Nejhorší zbraně světa, o kterých lidé vůbec netuší. Nervové zbraně nejsou jen novičok, co dělají s tělem?

Světovým děním v posledních dnech hýbá útok na bývalého ruského agenta Sergeje Skripal a jeho dceru, kteří byli otráveni s největší pravděpodobnosti bojovou látkou vyvinutou v bývalém Sovětském Svazu pod jménem Novičok. I přesto, že nervové bojové látky byly vyvinuty již před 2. světovou válkou, o jejich účincích není stále široká veřejnost informována.

Historii nervových zbraní podrobně ve své práci chemická válka ve věku atomu a DNA popisuje Vladimír Pitschmann.  První, kdo přišel s bojovou nervou látkou, byl roku 1936 německý výzkumník Gerhard Schrader, který ve své laboratoři vyvinul plyn tabun.  O tři roky později byl stejný tým přišel se Sarinem. Na stejném principu jako tabun, fungují i jeho následovníci, jen se neustále zvyšuje jejich toxicita. V 50. letech vyvinuli Američane plyn VX, ze kterého Britové v 50. a 60. letech vyvinuli celou řadu derivátů s označením V. 

V tehdejším Sovětském Svazu vznikl i dnes tolik proslavený Novičok, ve vojenském značení Foliant. Ten, na rozdíl od svých západních protějšků, má kapalnou nebo práškovou formu. Cílem sovětských badatelů bylo vyvinout látku, která by mohla být vyráběna v obrovském množství, byla vysoce toxická, mohla být dlouhodobě bez znehodnocení skladována a při použití detekována teprve tehdy až by bylo pro protivníka pozdě a obejít dohody zakazující bojové plyny. Ve všech těchto cílech sovětský výzkum uspěl. Navíc vzniklá látka patřící k jedněm z nejtoxičtějších na světě a je asi šestinásobně účinnější než plyn VX.

Princip všech nervových bojových látek je prakticky stejný. Po proniknutí do těla zabrání látka sníží nebo zabrání enzymu acetylcholinesterázy ve správném fungování. Acetylcholinesterázase nachází v nervových spojeních a její nesprávné fungování vede k narušení přenosu mezi nervovými spojeními a pro tělo celou může mít celou řadu následků. Pokud dojde jen k drobné intoxikaci, dochází k slinění, tečení z nosu či pouhé nervozitě a depresím. Při mírné a střední intoxikaci, dle druhu látky nastávají křeče či naopak povolení svalů.

Při těžkém zasažení nastávají silné křeče, které mohou, při extrémně silných látkách jako je Novičok, vést až ke zlámání kostí. Při použití jiných látek nastává celková svalová paralýza nebo kvůli stažení průdušek udušení. Nervové bojové látky jsou extrémně toxické. K jejich proniknutí do těla může dojít nejen vdechnutím, ale i skrze sliznici oka nebo kůži. Na lehké formy intoxikace existují protilátky. Pokud dojde k masivnímu zasažení organismu, poznamenává Dan Kaszeta, jsou šance na přežití i po nasazení protilátek velmi omezené.

K použití nervových bojových látek, především tabunu, došlo během Irácko-Iránské války 1980-1988, kdy tento plyn použili obě strany konfliktu.  Při útoku v tokijském metru v roce 1996 sekta Óm šinrikjó použila Sarin. Plyn VX byl v loňském roce použit při atentátu v Malajsii na bratra Kim Čong-una. Především výrobu starších a jednodušších nervových bojových látek mohou zvládnout i méně technicky zdatné organizace. Do budoucna proto hrozí i možnost teroristických útoků s jejich využitím.   

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Česko už ví, kdy půjde volit nové složení Poslanecké sněmovny. Opoziční hnutí ANO vévodí i prvnímu průzkumu po vyhlášení termínu sněmovních voleb. Hlas by mu dala téměř třetina voličů. Mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. Pětiprocentní hranici se nově vzdaluje Motoristům. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

včera

Jan Pavel II.

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin

Dne 18. května letošního roku tomu je přesně 105 let, co se narodil Jan Pavel II., který zastával papežský úřad mezi lety 1978 až 2005 a patřil mezi velmi oblíbené Svaté otce, a to mimo jiné proto, že dodával sílu a naději nejenom věřícím lidem žijícím pod komunistickou nadvládou. Dokonce mu je připisována zásluha na zániku komunistické totality na území střední i východní Evropy. Když v roce 1989 svatořečil Anežku Českou, všichni věřili, že v našich zemích bude konečně dobře. A tak se skutečně stalo: za pár dní vypukla sametová revoluce a totalitní režim padl. Kromě Anežky České papež Jan Pavel II. prohlásil za svaté i další významné postavy z českých dějin.

včera

včera

včera

včera

17. května 2025 21:57

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Rakovina v posledních měsících pronásleduje členy britské královské rodiny. Král Karel III. s ní bojuje dodnes, zatímco princezna Kate ji pro tuto chvíli zdolala. Nyní se v rámci své role snaží o nejrůznější osvětu. V pondělí apelovala na spoluobčany, co se týká mentálního zdraví. 

17. května 2025 21:02

Starostové a nezávislí

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby

Starostové na sobotním republikovém sněmu představili program do podzimních sněmovních voleb. Tvrdí, že vychází z jejich zkušeností a každodenní práce na ministerstvech, v krajích i obcích a opírá se o zkušenosti z rozhovorů s lidmi. Hnutí dnes také potvrdilo lídry kandidátních listin, jejichž finální podoba bude známa nejpozději do konce června.

17. května 2025 19:56

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Aktualizováno 17. května 2025 18:44

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick

I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

Zdroj: David Holub

Další zprávy