Vir SARS-CoV-2 je od první detekce v čínském Wu-chanu koncem roku 2019 studován stovkami vědeckých týmů po celém světě. Zjistily, že nový koronavirus mutuje, ale mnohem pomaleji ve srovnání s klasickou chřipkou. Svoji roli v tom hraje absence vakcíny nebo jiné účinné léčby, která by bránila viru v napadení organismu a vir se proto nemusí přizpůsobovat. Přesto existuje jedna mutace viru, která dělá vědcům starosti.
Vir SARS-CoV-2 není ten stejný, který se objevil koncem roku 2019 v Číně. Vědci našli mutaci s názvem D614G, která se pravděpodobně objevila v Itálii a nyní je až u 97 % vzorků z celého světa. Mutace se týká proteinu S (Spike), který vyčnívá z těla viru jako hrot a pomáhá mu k přichycení na buňky, které poté nakazí. Vyvstává otázka, jestli tato mutace způsobuje, že je virus infekčnější nebo smrtelnější u lidí. A může tato mutace ovlivnit úspěch budoucí vakcíny?
Lucy van Dorpová z University College London podle BBC uvádí, že některé mutace mohou pomoci viru se lépe rozmnožovat, ale většina z nich je neutrální. Podle Dorpové se mutace mohou objevit, ale to nutně neznamená, že změní chování viru. Dorpová se domnívá, že rozšíření viru SARS-CoV-2 s touto mutací na začátku pandemie má pouze „zakladatelský efekt“.
Při něm dochází k evolučnímu procesu vzniku nových biologických druhů pomocí malého množství zakladatelských jedinců. Thushan de Silva, výzkumník v oblasti imunitní odpovědi u pacientů COVID-19 uvedl, že existuje mnoho důkazů o evoluční výhodě viru s mutací D614G než u viru detekovaného v Čínském Wu-chanu. Přesto neexistují žádné důkazy, že zmutovaný vir je pro lidstvo více infekční.
Tým vědců z Genome Technology Center na newyorské univerzitě provedl experiment na lidské tkáni, kterou vystavili virus SARS-CoV-2 bez mutace a s mutací. Podle BBC vědci tvrdí, že výsledky jasně ukazují, že zmutovaný virus má vyšší riziko přenosu než vir bez mutace. Ale Dorpová zdůraznila, že výsledky jsou pouze z laboratoře a není jasné, jak je to s přenosem u skutečných pacientů.
„Biologické rozdíly byly natolik podstatné, aby dokázaly naklonit důkazy ve prospěch zvýšeného přenosu infekce,“ argumentuje Michael Farzan, který studoval virus v laboratorních podmínkách na Floridě a dospěl k závěru, že změny v proteinu S umožňují viru se účinněji zachytit v lidských buňkách.
Neexistují důkazy, že lidé nakažení virem SARS-CoV-2 s mutací D614G by byli více či méně nemocní a ve skutečnosti tato mutace může v současné době za celosvětovou pandemii covid-19. Ačkoliv vědci uvádějí, že se nejedná o neutrální mutaci, nutně to neznamená, že se změní chování viru nebo, že se bude šířit rychleji.
Vývoj nových vakcín se zaměřuje na jinou oblast hrotu na těle viru, takže ani tato mutace by neměla mít vliv na případnou novou vakcínu. Přesto budou vědci mutace viru SARS-CoV-2 neustále sledovat.
Související

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Britové často umírají i kvůli čekání na pohotovosti, vyplývá ze studie
výzkum , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit
včera

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle
včera

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa
včera

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu
včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných
včera

Summit BRICS bez Putina a Si Ťin-pchinga. Slábne vliv skupiny, která chtěla konkurovat Západu?
včera

Termín se blíží, dohody nikde. Málokdo Trumpovi ještě věří, že to s cly myslí vážně
včera

Trump zahájí jednání s Čínou o prodeji TikToku. Tvrdí, že dohoda je téměř hotová
včera

Cestující kvůli falešnému poplachu vyskakovali na Mallorce z letadla. 18 lidí se zranilo
včera

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah
včera

Čína porážku Ruska ve válce na Ukrajině. Dlouhý konflikt jí geopoliticky vyhovuje
včera

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo
včera

Příjemné letní počasí nastane po víkendu, ukazuje předpověď
4. července 2025 22:03

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
4. července 2025 21:27

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
4. července 2025 20:54

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
4. července 2025 20:12

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
4. července 2025 19:26

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
4. července 2025 19:01

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
4. července 2025 18:23
Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Zdroj: Jan Hrabě