Šíří virus SARS-CoV-2 i lidé bez příznaků? WHO a odborníci se neshodnou

Hrozba přenosu viru SARS-CoV-2 asymptomatickými lidmi je podle WHO minimální, s tímto názorem se však rozcházejí někteří odborníci. Podle nich v této problematice stále není úplně jasno.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že lidé, kteří netrpí žádnými příznaky onemocnění covid-19, představují jen velmi nízké riziko přenosu. Podle slov Marie Van Kerkhové, technické vedoucí reakce na covid-19 uvnitř WHO, je to přímo vzácné. Tvrzení se zakládá na minulých studií modelování dynamiky přenosu a WHO již několik měsíců zdůrazňuje, že přenos se děje spíše v domácnostech, kancelářích a dalších uzavřených nevětraných prostorech.

Ačkoliv studie uvádí, že hrozba od asymptomatických lidí je minimální, nelze vyloučit přenos pomocí povrchů. Kerkhová poukázala i na možnost, že ačkoliv je jedinec označen za asymptomatického, nemusí to tak být. „Když se ohlédneme zpět a řekneme si, kolik lidí bylo asymptomatických, zjistíme, že měli opravdu velmi mírné příznaky a onemocnění covid-19 prodělali,“ řekla Kerkhová na tiskovém briefingu a dodala, že ačkoliv existují důkazy i o lidech, kteří netrpí vůbec žádnými příznaky, není to způsob, jak většina lidí onemocní.

V případě, že by se tvrzení WHO potvrdilo, museli by nosit roušky pouze lidé, kteří se cítí nemocní, ale podle serveru Business Insider někteří odborníci na veřejné zdraví upozorňují na možnost šíření viru před projevem příznaků. To znamená, že ačkoliv je virus v těle, jedinec se stále necítí nemocný a onemocnění covid-19 se objeví až po nějakém čase.

„Lidé, kteří nevykazují žádné příznaky, mají významný přenos,“ argumentuje epidemiolog Stephen Morse a tvrzení doplňuje ředitel Harvard Global Health Institute Ashish Jha, podle kterého jiná studie naznačuje přenos viru od lidí bez příznaků až v 60 %. „Možná to není mnoho asymptomatického šíření, ale předsymptomatického,“ řekl Jha pro Business Insider a doplnil, že je zapotřebí dalších studií, které tvrzení potvrdí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje…

09.07.2020 15:30 Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou…

ESA zveřejní první snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

09.07.2020 15:03 Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy