Banánová pandemie. Ovoce napadá asijská nemoc, může ovlivnit chuť nebo omezit produkci

Celosvětová pandemie se netýká pouze lidí, ale i nejoblíbenější ovoce na světě se potýká se zabijákem, který se šíří dříve, než se objeví příznaky. „Banánová pandemie“ nutí zemědělce změnit formu pěstování, což může ovlivnit i jejich chuť.

V posledních 30 ti letech se šíří mezi banány choroba, která se nazývá Panamská nemoc. Houba, která se šíří napříč banánovými farmami za posledních deset let znepokojivě zrychlila a rozšířila se z Asie do Afriky, na Střední východ až do Austrálie. Jakmile choroba napadne banánovou farmu je pozdě na to, aby se mohla zastavit a to proto, že zatím neexistuje žádný lék.

BBC uvádí, že k dnešnímu dni jsou banány z více než 20 ti zemí napadeny touto chorobou, což vyvolává obavy z „banánové pandemie“. Odborníci z celého světa se snaží nalézt účinnou léčbu ve formě vakcíny nebo řešení v podobě modifikovaných banánů (GM), ale jak podotýká BBC, stejně jako u covid-19 není otázkou, jestli se nalezne účinná léčba, ale jestli Panamská nemoc navždy nezmění banánový průmysl.

Panamská nemoc byla poprvé detekována v padesátých letech minulého století a Fernando García-Bastidas, odborník na zdraví rostlin to označil za „jednu z nejhorších botanických epidemií v historii“. Choroba vznikla v Asii a poté se rozšířila na banánové farmy ve Střední Americe.  

Nemoc měla zničující účinky, a to díky tomu, že v té době se pěstovala pouze jedna odrůda a díky malé genetické rozmanitosti to činilo banány náchylným k chorobám, poznamenal García-Bastias, který poprvé detekoval TR4, kmen způsobující Panamskou chorobu v roce 2013.

„Nemůžeme podceňovat dopad současné pandemie TR4 na zajištění potravin, protože banány jsou nepopiratelně jedním z nejdůležitější plodů na světě a základní potravinou pro milióny lidí,“ zdůraznil García-Bastias. Nebezpečí Panamské choroby se skrývá, stejně jako u covid-19, neviditelným přenosem. Nakažená rostlina nevykazuje žádné známky typicky zbarvených listů až rok, poté už je pozdě, protože se nemoc pravděpodobně uchytila na strojích nebo botách zemědělců.

V roce 2019 banánová farma v Kolumbii oznámila, že rostliny mají zvadlé žluté listy a kontaktovala García-Bastiase, aby prověřil, jestli se nejedná o Panamskou nemoc.

„Byl to jako špatný sen, jednu minutu jsem byl na farmě, další v laboratoři a hned další minutu vysvětluji kolumbijskému ministrovi vlády, že k tomu nejhoršímu došlo,“ říká odborník. Z důvodu, že není k dispozici účinná léčba je možné pouze uvalit na banánové farmy karanténu a bezpečností opatření. Rostliny se nesmí pohybovat mezi různými farmami a farmáři si musí dezinfikovat své boty.

Odrůda Cavendish již byla upravena australskými vědci, kteří ji geneticky modifikovaly tak, aby byla odolná vůči Panamské nemoci. Je vysoce malá pravděpodobnost, že by se takto upravený banán ukázal na regálech v supermarketech, protože lidé i regulační orgány takto upraveným potravinám nedůvěřují, navzdory vědeckým důkazům, že modifikované potraviny jsou bezpečné.

Ačkoliv García-Bastias tvrdí, že modifikovaný banán by mohl napravit vznikající pandemii, problém by mohl vyřešit pouze po dobu pěti až deseti let. Jádro problému je podle Garcíi-Bastiase v tom, že je celý banánový průmysl založen na jedné odrůdě a dodává, že větší rozmanitost by mohla poskytnou větší ochranu. „Máme stovky odrůd jablek, proč nezačít nabízet i různé druhy banánů?“

Dan Bebber, docent ekologie na univerzitě v Exeteru upozornil na to, že se banány pěstují ve velké měřítku, a to neznamená jen Panamskou nemoc, ale všechny nemoci se díky tomu rychle šíří. Kvůli tomu mohou být banány postřikovány až 80 krát během svého vegetačního období. „To by mohlo mít obrovský dopad na půdní mikrobiotu,“ říká Bebber a dodává, že je třeba se starat převážně o půdu.

Americká filmařka Jackie Turnerová natočila film s názvem Bananageddon. Ve filmu hovoří vědci o tom, jak se pokoušejí zastavit šíření Panamské nemoci a uvádí, že TR4 je hodně podobná covid-19 a stejný scénář potká i banány. Turnerová je přesvědčena, že jediné možné řešení je pěstovat různé odrůdy. „Možná budeme jíst méně banánů a zaplatíme za ně víc peněz, ale víte co, budou mnohem lepší,“ poznamenala Turnerová.

Související

Více souvisejících

Banánovník Ovoce

Aktuálně se děje

před 58 minutami

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

včera

4. července 2025 22:03

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

4. července 2025 21:27

4. července 2025 20:54

4. července 2025 20:12

4. července 2025 19:26

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

4. července 2025 19:01

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné

Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy