Český vědec má zachránit lidstvo, dostal na to 52 milionů

Brno - Mladý vědec Pavel Plevka díky prestižnímu grantu pokročí s výzkumem lidských pikornavirů, které způsobují řadu onemocnění od běžného nachlazení po život ohrožující záněty mozku. Evropská výzkumná rada mu na příštích pět let poskytla přibližně dva miliony eur (52 milionů korun). Novinářům to oznámil mluvčí Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) Jakub Ondroušek.

Nyní neexistují žádná léčiva proti infekcím způsobeným pikornaviry. Vědci kvůli tomu musejí pomocí strukturně biologických metod důkladně poznat životní cyklus pikornavirů. "Zajímají nás struktury, které jsou důležité pro množení viru v infikovaných buňkách," uvedl Plevka v tiskové zprávě.

Plevka vystudoval v Praze molekulární biologii a virologii, vzdělával se také ve Švédsku a Spojených státech. Od letošního července působí jako vedoucí výzkumné skupiny strukturní virologie v CEITEC. Zkoumá také viry, které se podílejí na zhoršení symptomů leishmaniázy, a úlohu virů při vymírání kolonií včely medonosné.

Kromě Plevky nyní v prestižní soutěži o granty u Evropské výzkumné rady uspěla také mladá česká geoložka Lucie Tajčmanová, získala v přepočtu zhruba 38 milionů korun na studium deformací v litosféře, která tvoří obal planety Země, informuje iHned.cz. Tajčmanová si ovšem svůj tým sestaví na Spolkové vysoké technické škole (ETH) v Curychu, kde už druhým rokem působí.

Evropská výzkumná rada (ERC – Europen Research Council) začala štědré granty začínajícím, ale i zkušeným vědcům udělovat v roce 2007, kdy ji založila Evropská unie. Jejím cílem je podporovat vědeckou excelenci na starém kontinentě. Letos dostala Evropská výzkumná rada 3329 žádostí o grant na rozjezd týmu, což je o polovinu více než v roce předchozím. Podpořila jich 287 a rozdělila mezi ně částku v celkové výši 400 milionů eur. Prezidentka Evropské výzkumné rady Helga Nowotny ocenila, že letos poprvé přesáhl podíl žen mezi úspěšnými žadateli o grant 30 procent. Loni to bylo 24 procent.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci granty

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 36 minutami

před 44 minutami

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 10 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy