ESA zveřejní první snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé snímky Slunce pořízené její novou sondou Solar Orbiter. Ta se na cestu ke svému cíli vydala letos 10. dubna. Na výrobě sondy a přípravě jejího vybavení deseti přístroji určenými ke zkoumání hvězdy naší planetární soustavy se podílela řada evropských států, včetně České republiky, a americká vesmírná agentura NASA.

Slunce
doporučujeme

Solar Orbiter podle ESA v polovině června dokončil ověřovací fázi a poprvé se výrazně přiblížil ke Slunci, a to na vzdálenost 77 milionů kilometrů, což je zhruba polovina průměrné vzdálenosti Země od hvězdy. To umožnilo vědeckým týmům poprvé otestovat fungování přístrojů a jejich souhru.

ESA je s prvním snímkováním velice spokojená. "První záběry předčily naše očekávání," řekl Daniel Müller, člen vědeckého týmu ESA pro tento projekt. "Už teď vidíme náznaky velice zajímavých jevů, které jsme dříve nemohli detailně pozorovat. Přístroje sondy fungují skvěle a společně poskytují ucelený obrázek Slunce a slunečního větru. Věříme proto, že nám tato mise pomůže zodpovědět důležité otevřené otázky ohledně naší hvězdy," dodal.

Sonda je nyní zatím v letové fázi a postupně se posouvá na oběžnou dráhu kolem Slunce, kterou ke splnění stanovených úkolů potřebuje. Opakovaně přitom využije i gravitaci Země a Venuše a dostane se k objektu zkoumání mnohem blíže.

Do vědecké fáze má Solar Orbiter podle Evropské kosmické agentury přejít až koncem příštího roku. V té době se k povrchu hvězdy přiblíží na 42 milionů kilometrů. To je blíž, než kolem hvězdy obíhá planeta Merkur.

Sonda bude zkoumat Slunce z řady hledisek. Bude zjišťovat, co způsobuje sluneční vítr a jak vzniká koronální magnetické pole. Bádání se zaměří i na sluneční plazma, na heliosféru a na sluneční erupce. V programu je také pořízení prvních snímků obou slunečních pólů.

Jedním z cílů mise je získat další potřebná data o tom, jak sluneční aktivita ovlivňuje vesmírné prostředí v oblasti vnitřních planet sluneční soustavy, k nimž patří Merkur, Venuše, Země a Mars. Tyto informace jsou důležité pro pochopení účinků "kosmického počasí" na Zemi.

Sondu navrhla a sestavila na objednávku ESA společnost Airbus Defence and Space. Na její palubě jsou měřicí přístroje, na jejichž přípravě se podílelo 12 členských zemí ESA - Česká republika, Belgie, Británie, Francie, Itálie, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko - a americká NASA. Do stavby samotné sondy se zapojily i Dánsko, Finsko, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko a Portugalsko.

Podíl České republiky na projektu Solar Orbiter je přitom její nejvýraznější účastí na misích ESA od vstupu do agentury v roce 2008. Týmy z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze se podílely na vývoji čtyř z deseti přístrojů sondy. Na misi spolupracují také Ústav fyziky atmosféry AV a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 16:05 Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

01.08.2020 12:00 Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama