Česká republika má na kontě několik historických prvenství, a nechybělo mnoho a mohla být i průkopníkem v moderních operacích. V 19. století zde proběhla první evropská operace v narkóze, jen o pár měsíců dřív ale celosvětové prvenství uzmul americký lékař.
Lékař Celestýn František Opitz, který zemřel v roce 1866 ve Vídni, jako první v Evropě provedl operaci - amputaci - v narkóze. Stalo se tak v únoru 1847 v pražské nemocnici Na Františku. Chybělo málo a mohl být prvním na světě. O čtyři měsíce ho totiž předběhl americký lékař William Morton.
Opitz se narodil v Heřmánkovicích u Broumova 25. února 1810. Ve svých 20 letech vstoupil do řádu Milosrdných bratří. V prvních letech praxe působil v řádové nemocnici ve Valticích. V roce 1845 se přemístil do Prahy do řádové nemocnice Na Františku.
Opitz se dlouhodobě zabýval tím, jak pacientům ulevit v bolesti. Do té doby bylo jedinou možností podat jim velké množství alkoholu. Chirurgie se přitom omezovala pouze na amputaci končetin, například do dutiny břišní se lékaři neodvažovali zasáhnout.
Prvopočátky anesteziologie přitom spadají už do starověku. V Egyptě a Sýrii používali lékaři odvary z opia a mandragory k potlačení bolesti. V tomto případě ale lze hovořit spíše o analgezii, tedy o potlačení prahu bolesti. Pacienti totiž v tomto případě zůstávali při vědomí
V 16. století nastartoval příchod moderní anestezie objev analgetických účinků éteru a později objev medicinálních plynů kyslíku a oxidu dusného. První celkovou éterovou anestézii ale úspěšně demonstroval student lékařské fakulty Harvardské univerzity William Morton až v říjnu 1846 v Bostonu na pacientovi při extirpaci tumoru na krku.
Opitz se při své operaci také rozhodl použít éter. Několik let studoval jeho účinky a zkoušel ho na zvířatech. Přesvědčit vedení nemocnice, aby se metoda vyzkoušela na lidech, nebylo jednoduché. Tenkrát se věřilo, že bolest má pro člověka zvláštní význam, posiluje ho a je příležitostí k prokázání poslušnosti k Bohu.
Od první operace v narkóze v únoru 1847 provedl Opitz dalších 186 operací v narkóze. Vídeňská univerzita mu pak nabídla doktorská studia chirurgie, Opitz nabídku přijal a přesunul se do hlavního města mocnářství. Léčil císařskou rodinu a v roce 1866 mu byl udělen rytířský kříž řádu Františka Josefa I.
Do konce 19. století se ale éter podával pomocí jednoduché nepřesné techniky a byl provázen řadou vedlejších účinků. Za prvního anesteziologa se proto považuje John Snow, osobní lékař královny Viktorie, který v roce 1853 podal jako anestetikum chloroform, konkrétně při porodu prince Leopolda II.
Konec 19. století přinesl také objev znecitlivujících účinků kokainu, zavedení aseptických postupů v chirurgii a zavedení prvního syntetického lokálního anestetika prokainu, které umožnilo rozvoj metod místního znecitlivění. Chirurgy poté začala být používána i bederní anestezie.
Související

Výbuch v Mostě: Pět vážně zraněných, tři bojují o život

Lékaři hlásí "průlom v medicíně". Poprvé transplantovali oko, výsledek neznají
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
před 1 hodinou

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
před 2 hodinami

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
před 4 hodinami

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
před 4 hodinami

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
před 6 hodinami

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
před 7 hodinami

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
před 8 hodinami

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
před 9 hodinami

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
před 10 hodinami

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
před 12 hodinami

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera
Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.
Zdroj: Libor Novák