Poškozené plíce lze regenerovat za pomoci prasat, zjistili vědci

Transplantace plic je efektivní záchrana pro pacienty v konečném stádiu některých plicních onemocnění. Realita je ovšem taková, že je více lidí trpící plicním onemocněním, kteří potřebují transplantaci, než vhodných plic. Není to kvůli nízkému počtu dárců, ale mnoho potenciálních plic je poškozených. Nový experiment tvrdí, že poškozené plíce lze obnovit pomocí oběhového systému prasete.

Prase, ilustrační foto
doporučujeme

Podle stávajících kritérií je nutno odmítnout až 80 % dárcovských plic, protože nejsou vhodnými kandidáty pro transplantaci. Proto byla v posledních letech vyvinuta metoda ex-vivo plicní perfuze (EVLP). Odebraný orgán je uchováván mimo organismus, kde může být vyšetřován, a dokonce i léčen před transplantací. Časové okno je však poněkud omezené. Plíce mohou být takto uchovávány po dobu až osmi hodin, ale tento krátký časový úsek plicím neumožňuje nastartovat biologické opravné funkce.

Stejný princip jako u EVLP využili vědci v experimentální studii připojením plic na oběhový systém živého prasete. „Poskytnutí biologických mechanismů nám umožnilo více času k obnově poškozených plic, které podle současných kritérií nešli zachránit,“ uvedli hlavní autoři experimentu Ahmed Hozain a biomedicínský inženýr John O'Neill z Columbia University.

Podle Science Alert studie zahrnovala šest odmítnutých dárcovských plic, které kvůli poškození nemohly být transplantovány. U pěti prasat byla potlačena imunita, aby se zabránilo imunitnímu systému napadat připojené plíce. Šesté, kontrolní plíce byly připojeny k praseti s imunitou. Vědci sledovali křížení mezi příslušníky dvou různých druhů po dobu 24 hodin.

Kontrolní plíce vykazovala všechny známky odmítnutí příjemcem jako je zhoršení cirkulace krve, zhoršování funkce dýchacích cest nebo krevní sraženiny. U zbylých pěti vědci uvádějí významné zlepšení životaschopných buněk, zánětlivé reakce či lepší kvalitu tkáně. Vědci na závěr své studie uvedli, že jejich nová metoda by mohla ve spojení s EVLP pomoci obnovit plíce, které EVLP nedokáže zachránit sám.

Aby mohla být metoda klinicky aplikována, vyžadovalo by to prasata lékařského stupně, která by byla vysoce nákladná. „Úpravy xenogenního cirkulačního okruhu by mohli umožnit regeneraci dalších orgánů, včetně jater, srdce, ledvin a končetin,“ konstatovali vědci ve studii a dodali, že tato metoda může vyřešit problém s nedostatkem orgánů tím, že umožní „regeneraci dříve nevhodných dárcovských orgánů“.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama