Nejlepší ochranu poskytuje chirurgická rouška. K zahození ale není ani látková

Vědci testovali účinnost roušek. Nejúčinnější v blokování kapiček a aerosolů byla rouška chirurgická. Většina lidí v Česku ale nosí roušku látkovou. U té platí, že čím více vrstev, tím lépe. Velmi důležité je u jejího nošení také správné zacházení.

Vědci pomocí výkonných kamer natáčeli videa, kde lidé kýchali či mluvili  pokaždé s jinou ústenkou. Výsledkem bylo zjištění, že nejlepší ochranu poskytuje chirurgická maska. U roušek z látky platí, že čím více vrstev, tím lepší ochrana.

Ve výzkumu se uvádí, že dvanáctivrstvá rouška poskytuje přibližně stejnou ochranu jako chirurgická a snižuje riziko infekce o 67 procent. Přičemž při samotných experimentech používali vědci látkové masky s jednou a dvěma vrstvami.

Videa potvrdila, že i při mluvení vzniká značné množství kapiček, které mohou způsobit přenos nakažení koronavirem. Při kýchání a podobně je riziko přenosu samozřejmě vyšší.

Vylučování kapiček značně potlačí i jednovrstvá látková rouška, ale samotní vědci doporučují minimálně dvě vrstvy látky.

V práci výzkumníci uvádí, že zatím neví, zda je důležitější mít masku jako nakažený nebo jako potencionální oběť. „Oba dva případy jsou podle nás stejně důležité,“ apelují v textu na lidi.

Účinnost roušek dokládají příkladem z amerického Missouri. Tam dva infikovaní kadeřníci stále pracovali, ale měli na sobě mix látky a chirurgických roušek. Roušky měli i jejich klienti, kterých bylo podle vědců 139. Infekce se nepřenesla na žádného z nich. Avšak jedna jiná kadeřnice nakazila členy své rodiny, protože roušku doma nenosila. „To je uklidňující důkaz, že riziko infekce se snižuje, když každý nosí roušku,“ píší výzkumníci.

Poukazují také na to, že lidé nemusí být opticky nemocní, aby byli přenašeči. Dokonce píší, že ani infikovaný člověk nemusí vědět, že má koronavirus.

Zásady nošení roušky

Pokud chceme, aby rouška fungovala, musíme dodržovat několik zásad jejího nošení. Rady vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), která vydala letáky s radami pro zacházení s rouškou.

1. Před nasazením ústní roušky použijte dezinfekci na bázi alkoholu nebo si umyjte ruce mýdlem a vodou.

2. Rouškou si zakryjte nos i ústa a ujistěte se, že mezi vaším obličejem a rouškou nejsou žádné mezery.

3. Během nošení se roušky nedotýkejte.

4. Roušku sundávejte zezadu (nedotýkejte se přední části roušky), následně si umyjte ruce mýdlem nebo desinfekcí.

WHO také varuje před používáním roušek na jedno použití víckrát a radí ji vyhodit, jakmile je vlhká. Látkové roušky máme podle expertky katedry ošetřovatelství Kateřiny Horáčkové po použití vyvařit. „Pokud ji nelze vyvařit, tak ji vyperte na co nejvyšší teplotu a poté řádně přežehlete,“ uvedla v článku Univerzity Pardubice.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy