
Evropská kosmická agentura (ESA) se dnes pokusí o bezprecedentní manévr, při kterém chce nasměrovat vyřazenou družici Aeolus k dopadu do Atlantského oceánu. Sonda, která posledních pět let z oběžné dráhy monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, ESA se ale přesto pokusí využít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu, napsal list The Guardian.
V rámci prvního manévru svého druhu si stanovili vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) dva hlavní cíle. Zaprvé, snížit již nízké riziko dopadu úlomků družice na obývaná místa. Zároveň chtějí shromáždit důležité údaje, které budou následně využity pro případné podobné návraty. Začali už v pondělí, kdy družice Aeolus aktivovala trysky po dobu téměř 40 minut, čímž zvýšila svou rychlost klesání. Poslední, finální manévr, který plánovali na dnešek, má vést k dalšímu snížení orbitální výšky družice z 150 na 120 kilometrů. Poté Aeolus vstoupí do atmosféry a brzy poté dopadne do oceánu co nejdál od pevniny, jak uvedla ESA.
"Družice není navržena tak, aby provedla plně řízený návrat, například aby dosáhla předem určeného cílového bodu," uvedl šéf úřadu ESA pro kosmický odpad Holger Krag. "To zatím dělají jen raketové stupně a kosmické nebo nákladní lodě, ale nikoliv družice," dodal.
Družice Aeolus měla původní hmotnost 1360 kg při svém startu, avšak většina z ní shoří při průchodu atmosférou. Přesto, jako u jiných sond s návratem do atmosféry, se předpokládá, že asi 20 % hmoty družice přežije tento proces. Každý rok se do zemské atmosféry dostane sto tun vesmírného odpadu, zahrnujícího vyhořelé satelity, tělesa raket a další součásti.
Evropská kosmická agentura (ESA) v případě družice Aeolus podnikla opatření, aby trosky dopadaly do rozsáhlého pásu Atlantského oceánu, kde budou ponořeny do hlubin.
"Abychom se co nejvíc přiblížili řízenému návratu, použijeme pohonné systémy na palubě. Trojnásobně tím snížíme riziko pro případný dopad úlomků na zem, a to v porovnání s případy, kdy žádný manévr neprovede - tedy v porovnání s přirozeným návratem," uvedl Krag.
Družice Aeolus odstartovala v srpnu 2018 a stala se první kosmickou lodí, která sledovala z vesmíru proudění větru na Zemi. Je vybavena sofistikovaným laserovým přístrojem Dopplerův větrný lidar, který umožňuje výzkumníkům zlepšit předpovědi počasí a klimatické modely.
Z výšky 200 mil (320 km) pozorovala Zemi, což je nižší výška než Mezinárodní vesmírná stanice, která je obvykle o 50 mil výše. Aby se zabránilo nekontrolovanému shoření družice, Evropská kosmická agentura (ESA) vypracovala plány pro bezpečnější navedení družice k návratu na Zemi po skončení mise.
ESA plánuje využít posledních zásob paliva družice k řízenému navedení dolů. K tomu vědci zasílají pečlivě načasované příkazy, aby družici nejprve otočila o 180 stupňů a následně vypálila její trysky, čímž sníží její výšku. První brzdný manévr proběhl v pondělí, kdy Aeolus vystřelil ze svých trysek po dobu téměř 40 minut a snížil svou výšku na 155 mil.
Družice Aeolus bude na své poslední cestě téměř v reálném čase sledována vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) z řídícího střediska v německém Darmstadtu, a to prostřednictvím jejich blogu.
Související

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Nosná raketa Ariane 5 naposledy odstartovala do vesmíru
ESA (European Space Agency) , družice Aeolus
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
před 34 minutami

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
před 1 hodinou

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
před 1 hodinou

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 2 hodinami

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 3 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 4 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 5 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 6 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 8 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera

Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
včera

Tragédie v lomu Velká Amerika. Muž se zřítil dolů, pád nepřežil
včera

Rozvědka: Jsme na hranici války. Ruské útoky proti Evropě narůstají, mír na Ukrajině by nic nevyřešil
včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?
včera
Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit
Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.
Zdroj: Libor Novák