Zánětlivý syndrom vyvolaný covidem-19 může postihnout i dospělé, varují experti

Vzácný zánětlivý multisystémový syndrom u dětí byl jako možná komplikace covid-19 pozorován již začátkem jara. Syndrom podobný Kawasakiho chorobě postihuje více orgánů a děti často potřebují hospitalizaci. Vyznačuje se mimo jiné bolesti břicha, vysokou horečkou, poškozením srdce, v některých případech dochází k syndromu toxického šoku. Americké centrum pro kontrolu a prevenci vydalo zprávu, že podobný stav byl pozorován i u dospělých.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

V zemích s vysokým výskytem onemocnění covid-19 byly hlášeny případy hospitalizovaných dětí pro vzácný zánětlivý multisystémový syndrom dětí (MIS-C: multisystem inflammatory syndrome in children). Děti trpěly kombinací příznaků, které jsou typické pro Kawasakiho chorobu a syndrom toxického šoku. U většiny dětí byla prokázána probíhající nákaza koronavirem anebo protilátky ukazující, že onemocnění prodělaly. Syndrom však podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může postihnout i dospělé.

CDC dosud obdrželo zprávy o více než 1000 případů multisystémového syndromu ve Spojených státech, včetně 20 úmrtí: Více než polovina (56%) hlášených případů byla u mužů. Věková hranice nepřekročila 20 let, ale přes léto se objevily zprávy, že podobný stav byl objeven i u 27 případů, kde byla věková hranice do 50 let. Podle serveru Science Alert byl pouze jeden případ hlášen ve Velké Británii, ostatní případy v USA.

„Tato zjištění naznačují, že u dospělých pacientů všech věkových skupin se současnou nebo prodělanou infekcí způsobené virem SARS-CoV-2 se může vyvinout hyperzánětlivý syndrom připomínající MIS-C,“ uvedlo CDC ve své zprávě. Pozitivní pacienti na covid-19 obecně vykazují známky zánětu, které jsou ale doprovázeny respiračními obtížemi. V případě MIS-A (multisystem inflammatory syndrome in adult) až polovina pacientů vykazovala velmi mírné anebo žádné respirační obtíže.  

Příčina multisystémového syndromu u dětí i dospělých není zatím známá. Zpráva uvádí, že ze vzorku od 440 dětí mělo 45 % negativní test na covid-19, ale byly pozitivní na protilátky. To samé platilo u 30 % dospělých jedinců. Podle zprávy to naznačuje, že multisystémový syndrom je „post-infekční proces“.

Zpráva také poukázala na znepokojivá zjištění, že MIS-C a MIS-A je pozorován nejčastěji u menšinových skupin. Více než 70 % hlášených případů v USA se vyskytlo u hispánských nebo afroamerických dětí. „K pochopení jasných příčin tohoto stavu a jeho dlouhodobých účinků je zapotřebí dalšího výzkumu,“ píšou autoři zprávy závěrem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus přežije na površích podstatně déle, než se myslelo. Na mobilu…

20.10.2020 11:55 Vědci z Australského centra pro prevenci nemocí (ACDP) zjistili, že nový typ koronaviru SARS-CoV-2,…

Nová studie: Miminka krmená z lahve mohou polykat miliony mikroplastů denně

20.10.2020 07:51 Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová…

Padají hvězdy. Meteorický roj Orionidy vrcholí, podmínky pro pozorování…

19.10.2020 16:22 Nastává maximum Orionid. Meteorický roj bude nejčetnější v úterý a ve středu, s očekávanou…

Abnormality v plicích i ledvinách. Symptomy koronaviru přetrvávají i…

19.10.2020 15:52 Mnozí pacienti propuštění z nemocnice mají příznaky dušnosti, únavy, úzkosti a deprese i dva až tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama