Covid-19 ovlivňuje i činnost srdce. Pacientům často funguje abnormálně

Nálezy nové globální studie uvádějí, že jeden ze sedmi vyšetřených pacientů s covid-19 vykazoval závažné abnormality srdce, které mají pravděpodobně významný dopad na jejich zotavení i přežití. Důkazy naznačují, že covid-19 nejen poškozuje srdce, ale i další důležité orgány kvůli srážlivosti krve.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Nová globální studie zveřejněna v časopise European Heart Journal se soustředila na 1 261 pacientů ze 69 zemí světa. Pomocí echokardiografie vědci zjistili, že 55 % pacientů mělo abnormálně fungující srdce. Echokardiografie je ultrazvuková zobrazovací metoda k vyšetření srdce. Vědci z British Heart Foundation (BHF), kteří výzkum zároveň i financovali, uvádějí, že studie byla zaměřena pouze na lidi, u kterých lékaři předpokládali srdeční problémy.

Z 901 pacientů neměl nikdo žádné srdeční onemocnění před výzkumem a změny byly pozorovány poprvé až během onemocnění covid-19, proto se vědci domnívají, že tyto abnormality mohou být způsobeny virem SARS-CoV-2. „Těžké onemocnění covid-19 může mít za následek poškození srdce a oběhového systému. Naléhavě musíme pochopit, proč se to děje, abychom mohli poskytnout odpovídající péči,“ řekla Sonya Babu-Narayanová, spoluředitelka British Heart Foundation.

Již v minulosti vědci své studie zaměřili na neobvyklou srážlivost krve u pacientů s covid-19, která vedla k mrtvicím, plicní embolii, covidovým prstům nebo srdečnímu selhání. Podle vědců tato nová studie přispěla dalšími důkazy, proč je vyšší úmrtnost u lidí s chronickými onemocněními srdce.

Covid-19 vytváří v těle zánět a hromadí tekutinu v plicích, srdce jako krevní pumpa musí pracovat mnohem více, a to může mít za následek srdeční selhání, poškození tkáně a virus může infikovat přímo svalovou tkáň. „Covid-19 je komplexní multisystémové onemocnění, které může mít vliv na mnoho částí našeho těla, včetně srdce,“ uvedl kardiolog Marc Dwerk, který byl součástí globálního výzkumu. Dodává, že lékaři mohou mít obavy z použití echokardiografie, protože to vyžaduje úzký kontakt s infikovaným pacientem, ale „naše práce ukazuje, že skenování je důležité, protože jsme zlepšili léčbu třetině pacientů“.

Podle slov Babu-Narayanové vědci po celé Velké Británii neúnavně pracují, aby pomohli odpovědět na řadu naléhavých otázek týkajících se covid-19. „Patří sem pochopení toho, jak je srdce a oběhový systém ovlivňován covidem-19. Jejich práce bude rozhodující pro nové léčebné postupy a stanovení optimálního způsobu léčby,“ míní Babu-Narayanová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Jaké jsou dopady covidu-19 na funkce mozku? Neurovědkyně prozradila, co…

12.08.2020 11:20 Koronavirus SARS-CoV-2 související s akutním respiračním syndromem se projevuje horečkou, suchým…

"Úlovek" olomouckých přírodovědců: Na Borneu objevili nejmenší druh…

12.08.2020 09:57 Olomoučtí přírodovědci objevili v tropických deštných lesích ostrova Borneo zřejmě nejmenší druh…

Matematik Turchin předpověděl nepokoje v USA? Podle některých vědců jde o…

12.08.2020 08:43 Před osmi lety vypočítal vědec Peter Turchin rizika sociálního napětí, která se podle něj objevují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama