Česká republika má na kontě několik historických prvenství, a nechybělo mnoho a mohla být i průkopníkem v moderních operacích. V 19. století zde proběhla první evropská operace v narkóze, jen o pár měsíců dřív ale celosvětové prvenství uzmul americký lékař.
Lékař Celestýn František Opitz, který zemřel v roce 1866 ve Vídni, jako první v Evropě provedl operaci - amputaci - v narkóze. Stalo se tak v únoru 1847 v pražské nemocnici Na Františku. Chybělo málo a mohl být prvním na světě. O čtyři měsíce ho totiž předběhl americký lékař William Morton.
Opitz se narodil v Heřmánkovicích u Broumova 25. února 1810. Ve svých 20 letech vstoupil do řádu Milosrdných bratří. V prvních letech praxe působil v řádové nemocnici ve Valticích. V roce 1845 se přemístil do Prahy do řádové nemocnice Na Františku.
Opitz se dlouhodobě zabýval tím, jak pacientům ulevit v bolesti. Do té doby bylo jedinou možností podat jim velké množství alkoholu. Chirurgie se přitom omezovala pouze na amputaci končetin, například do dutiny břišní se lékaři neodvažovali zasáhnout.
Prvopočátky anesteziologie přitom spadají už do starověku. V Egyptě a Sýrii používali lékaři odvary z opia a mandragory k potlačení bolesti. V tomto případě ale lze hovořit spíše o analgezii, tedy o potlačení prahu bolesti. Pacienti totiž v tomto případě zůstávali při vědomí
V 16. století nastartoval příchod moderní anestezie objev analgetických účinků éteru a později objev medicinálních plynů kyslíku a oxidu dusného. První celkovou éterovou anestézii ale úspěšně demonstroval student lékařské fakulty Harvardské univerzity William Morton až v říjnu 1846 v Bostonu na pacientovi při extirpaci tumoru na krku.
Opitz se při své operaci také rozhodl použít éter. Několik let studoval jeho účinky a zkoušel ho na zvířatech. Přesvědčit vedení nemocnice, aby se metoda vyzkoušela na lidech, nebylo jednoduché. Tenkrát se věřilo, že bolest má pro člověka zvláštní význam, posiluje ho a je příležitostí k prokázání poslušnosti k Bohu.
Od první operace v narkóze v únoru 1847 provedl Opitz dalších 186 operací v narkóze. Vídeňská univerzita mu pak nabídla doktorská studia chirurgie, Opitz nabídku přijal a přesunul se do hlavního města mocnářství. Léčil císařskou rodinu a v roce 1866 mu byl udělen rytířský kříž řádu Františka Josefa I.
Do konce 19. století se ale éter podával pomocí jednoduché nepřesné techniky a byl provázen řadou vedlejších účinků. Za prvního anesteziologa se proto považuje John Snow, osobní lékař královny Viktorie, který v roce 1853 podal jako anestetikum chloroform, konkrétně při porodu prince Leopolda II.
Konec 19. století přinesl také objev znecitlivujících účinků kokainu, zavedení aseptických postupů v chirurgii a zavedení prvního syntetického lokálního anestetika prokainu, které umožnilo rozvoj metod místního znecitlivění. Chirurgy poté začala být používána i bederní anestezie.
Související

Británie řeší kuriózní problém. Lékaři stále častěji zapomínají předměty v tělech pacientů

První pacient, kterému lékaři v Česku před 25 lety transplantovali plíce, hrál na klarinet
Aktuálně se děje
před 4 hodinami

Spojenci Kyjevu přislíbili celkem 321 tanků, řekl ukrajinský velvyslanec
Aktualizováno před 4 hodinami

Útok v Jeruzalémě: Sedm mrtvých po střelbě, útočník je mrtev
před 4 hodinami

Volební místnosti: První den prezidentského finále skončil, provázel ho zvýšený zájem voličů
včera

Pence přebírá plnou odpovědnost za tajné dokumenty, jež se u něj našly
Aktualizováno včera

Sledovali jsme ONLINE: Češi začali rozhodovat o prezidentovi. Pavel i Babiš odvolili už v pátek
Aktualizováno včera

Vláda od dubna upravuje podporu ukrajinských uprchlíků
včera

Jourová se v Estonsku zasazovala za Rádio Svobodné Rusko
Aktualizováno včera

Morawiecki potvrdil ochotu Polska dát Ukrajině až 60 modernizovaných tanků
včera

Ukrajina si kvůli Orbánovi předvolá maďarského velvyslance
včera

OBRAZEM: "Generál je náš!" Pavel odvolil mezi svými v Černoučku
včera

Na Donbasu je podle Zelenského napjatá situace
včera

Výsledky voleb: Kde a jak sledovat zítřejší sčítání hlasů?
Aktualizováno včera

Rakušan očekává od prezidentských voleb bitvu do posledního hlasu
včera

Důležitý bude nejen vítěz voleb, ale i náskok, s jakým vyhraje, míní Vystrčil
včera

Bartoš take kritizuje Babiše, ve strašení podle něj příliš daleko
včera

WHO registrovala v minulém týdnu téměř 40 tisíc úmrtí souvisejících s covidem
včera

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu
včera

Klaus cítil rozpaky, přesto volil. Prezident má podle něj k funkci přistupovat s respektem
včera

Fischer po prvním kole podpořil Pavla, v druhém ho volil. Počítá se každý hlas, zdůraznil
včera
Jurečka prohlásil, že Babišova prezidentská kampaň byla za hranou
Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) již za hranou. Poukázal přitom na silná vyjádření, která v kampani využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho tým. Jurečka to dnes ČTK řekl v Rokytnici na Přerovsku, kde s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta České republiky.
Zdroj: ČTK