Venuše zřejmě není mrtvá. Vědci odhalují tajemství nedaleké planety

Vědcům se podařilo objevit na Venuši 37 sopečných struktur, které se v poslední době zdají být aktivní. Pokud by se jejich závěry skutečně potvrdily, pak by se ukázalo, že planeta není tak geologicky mrtvá a spící, jak jsme si doposud mysleli.

Výzkum se zaměřil na prstencovité struktury, známé taktéž jako koróna, za jejichž vznikem stojí vzestup roztavené horniny z jádra planety, což jasně potvrzuje magmatickou a tektonickou aktivitu Venuše, jak ostatně potvrdili i vědci.

Mnoho odborníků se dlouhodobě domnívalo, že na Venuši k žádné tektonické aktivitě, která je na Zemi běžná, nedochází a že se jedná o takzvanou geologicky spící planetu. Tak tomu aspoň bylo poslední půl miliardy let.

"Naše práce potvrzuje, že část vnitřního tepla Venuše je stále schopná se probudit k životu, a že planeta rozhodně není tak geologicky mrtvá nebo spící, jak se dříve myslelo," nechala se slyšet v rozhovoru pro britský deník Guardian Anna Gülcherová, vědkyně z Institutu geofyziky v Curychu a hlavní autorka výzkumu publikovaném v odborném magazínu Nature Geoscience.

Vědcům se podařilo určit typ geologických prvků, které by se bývaly mohly nacházet v nedávno aktivní koróně. Poté je porovnali se snímky Venuše pořízenými vesmírnou sondou Nasa Megallan v 90. letech, která se na tento typ útvarů zaměřovala. Ze 133 sledovaných se jich v posledních dvou až třech milionech let zdálo být 37 aktivních. Takový časový úsek má z hlediska geologie, ač se to může jevit jako zvláštní, charakter pouhého okamžiku.

"Podle mého názoru je mnoho z těchto struktur i dnes skutečně aktivních," informoval geofyzik Laurent Montesti z University of Maryland.

Většina korón Venuše, včetně té největší Artemis s průměrem 1100 kilometrů, se nachází na jižní polokouli. Venuše, která je nejbližším a o něco menším sousedem Země, je pokryta mraky kyseliny sírové a její povrchová teplota je natolik vysoká, že dokáže roztavit i olovo.

Související

Více souvisejících

vesmír, Venuše sopky

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy