 Aktualizováno Poprvé po devíti letech od konce programu raketoplánu odstartovala z území Spojených států do kosmu…

Historický let do kosmu: Loď Crew Dragon je připravena ke startu

30.05.2020 20:25 Aktualizováno Přípravy na dnešní druhý pokus o start nové americké lodi Crew Dragon se dvěma astronauty NASA…

VIDEO: Prototyp rakety Starship explodoval na testovací rampě

30.05.2020 13:38 Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX v pátek večer explodoval na testovací rampě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy