Evropská kosmická agentura (ESA) se dnes pokusí o bezprecedentní manévr, při kterém chce nasměrovat vyřazenou družici Aeolus k dopadu do Atlantského oceánu. Sonda, která posledních pět let z oběžné dráhy monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, ESA se ale přesto pokusí využít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu, napsal list The Guardian.
V rámci prvního manévru svého druhu si stanovili vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) dva hlavní cíle. Zaprvé, snížit již nízké riziko dopadu úlomků družice na obývaná místa. Zároveň chtějí shromáždit důležité údaje, které budou následně využity pro případné podobné návraty. Začali už v pondělí, kdy družice Aeolus aktivovala trysky po dobu téměř 40 minut, čímž zvýšila svou rychlost klesání. Poslední, finální manévr, který plánovali na dnešek, má vést k dalšímu snížení orbitální výšky družice z 150 na 120 kilometrů. Poté Aeolus vstoupí do atmosféry a brzy poté dopadne do oceánu co nejdál od pevniny, jak uvedla ESA.
"Družice není navržena tak, aby provedla plně řízený návrat, například aby dosáhla předem určeného cílového bodu," uvedl šéf úřadu ESA pro kosmický odpad Holger Krag. "To zatím dělají jen raketové stupně a kosmické nebo nákladní lodě, ale nikoliv družice," dodal.
Družice Aeolus měla původní hmotnost 1360 kg při svém startu, avšak většina z ní shoří při průchodu atmosférou. Přesto, jako u jiných sond s návratem do atmosféry, se předpokládá, že asi 20 % hmoty družice přežije tento proces. Každý rok se do zemské atmosféry dostane sto tun vesmírného odpadu, zahrnujícího vyhořelé satelity, tělesa raket a další součásti.
Evropská kosmická agentura (ESA) v případě družice Aeolus podnikla opatření, aby trosky dopadaly do rozsáhlého pásu Atlantského oceánu, kde budou ponořeny do hlubin.
"Abychom se co nejvíc přiblížili řízenému návratu, použijeme pohonné systémy na palubě. Trojnásobně tím snížíme riziko pro případný dopad úlomků na zem, a to v porovnání s případy, kdy žádný manévr neprovede - tedy v porovnání s přirozeným návratem," uvedl Krag.
Družice Aeolus odstartovala v srpnu 2018 a stala se první kosmickou lodí, která sledovala z vesmíru proudění větru na Zemi. Je vybavena sofistikovaným laserovým přístrojem Dopplerův větrný lidar, který umožňuje výzkumníkům zlepšit předpovědi počasí a klimatické modely.
Z výšky 200 mil (320 km) pozorovala Zemi, což je nižší výška než Mezinárodní vesmírná stanice, která je obvykle o 50 mil výše. Aby se zabránilo nekontrolovanému shoření družice, Evropská kosmická agentura (ESA) vypracovala plány pro bezpečnější navedení družice k návratu na Zemi po skončení mise.
ESA plánuje využít posledních zásob paliva družice k řízenému navedení dolů. K tomu vědci zasílají pečlivě načasované příkazy, aby družici nejprve otočila o 180 stupňů a následně vypálila její trysky, čímž sníží její výšku. První brzdný manévr proběhl v pondělí, kdy Aeolus vystřelil ze svých trysek po dobu téměř 40 minut a snížil svou výšku na 155 mil.
Družice Aeolus bude na své poslední cestě téměř v reálném čase sledována vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) z řídícího střediska v německém Darmstadtu, a to prostřednictvím jejich blogu.
Související
Nosná raketa Ariane 5 naposledy odstartovala do vesmíru
ŽIVĚ: Sonda Juice začne svou osmiletou cestu k Jupiteru a jeho ledovým měsícům
ESA (European Space Agency) , družice Aeolus
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě