Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti vším dokáže zničit koronavirus SARS-CoV-2 během 48 hodin. Přípravek zatím ale nebyl otestován na lidech ani na zvířatech.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ivermektin je širokospektrální antiparazitikum používané proti parazitickým hlísticím, vším nebo zákožkám. Lékaři jej znají desítky let a používá se jak u lidí, tak i u zvířat.

Vědci nyní podle magazínu Antiviral Research ale zjistili, že velmi dobře účinkuje i proti koronaviru. Tedy alespoň na buněčných kulturách v laboratorním prostředí. 

Jediná dávka léku dokázala významně zredukovat během 24 hodin virovou RNA. Během 48 hodin pak genetický materiál viru zmizel úplně. Zatím je ale předčasné jásat.

Nelze totiž s jistotou říct, jestli bude lék stejně účinkovat i na lidi. Na to je potřeba série testů, které musí nejprve proběhnout na zvířatech, a v případě úspěchu se až teprve poté přejde k testování na lidech.

První výsledky ale vypadají slibně a je proto pravděpodobné, že výzkum bude nadále pokračovat. Lék má tu výhodu, že je považován za bezpečný a znají jej lékaři z desítek zemí světa. 

"Musíme zjistit, jaké nasadit dávkování, aby byl tento lék účinný i u lidí," uvedla spoluautorka studie Kylie Wagstaffová. Vědci proto varují, aby lidé tento přípravek sami rozhodně nezkoušeli.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína bude, tvrdí lékař. Má to ale háček. V koronaviru vidí jiný problém

05.06.2020 22:02 Aktualizováno Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího vakcína proti novému typu koronaviru bude. Je ale…

Hydroxychlorochin pacientům s covidem-19 nepomáhal, ukázaly testy

05.06.2020 21:23 Aktualizováno Oxfordská univerzita ukončila testování hydroxychlorochinu na pacientech s covidem-19, protože lék…

Čeští vědci jsou o krok blíže přípravě kovové vody

05.06.2020 09:19 Tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, detailně zmapoval, jak vzniká kov. Vědci popsali přechod ke…

V Česku se dnes v noci odehraje zvláštní úkaz

05.06.2020 08:18 Na obloze nad Českem bude dnes večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy