Lední medvědi mohou vymřít do konce století, naznačuje studie

Arktida se otepluje dvakrát rychleji než jiná místa na naší planetě. Jak led v Arktidě ubývá, mizí potrava pro polární medvědi a podle vědců jejich klesající hmotnost snižuje šance na přežití arktických zim. Nová studie tvrdí, že kvůli klimatickým změnám lední medvědi vymřou během 80 let.

Studie předpokládá, že zvýšení průměrné teploty Země o 3,3 stupňů Celsia způsobí, že se kolem roku 2100 nebudou rodit nová mláďata ledních medvědů, a to bude mít za následek jejich vymření. „Do roku 2100 bude vrh vážně ohrožen nebo nemožný,“ uvedl Steven Amstrup, autor studie a hlavní vědec Polar Bears International. Nově narozená mláďata budou více ohrožena kvůli nedostatečné výživě jejich vyhladovělé matky, která nebude mít kvalitní mléko.

Podle Science Alert není hrozbou pro lední medvědy ani tak zvyšující se teplota, ale jejich neschopnost se přizpůsobit rychle se měnícímu prostředí. Výzkum vycházel ze dvou faktorů, jedním je období půstu medvědů a druhý je scénář Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).

„Posouzením, jak mohou být medvědi hubení nebo tlustí s jejich energetickými nároky, jsme byli schopni vypočítat práh přežití, který se může ještě zkrátit, než začne klesat míra přežití u mláďat i dospělých jedinců,“ řekl hlavní autor Peter Molnar. Například lední medvědi z kanadské populace na západě Hudsonova zálivu jsou v současné době o 20 % hubenější, než je jejich normální tělesná hmotnost. Až začne půst, budou mít dostatek uložené energie, aby přežili 125 dní, nikoliv 200.

Podle slov Amstrupa čelí lední medvědi delšímu půstu, protože čekají, než led znovu zamrzne. I kdyby lidstvo dokázalo zpomalit globální oteplování na zhruba 2,4 stupně Celsia, pravděpodobně by to pouze zpomalilo vyhynutí ledních medvědů. „Pokud by se podařilo nějakým způsobem udržet led i při zvyšování teploty, lední medvědi by byli v pořádku,“ napsal Amstrup a dodal, že jediným způsobem, jak lední medvědy zachránit, je zastavit globální oteplování.

Související

Více souvisejících

Lední medvědi Klimatické změny věda

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 56 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy