ESA se pokusí o manévr, kterým při návratu na Zemi nasměruje družici Aeolus k zániku

Evropská kosmická agentura (ESA) se dnes pokusí o bezprecedentní manévr, při kterém chce nasměrovat vyřazenou družici Aeolus k dopadu do Atlantského oceánu. Sonda, která posledních pět let z oběžné dráhy monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, ESA se ale přesto pokusí využít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu, napsal list The Guardian.

V rámci prvního manévru svého druhu si stanovili vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) dva hlavní cíle. Zaprvé, snížit již nízké riziko dopadu úlomků družice na obývaná místa. Zároveň chtějí shromáždit důležité údaje, které budou následně využity pro případné podobné návraty. Začali už v pondělí, kdy družice Aeolus aktivovala trysky po dobu téměř 40 minut, čímž zvýšila svou rychlost klesání. Poslední, finální manévr, který plánovali na dnešek, má vést k dalšímu snížení orbitální výšky družice z 150 na 120 kilometrů. Poté Aeolus vstoupí do atmosféry a brzy poté dopadne do oceánu co nejdál od pevniny, jak uvedla ESA.

"Družice není navržena tak, aby provedla plně řízený návrat, například aby dosáhla předem určeného cílového bodu," uvedl šéf úřadu ESA pro kosmický odpad Holger Krag. "To zatím dělají jen raketové stupně a kosmické nebo nákladní lodě, ale nikoliv družice," dodal.

Družice Aeolus měla původní hmotnost 1360 kg při svém startu, avšak většina z ní shoří při průchodu atmosférou. Přesto, jako u jiných sond s návratem do atmosféry, se předpokládá, že asi 20 % hmoty družice přežije tento proces. Každý rok se do zemské atmosféry dostane sto tun vesmírného odpadu, zahrnujícího vyhořelé satelity, tělesa raket a další součásti.

Evropská kosmická agentura (ESA) v případě družice Aeolus podnikla opatření, aby trosky dopadaly do rozsáhlého pásu Atlantského oceánu, kde budou ponořeny do hlubin.

"Abychom se co nejvíc přiblížili řízenému návratu, použijeme pohonné systémy na palubě. Trojnásobně tím snížíme riziko pro případný dopad úlomků na zem, a to v porovnání s případy, kdy žádný manévr neprovede - tedy v porovnání s přirozeným návratem," uvedl Krag.

Družice Aeolus odstartovala v srpnu 2018 a stala se první kosmickou lodí, která sledovala z vesmíru proudění větru na Zemi. Je vybavena sofistikovaným laserovým přístrojem Dopplerův větrný lidar, který umožňuje výzkumníkům zlepšit předpovědi počasí a klimatické modely.

Z výšky 200 mil (320 km) pozorovala Zemi, což je nižší výška než Mezinárodní vesmírná stanice, která je obvykle o 50 mil výše. Aby se zabránilo nekontrolovanému shoření družice, Evropská kosmická agentura (ESA) vypracovala plány pro bezpečnější navedení družice k návratu na Zemi po skončení mise.

ESA plánuje využít posledních zásob paliva družice k řízenému navedení dolů. K tomu vědci zasílají pečlivě načasované příkazy, aby družici nejprve otočila o 180 stupňů a následně vypálila její trysky, čímž sníží její výšku. První brzdný manévr proběhl v pondělí, kdy Aeolus vystřelil ze svých trysek po dobu téměř 40 minut a snížil svou výšku na 155 mil.

Družice Aeolus bude na své poslední cestě téměř v reálném čase sledována vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) z řídícího střediska v německém Darmstadtu, a to prostřednictvím jejich blogu

Související

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

Více souvisejících

ESA (European Space Agency) družice Aeolus

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy