Průlom v testování covidu-19: Nový test je ze slin, stojí 10 dolarů

Na trhu se v brzké době objeví nový test na přítomnost koronaviru. Na rozdíl od v současnosti nejpoužívanějšího testu ale probíhá vyšetření mnohem příjemněji, není ani tak nákladné, jako současné výtěry.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Nejpoužívanější testovací metodou na přítomnost nemoci covid-19 je výtěr z nosohltanu. Ten je však poměrně nepříjemný a drahý. Ačkoliv byla jeho maximální cena stanovena na na 1 674 korun a 82 korun za odběr, vzhledem k dalším administrativním poplatkům se lehce lze dostat i nad 2000 korun.

Nový test, který SalivaDirect, který schválily americké úřady, vznikl na Yalově univerzitě v Connecticutu, a má oproti stávajícím řadu předností. Je zcela bezbolestný, neboť testuje přítomnost koronaviru ve slinách. Tím také eliminuje řadu konspiračních teorií, které se točí kolem výtěru z nosohltanu.

Jak dále upozornil zdravotnický expert Obamovy administrativy Andy Slavitt, jeho výroba je levná (stojí 90 korun, spolu s náklady na laboratorní práce se vejde do 10 dolarů), rychlá, a testů nemůže být nedostatek, protože se neprodukují jako specializovaná testovací sada. 

Všechny jeho součásti jsou totiž běžně dostupné, a to u řady producentů a to prakticky všude. Navíc se autoři vzdali nároku na zisk. Testy lze provádět hromadně, opakovaně, a přesnost se pohybuje kolem 88-94 procent, tedy podobně jako u stávajících PCR testů.

Jak upozornila Česká televize, podobný typ testů se používá i v Česku. "Tento typ testování se již i u nás používá, existuje několik variant těchto testů, vyvíjí je řada univerzit," uvedla Jana Jaklová Dytrtová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. 

Dodala, že tento typ testování ze slin by mohl výrazně pomoci navýšit množství testů na místech, kde je zapotřebí dělat velké množství testů opakovaně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu

23.09.2020 07:45 Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Jsou děti opravdu vysoce infekční? Nová studie zjistila, kdo covid přenáší…

22.09.2020 22:03 Aktualizováno Dlouhé měsíce se spekulovalo o tom, která věková skupina lidí je z hlediska šíření nového typu…

Negativním testem to nekončí. U vyléčených z covidu se objevuje dlouhodobá…

22.09.2020 14:10 Nový koronavirus byl poprvé detekován začátkem letošního roku a vědci po celém světě započali…

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterské planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama