Případ pro vědce. Muž se opakovaně nakazil, podruhé u něj měl covid těžší průběh

Začátkem minulého týdne se objevila zpráva z Hongkongu, že se vyskytl první pacient s opakovanou nákazou covid-19. Dva pacienti se objevili minulý týden také v Evropě, jeden v Belgii a druhý v Nizozemí. Čtvrtý případ opakované nákazy se objevil v americkém státě Nevada.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Pacient z Hongkongu i oba evropští pacienti měli průběh opakované nákazy covid-19 citelně lehčí, anebo dokonce byli zcela bez příznaků. Čtvrtý pacient z Nevady měl průběh zcela jiný. Opakovaná nákaza u něj způsobila mnohem horší průběh onemocnění a vědci v nové studii odhalili, co za tím stojí.

Muž ve věku 25 let se poprvé koronavirem nakazil v polovině dubna. Měl klasické příznaky jako je kašel, nevolnost, bolesti hlavy a v krku, které během 10 dnů zmizely. Poté byl dvakrát testován a výsledky byly negativní. Koncem května dostal mladík horečku, bolela ho hlava, měl neúprosný kašel a závratě. Podle webu Science Alert mu během týdne značně poklesl kyslík v krvi a musel být hospitalizován. Znovu se po 48 dnech od první nákazy ukázal test na covid-19 jako pozitivní.

Jeho případem se zabývali vědci z Nevady, kteří analyzovali genom koronaviru u první i druhé nákazy mladíka. Podle vědců genom viru prošel přirozenou mutací a našli značné rozdíly. Závěry nové studie naznačují, že mladík nebyl dlouhodobě infikován jedním virem, ale jeho mírně odlišnými verzemi. „Je důležité si uvědomit, že se jedná o velmi pozoruhodné zjištění,“ uvedl spoluautor studie Mark Pandori.

Vědci se domnívají, že možná opakovaná nákaza za tak krátkou dobu může mít důsledky pro nově vyvíjené vakcíny proti covid-19 a na kolektivní imunitu. Studie uvádí, že je velmi obtížné vyhledat případy opakovaně nakažených lidí, protože neexistuje žádné komplexní skenování genomů koronaviru u pozitivně testovaných. Vědci ve své studii upozornili na fakt, že případy opětovné nákazy mohou být jen velmi vzácným jevem.

„Stále nevíme, jak dlouho získaná imunita vydrží ani jak je silná. Zatím ani nevíme, jak dobře fungují protilátky v ochraně před opětovnou nákazou,“ uvádí vědci závěrem ve své studii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe…

26.09.2020 15:56 Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou…

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Populární přírodovědec Attenborough (94) je na instagramu. Svět je v…

25.09.2020 08:16 Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil…

Vědci: Lidé, kteří onemocní covidem i chřipkou, mohou být v "mimořádném…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Do Evropy se postupně vkrádá podzim a lékaři se obávají nadcházející vlny chřipky. Ta by mohla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama