Lední medvědi mohou vymřít do konce století, naznačuje studie

Arktida se otepluje dvakrát rychleji než jiná místa na naší planetě. Jak led v Arktidě ubývá, mizí potrava pro polární medvědi a podle vědců jejich klesající hmotnost snižuje šance na přežití arktických zim. Nová studie tvrdí, že kvůli klimatickým změnám lední medvědi vymřou během 80 let.

Ilustrační foto
doporučujeme

Studie předpokládá, že zvýšení průměrné teploty Země o 3,3 stupňů Celsia způsobí, že se kolem roku 2100 nebudou rodit nová mláďata ledních medvědů, a to bude mít za následek jejich vymření. „Do roku 2100 bude vrh vážně ohrožen nebo nemožný,“ uvedl Steven Amstrup, autor studie a hlavní vědec Polar Bears International. Nově narozená mláďata budou více ohrožena kvůli nedostatečné výživě jejich vyhladovělé matky, která nebude mít kvalitní mléko.

Podle Science Alert není hrozbou pro lední medvědy ani tak zvyšující se teplota, ale jejich neschopnost se přizpůsobit rychle se měnícímu prostředí. Výzkum vycházel ze dvou faktorů, jedním je období půstu medvědů a druhý je scénář Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).

„Posouzením, jak mohou být medvědi hubení nebo tlustí s jejich energetickými nároky, jsme byli schopni vypočítat práh přežití, který se může ještě zkrátit, než začne klesat míra přežití u mláďat i dospělých jedinců,“ řekl hlavní autor Peter Molnar. Například lední medvědi z kanadské populace na západě Hudsonova zálivu jsou v současné době o 20 % hubenější, než je jejich normální tělesná hmotnost. Až začne půst, budou mít dostatek uložené energie, aby přežili 125 dní, nikoliv 200.

Podle slov Amstrupa čelí lední medvědi delšímu půstu, protože čekají, než led znovu zamrzne. I kdyby lidstvo dokázalo zpomalit globální oteplování na zhruba 2,4 stupně Celsia, pravděpodobně by to pouze zpomalilo vyhynutí ledních medvědů. „Pokud by se podařilo nějakým způsobem udržet led i při zvyšování teploty, lední medvědi by byli v pořádku,“ napsal Amstrup a dodal, že jediným způsobem, jak lední medvědy zachránit, je zastavit globální oteplování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin zázračně neléčí, zjistila první řádná studie na skupině pacientů

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Ačkoliv je ivermektin mnohými považován za takřka svatý grál, vědci zatím nepotvrdili, že by se…

Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou

05.03.2021 12:02 Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v…

Mutace by mohly být méně nebezpečné pro očkované i zotavené, zjistili vědci

04.03.2021 12:21 Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce…

Na světě je přes šest milionů druhů hub, zjistili vědci

03.03.2021 09:50 Vědci z Česka spočítali, že na světě je přes šest milionů druhů hub. Popsány jsou přitom jen…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama