Vědci zjistili, jak koronavirus zabíjí. Chová se úplně jinak než SARS

Vědci zjistili, že koronavirus SARS-CoV-2 může zabíjet imunitní buňky, které jsou důležité k boji s onemocněním COVID-19. Takzvané T-lymfocyty jsou schopné v těle detekovat a zničit cizí organismy a vytvoří „získanou imunitu“, ty jsou ale koronavirem ničeni.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Výzkum byl zveřejněn začátkem tohoto týdne v lékařském časospise Cellular and Molecular Immunology. Vědci z Fudan University v Šanghaji a z New York Blood Centre se v současné době soustředí právě na výzkum chování T-lymfocytů a koronaviru. Vědci dříve sdělili své obavy, že koronavirus může způsobit podobná poškození jako vir HIV, uvedl server news.com.

V laboratoři vědci aplikovali virus SARS-CoV-2 na T-lymfocyty, které vytvářejí z viru jakési „rukojmí“ a vir pohltí. Ale v experimentu se scénář obrátil a korovirus pohltil T-Lymfocyty. Podobný experiment byl proveden s virem SARS, ale v tomto případě se T-lymfocyty zachovaly správně.

South China Morning Post uvedl zprávu, že při pitvě 20 pacientů, kteří podlehli onemocnění COVID-19, byl zjištěn kriticky nízký počet T-lymfocytů, to znamená, že pacienti měli úplně zničený imunitní systém.

Vědci zaznamenali také veliký rozdíl mezi virem SARS-CoV-2 a HIV. Na rozdíl od HIV se T-lymfocyty nebyly schopné zaměřit na více infikovaných buněk.

Nová studie přichází méně než týden po té, co australští vědci přišli s novým testem, který pomáhá zjistit, za jakých podmínek je člověk proti viru SARS-CoV-2 imunní. Vzorky buněk poskytly největší ohniska nemoci COVID-19, a to Itálie, Čína a New York.

Vědci budou zkoumat, jak závažný je koronavirus pro člověka a kdo s největší pravděpodobností onemocní. „Tento a další testy nám poskytnou více informací k vytvoření nové léčby,“ uvedl Menno van Zelm, hlavní výzkumník z Monash University's Central Clinical School pro server news.com.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak,…

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž…

Průlom v biomedicíně: Čeští vědci se podíleli na objevu nového řízení…

02.06.2020 12:43 Nový a levnější způsob řízení pohybu mikrorobotů napájených a ovládaných světlem objevil česko…

Koronavirus není chřipka. Nová studie popisuje covid-19 jako cévní…

02.06.2020 11:42 Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise…

NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

02.06.2020 10:25 K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles…

Související:

Právě se děje

Další zprávy