Podivné šíření koronaviru. Nová studie ukázala, co se děje před samotnou nákazou

Experti v nové studii potvrdili, že k šíření koronavirus dochází i bez toho, aby měl jeho nositel zjevné příznaky. Výsledky studie realizované v Singapuru také uvedly, že se SARS-CoV-2 může šířit i například zpěvem.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Sledování vývoje nemoci covid-19 v posledních dvou měsících v Singapuru odhalilo sedm modelů s presymptomatickým přenosem, tedy dříve, než nakažený vykázal první příznaky nemoci.

Výzkum celkově sledoval 243 lidí, u 157 z nich byl potvrzen pozitivní nález bez cestovatelské anamnézy, čili k nákaze došlo v rámci komunity. Nejméně deset případů souviselo právě se zmíněným přenosem před vypuknutím příznaků.

"Důkaz takového přenosu v kombinaci s výsledky z jiných studií potvrzuje, že k nákaze dochází i při absenci, resp. před nástupem symptomů u nositelů onemocnění," uvedli autoři singapurské studie.

Jak dlouho může mít nakažená osoba virus v těle předtím, než se u ní objeví příznaky, epidemiologové uvádějí. Nejčastěji jde o období od jednoho do tří dnů.

Ukázalo se ale, že nejméně dva pacienti se nakazili virem během pěvecké zkoušky, další přenos byl zaznamenán mezi spolubydlícími. Podle vědců to vypovídá o tom, že k přenosu může dojít prostřednictvím dýchání a zdrojem nákazy může být i řeč a jiné hlasové činnosti, jako například zpěv. 

Někteří vědci se už déle domnívají, že se virus může šířit kromě kapének při kýchání nebo kašli i hovorem a dýcháním, Přesvědčivá studie na to ale zatím chybí.

Harvey Fineberg, lékař a předseda National Academy of Medicine, řekl podle CNN, že je důležité, jak dlouho je virus ve vzduchu. "Pokud vytvoříte aerosol viru bez pohybu vzduchu v místnosti, je možné, že pokud plynem s částečkami později projdete, můžete virus vdechnout."

Fineberg také uvedl, že v současné době je výzkum v počátcích, ale z dostupných studií se přiklání k teorii přenosu i pouhým dýcháním. Podle vědců ale není dostatek důkazů pro podporu teorie, že člověk nakažený koronavirem vydechuje částice, který následně zdravý člověk vdechne a tím by se mohl nakazit.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína bude, tvrdí lékař. Má to ale háček. V koronaviru vidí jiný problém

05.06.2020 22:02 Aktualizováno Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího vakcína proti novému typu koronaviru bude. Je ale…

Hydroxychlorochin pacientům s covidem-19 nepomáhal, ukázaly testy

05.06.2020 21:23 Aktualizováno Oxfordská univerzita ukončila testování hydroxychlorochinu na pacientech s covidem-19, protože lék…

Čeští vědci jsou o krok blíže přípravě kovové vody

05.06.2020 09:19 Tým, jehož součástí jsou i čeští vědci, detailně zmapoval, jak vzniká kov. Vědci popsali přechod ke…

V Česku se dnes v noci odehraje zvláštní úkaz

05.06.2020 08:18 Na obloze nad Českem bude dnes večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy