Vědci odhalují, proč koronavirus drtí zrovna Itálii

Zatímco v Číně se denní nárůst nakažených koronavirem trvale snižuje, v evropských zemích infikovaných přibývá. Nejhůře zasažená země je Itálie, která denně ohlásí tisíce nových případů nákazy a stovky mrtvých. Experti nyní odhalují proč.

Aktuální statistiky ukazují, že Itálie je druhou nejvíce zasaženou zemí světa a počet nakažených v ní stoupá rychleji než v jakékoliv jiné zemi. Počty mrtvých denně stoupají na několik stovek a celkově nemoci Covid-19 podlehlo v zemi více než 2000 lidí.

Ačkoliv podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehnou pandemii koronaviru 3,4 % nakažených lidí, v Itálii je toto číslo podstatně větší. V řeči čísel ale vnáší do současné situace úplně jiné světlo například srovnání s Jižní Koreou.

I Jižní Korea je jednou z nejvíce zasažených zemí na světě. Počet nakažených se postupně přibližuje deseti tisícům, počet mrtvých je ale překvapivě naprosto minimální. Nemoci zde podlehlo 75 lidí, tedy méně než jedno procento nakažených.

Podle televize CNN je situace v Itálii 10x horší než v Jižní Koreji. Proč ale Korea zvládá nemoc podstatně lépe než Itálie? A proč je Itálie z evropských zemí nejvíce zasaženou? 

Pro odpovědi musíme sáhnout několik let nazpátek. Konkrétně do roku 2015, ze kterého pochází souhrnná zpráva Organizace spojených národů (OSN). Ta uvádí, že Itálie je z hlediska věkového rozložení obyvatel druhou nejstarší zemí na světě. První je Japonsko, tudíž Itálie vede v Evropě prim.

Zhruba 28 procent Italů jsou starší 60 let, takto vysoký počet seniorů nemá žádná jiná evropská země. Jižní Korea má méně než 19 procent lidí v tomto věku. A není tajemstvím, že koronavirus postihuje nejvíce seniory. 

Právě z tohoto důvodu je Itálie aktuálně nejhůře zasaženou zemí Evropy. To ostatně dokládají i další statistiky, které uvádí, že 90 procent mrtvých v souvislosti s pandemií koronaviru v zemi je starších 70 let. Naopak pod 29 let nezemřel nikdo.

Naopak v Jižní Koreji Covid-19 nejvíce zasáhl dle statistik občany ve věku 20 až 29 let. Z tohoto důvodu je úmrtnost v zemi tak nízká. Nakažených lidí ve věku nad 60 let je pouze 20 %.

To potvrzuje i dřívější zjištění Centra pro kontrolu nemocí, které uvedlo, že na koronavirus umírají především starší lidé. Globálně bylo méně než 0,5 % zemřelých pacientů ve věku do 50 let. 1,3 % zemřelých mělo mezi 50 a 60 lety, 3,6 % mezi 60 a 70 lety, 8 % mezi 70 a 80 lety a 15 % mělo více než 80 let.

Podle lékařů je to proto, že imunitní systém seniorů slabší než u lidí produktivního věku nebo u dětí. "U starších lidí je také větší pravděpodobnost, že dostanou nemoci jako je rakovina nebo cukrovka, které ohrožují jejich imunitní systémy," řekl pro New York Post Krys Johnson, epidemiolog na Temple University College of Public Health.

Druhým faktorem je právě ona náchylnost k řadě nemocí. Jen velmi malá část zemřelých lidí totiž byla zcela zdravá. Ve zhruba 99 procentech případů umírají na Covid-19 lidé, kteří mají například problémy se srdcem či tlakem. Pouze 0,9 procent zemřelých bylo před nákazou zcela zdravých.

Výše zmíněná zpráva OSN v sobě ale ukrývá ještě jednu velmi podstatnou informaci. Itálie totiž není sama. Stejný podíl obyvatel starších 60 let, tedy 28 procent, má i Německo, které se tak dělí s Itálií o první místo v žebříčku nejstarších zemí v Evropě. Na třetím místě je Finsko, kde je 27 procent obyvatel starších 60 let. Česko má spolu s dalšími zeměmi jako Maďarsko, Rumunsko, Švédsko nebo Španělsko zhruba 25 procent obyvatel nad 60 let.

Z hlediska těchto statistik se proto lze obávat, že právě Německo bude v následujících týdnech zasaženo koronavirem ve stejné míře, jako je nyní Itálie. Ostatně za posledních 24 hodin tam přibylo více než tisíc potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru a celkem je jich v zemi již přes 7200.

Související

Více souvisejících

Itálie evropa lékaři Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy