Kolik plastů je v oceánech? Nová studie má pro lidstvo nelichotivý výsledek

Množství mikroplastů v oceánech je podle nové studie podhodnoceno. Vědci zjistili, že počet mikroplastů až dvojnásobně převyšuje zooplankton, který je nezbytně nutný pro fungování podmořského života a má svůj význam i pro regulaci klimatu Země.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědci zkoumali pobřeží Velké Británie a USA a ke svému výzkumu použili jemnější sítě než doposud. Podle deníku Guardian zjistili, že celková váha mikroplastů společně s nově nalezenými částicemi dosahuje váhy až 125 tun ve srovnání s 50, o kterých se mluvilo v minulosti.

Problém, který představují částice mikroplastů, je především v jejich velikosti, protože mají totožnou velikost s bakterioplanktonem a fytoplanktonem, který konzumuje právě zooplankton. Z důvodu, že se zooplankton nachází ve spodní části potravinového řetězce v moři, hraje důležitou roli jako zdroj potravy například pro ryby a je nezbytnou součástí koloběhu uhlíku v oceánech. Uhlík je považován za základní stavební kámen všech organických sloučenin a je zásadní pro život na Zemi.

Pro výzkum publikovaný v časopise Environmental Pollution byly použity sítě s hrubostí 100, 333 a 500 mikronů. Obvykle se používá velikost 333 mikronů, ale použitím sítě s hrubostí 100 mikronů (0,1 mm) se podařilo zjistit až 2,5krát více částic. Vlečné sítě na pobřeží Plymouthu ve Velké Británii a Maine v USA ukázaly podobné výsledky.

Studie naznačuje, že vysoký podíl částic mikroplastů se nachází blízko obydlených částí, protože se skládaly převážně z textilu (oblečení, sítě a provazy). „Koncentrace mikroplastů přesáhla 3 700 částic na metr krychlový. To je mnohem více, než byste nalezli zooplanktonu,“ řekla vedoucí výzkumu Pennie Lindequeová z Plymouth Marine Laboratory ve Velké Británii a dodala, že čísla mohou být mnohem vyšší, protože mohou existovat ještě menší částice, než které byly zachycené jemnými sítěmi.

Jiná studie, publikována v časopise Global Change Biology, uvádí, že ptáci, kteří se živí hmyzem u řek, konzumují zhruba 200 kusů plastů denně. Studie jasně ukazují, jak mikroplasty vstoupily do potravinového řetězce a mnoho živočišných druhů je tím ohroženo. „Je nezbytně nutné, abychom pochopili, jak mikroplasty přispívají k problému znečišťování, jaký mají vliv na živé organismy a je důležité využít tyto znalosti k nápravě,“ uvedl Steve Ormerod, odborník v oblasti účinků globální změny na sladkovodní organismy a ekosystémy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Vědci objevili velmi zvláštní druh zvířete. Zřejmě je jediný na světě

25.05.2020 22:01 Aktualizováno Záběry pořízené kamerovým štábem, který měl pro BBC natočit sérii dokumentů o divočině, odhalily…

Virem SARS-CoV-2 se nakazí spíš dospělý než dítě, ukazují data

25.05.2020 15:55 Předběžná studie britských vědců, která má pomoci při debatě, zda znovu otevřít školy uvádí, že…

Olomoučtí vědci vyvinuli speciální nanokuličky, pomáhají odhalit covid-19

25.05.2020 14:03 Olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy