Světovým děním v posledních dnech hýbá útok na bývalého ruského agenta Sergeje Skripal a jeho dceru, kteří byli otráveni s největší pravděpodobnosti bojovou látkou vyvinutou v bývalém Sovětském Svazu pod jménem Novičok. I přesto, že nervové bojové látky byly vyvinuty již před 2. světovou válkou, o jejich účincích není stále široká veřejnost informována.
Historii nervových zbraní podrobně ve své práci chemická válka ve věku atomu a DNA popisuje Vladimír Pitschmann. První, kdo přišel s bojovou nervou látkou, byl roku 1936 německý výzkumník Gerhard Schrader, který ve své laboratoři vyvinul plyn tabun. O tři roky později byl stejný tým přišel se Sarinem. Na stejném principu jako tabun, fungují i jeho následovníci, jen se neustále zvyšuje jejich toxicita. V 50. letech vyvinuli Američane plyn VX, ze kterého Britové v 50. a 60. letech vyvinuli celou řadu derivátů s označením V.
V tehdejším Sovětském Svazu vznikl i dnes tolik proslavený Novičok, ve vojenském značení Foliant. Ten, na rozdíl od svých západních protějšků, má kapalnou nebo práškovou formu. Cílem sovětských badatelů bylo vyvinout látku, která by mohla být vyráběna v obrovském množství, byla vysoce toxická, mohla být dlouhodobě bez znehodnocení skladována a při použití detekována teprve tehdy až by bylo pro protivníka pozdě a obejít dohody zakazující bojové plyny. Ve všech těchto cílech sovětský výzkum uspěl. Navíc vzniklá látka patřící k jedněm z nejtoxičtějších na světě a je asi šestinásobně účinnější než plyn VX.
Princip všech nervových bojových látek je prakticky stejný. Po proniknutí do těla zabrání látka sníží nebo zabrání enzymu acetylcholinesterázy ve správném fungování. Acetylcholinesterázase nachází v nervových spojeních a její nesprávné fungování vede k narušení přenosu mezi nervovými spojeními a pro tělo celou může mít celou řadu následků. Pokud dojde jen k drobné intoxikaci, dochází k slinění, tečení z nosu či pouhé nervozitě a depresím. Při mírné a střední intoxikaci, dle druhu látky nastávají křeče či naopak povolení svalů.
Při těžkém zasažení nastávají silné křeče, které mohou, při extrémně silných látkách jako je Novičok, vést až ke zlámání kostí. Při použití jiných látek nastává celková svalová paralýza nebo kvůli stažení průdušek udušení. Nervové bojové látky jsou extrémně toxické. K jejich proniknutí do těla může dojít nejen vdechnutím, ale i skrze sliznici oka nebo kůži. Na lehké formy intoxikace existují protilátky. Pokud dojde k masivnímu zasažení organismu, poznamenává Dan Kaszeta, jsou šance na přežití i po nasazení protilátek velmi omezené.
K použití nervových bojových látek, především tabunu, došlo během Irácko-Iránské války 1980-1988, kdy tento plyn použili obě strany konfliktu. Při útoku v tokijském metru v roce 1996 sekta Óm šinrikjó použila Sarin. Plyn VX byl v loňském roce použit při atentátu v Malajsii na bratra Kim Čong-una. Především výrobu starších a jednodušších nervových bojových látek mohou zvládnout i méně technicky zdatné organizace. Do budoucna proto hrozí i možnost teroristických útoků s jejich využitím.
11. května 2025 12:46
Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Bude druhé kolo, naznačují odhady
včera

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
včera

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
včera

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
včera

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
včera

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
včera

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
včera

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
včera

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
včera

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
včera

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
včera

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
včera

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
včera

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
včera

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
včera

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
17. května 2025 21:57

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
17. května 2025 21:02

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
17. května 2025 19:56

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno 17. května 2025 18:44
Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub