V Brazílii zachraňuje životy smrtelný hadí jed

Fabiola de Souzová uchopí jedovatého hada za krk, těsně za čelistmi. Poté promasíruje jeho jedové váčky, aby získala několik kapek, které v Brazílii, kde každoročně hadi uštknou tisíce lidí, zachrání několik životů, píše agentura AFP.

Fabiola a její kolegové z Institutu Butantan v Sao Paulu na jihovýchodě země odebírají takto získaný jed tisícům hadů chovaných v zajetí, s cílem vyprodukovat protijed.

Produkt potom přiděluje ministerstvo zdravotnictví do skladů a výdejen po celé zemi.

? Você Sabia?!?! ?Há mais de um século, o Instituto Butantan produz diversos tipos de soros contra toxinas de animais peçonhentos ??? e microrganismos ?.? Atualmente, o Butantan produz 13 tipos de soros. pic.twitter.com/RkJxJd4IJq

— Instituto Butantan (@butantanoficial) January 2, 2020

Převážně teplé a vlhké klima v Brazílii jedovatým hadům zvláště svědčí. Žijí zde desítky druhů, včetně nebezpečného křovináře žararaky. V roce 2018 bylo podle oficiálních údajů uštknuto téměř 29.000 lidí a více než stovka z nich zemřela.

Brazilské státy, kde je zaznamenáván nejvyšší počet uštknutí, leží v povodí Amazonky. Tam často trvá hodiny, než se člověk dostane do zdravotnického zařízení, které má protijed.

Jednou za měsíc se získává jed velmi nebezpečným způsobem. Fabiola vybavena hákem opatrně vyndává jednoho z hadů z plastové nádoby a vloží ho do díže naplněné oxidem uhličitým. Had během několika minut usne.

"Pro zvíře to není tak stresující," vysvětluje. Hada pak umístí na ocelovou podložku v místnosti, kde je více než 25 stupňů Celsia.

Fabiola má jen několik minut na to, aby bezpečně získala jed, než se had začne hýbat. "Je důležité mít strach, protože lidé, kteří se bojí, si dávají více pozor," zdůrazňuje.

Hadi dostávají k žrádlu myši a krysy chované v institutu.

Když Fabiola získá jed, hada zváží a změří a teprve poté ho znovu uloží do jeho bedny.

Protijed se vyrábí tak, že se malé dávky jedu injekční cestou aplikují koním chovaným na farmě. U nich se pak rozvine imunitní reakce, při níž vznikají protilátky. Ty se z koňské krve extrahují a vyrábí se z nich sérum, které se podává uštknutým lidem. Bez něho by mohli zemřít.

Šéfka projektu Fab Hui Wenová uvádí, že institut vyrábí veškerý brazilský protijed, tedy 250.000 lahviček o deseti až 15 mililitrech ročně. Brazílie rovněž zdarma poskytuje sérum několika dalším zemím v Jižní Americe. V těchto dnech také vyjednává o plánu prodávat protijed zejména do Afriky.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) uštknou hadi každoročně asi 5,4 milionu lidí. Z toho 81.000 až 138.000 osob zemře a mnoho dalších má celoživotní následky, včetně amputací.

Světová zdravotnická organizace v roce 2019 přijala plán, kterým chce snížit počty mrtvých a postižených. Zajistit to má vyšší produkce kvalitních protilátek. V srdci této strategie je právě Brazílie. Export séra může velmi brzy, říká Fab Hui Wenová.

"Institut Butantan má vzhledem ke světové krizi v produkci protijedu zájem dodávat sérum dalším zemím," dodává.

Související

Více souvisejících

Hadi Brazílie otrava zdraví WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy