česká lékařská komora

Zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Čechům se může zhoršit zdravotní péče, varuje lékařská komora

Česká lékařská komora (ČLK) v souvislosti s uhradovou vyhláškou varuje před zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče. Vyhláška má v příštím roce garantovat podle ministerstva zdravotnictví zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent, komora chtěla nárůst o 13 procent. ČLK také navrhuje zákonodárcům, aby se zvýšil poplatek za pohotovost, současných 90 korun podle komory neplní svoji regulační funkci. 
Prezident ČLK Milan Kubek.

"Staráte se o hospodské, o lékaře ne." Kubek kritizoval vládu i ministerstvo

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek dnes na sjezdu této profesní organizace v Brně označil jako arogantní přístup ministerstva zdravotnictví. Resort podle něj neodpověděl na připomínky komory k návrhu úhradové vyhlášky. Podle Kubka byla spolupráce s bývalým ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) špatná, spolupráce s Vlastimilem Válkem (TOP 09) ale podle něj není lepší. Válek na sjezdu promluvil dnes odpoledne a proti kritice se ohradil.
Milan Kubek Rozhovor

Kubka mrzí, že během pandemie neplatilo příměří. Šéf lékařské komory varuje před chřipkou a upozorňuje na krizi ve zdravotnictví

Ředitel České lékařské komory Milan Kubek v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozornil, že jsou zdravotnická zařízení v krizi. „Mezi řediteli nemocnic panuje čisté zděšení. Nejde jen o energie, jde zde také o nárok zaměstnanců na zvýšení platů a mezd a jediné zdroje příjmů jsou peníze od zdravotních pojišťoven a ty nebudou stačit,“ říká lékař. Zmínil také momentální stav pandemie covidu a přicházející chřipkové období. „U nás se bohužel zaměňuje nedisciplinovanost se svobodomyslností, a celý boj s epidemií jsme tak strašně moc zpolitizovali, že jakákoli racionální řešení už se prosazují jen velmi těžko,“ konstatoval.
Milan Kubek

Lékařská komora chce zvýšit úhrady zdravotníkům, podle Fialy je osm procent maximum

Česká lékařská komora (ČLK) nesouhlasí se současným návrhem úhradové vyhlášky, která by měla v příštím roce garantovat podle ministerstva zdravotnictví zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent. Trvá na svém původním návrhu růstu úhrad o 13 procent. V dopise premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) to uvedl prezident ČLK Milan Kubek.
Pomůcky na ochranu dýchacích cest

Nošení roušek ve zdravotnickém zařízení lze nařídit i nadále, uvedla komora

Podle právního stanoviska České lékařské komory (ČLK) je možné ve zdravotnickém zařízení i nadále nařídit nošení respirátoru či roušky. Stačí o tom informovat pacienty na viditelném místě, například v čekárně. Dnes skončila tato povinnost nařízená plošně mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví v zařízeních zdravotní a sociální péče.
Ilustrační fotografie.

Lékařská komora vyzvala vládu, aby nesnižovala platbu za státní pojištěnce

Česká lékařská komora (ČLK) v otevřeném dopisu vyzvala vládu, aby nesnižovala platbu za státní pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění. Více peněz bude podle ní potřeba kvůli uprchlíkům z Ukrajiny, ale také inflaci a pokračující epidemii koronaviru. Stát platí za každého pojištěnce 1960 korun měsíčně, od července to má být o 400 korun méně.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek napsal lékařům: Naším úkolem bude pomoci uprchlíkům u nás

Naším úkolem je pomoci uprchlíkům z Ukrajiny přicházejícím do ČR v tuzemských ordinacích a nemocnicích, napsal v dopise lékařům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Připomněl také ukrajinské lékaře, kteří odjeli svou zemi bránit a pomáhat raněným. Dopis zveřejnila Česká lékařská komora (ČLK) a ministerstvo zdravotnictví jeho znění ČTK potvrdilo.
Milan Kubek

Kubek je pro zkrácení uznatelnosti očkování, žádá také povinné očkování

Prezident České lékařské komory Milan Kubek souhlasí s návrhem pětikoalice na zkrácení uznatelnosti očkování či na prodloužení vánočních prázdnin ke zbrzdění epidemie. Je ale proti tomu, aby se testy PCR pro návštěvu restaurací či služeb hradily ze zdravotního pojištění. Komora žádá také povinné očkování pro vybrané profese. Kubek to řekl ČTK.
Milan Kubek

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.
Milan Kubek

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post se uchází dosavadní šéf Milan Kubek, který stojí v čele komory 15 let. Proti němu kandiduje nynější viceprezident Zdeněk Mrozek. Delegáti sjezdu budou volit také představenstvo své profesní komory.
Nemocnice, ilustrační foto

Lékařská komora nabízí pomoc při povolávání ambulantních zdravotníků

Česká lékařská komora nabízí hejtmanům, že pomůže s organizací povolávání ambulantních zdravotníků do nemocnic. Pokud má pomoc ambulantních specialistů dávat smysl, nesmí být podle komory chaotická. Zdravotníci, kteří nemají potřebnou kvalifikaci, by byli v nemocnicích spíše na obtíž. Komora to uvedla v prohlášení svého prezidenta Milana Kubka zveřejněném na webu.
Očkování, ilustrační fotografie

Očkování proti covidu dostalo podle ČLK 104.000 zdravotníků

Očkováno proti covidu-19 bylo podle České lékařské komory do soboty asi 104.000 zdravotníků. Dvě třetiny očkovaných pracují v nemocnicích nebo zdravotnické záchranné službě. Druhou dávku vakcíny dostalo zhruba 9000 z nich. Na internetu to uvedl prezident ČLK Milan Kubek.
Milan Kubek Rozhovor

Premiér se vyfotí s vakcínou a kampaň pro něj skončí. Vláda chybuje, zneužívá zdravotníky, říká Kubek

ROZHOVOR – Úroveň vypracovaného materiálu k očkovací strategii přirovnává ke školnímu slohovému úkolu, který neřeší praktickou stránku věci. Prezident České lékařské komory Milan Kubek se proto obává, že země nebude schopna očkování proti covidu-19 provést včas. „Opravdu nestačí, aby se pan premiér s dovezenou vakcínou nechal vyfotit a prohlásil něco na téma velkého skoku pro lidstvo a tím to všechno skončilo, včetně kampaně. Státu vytýkám absenci kampaně, která tak dala velký prostor dezinformacím. Také nutně potřebujeme vybudovat síť očkovacích center, “ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Milan Kubek.
Milan Kubek

Kubkova lékařská komora vyzvala vládu ke zpřísnění opatření proti covidu-19

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala vládu ke zpřísnění protiepidemických opatření. S rozvolňováním podle ní začala dříve, než byla epidemie pod kontrolou. Komora dnes výzvu zveřejnila na svém webu, adresovala ji předsedovi vlády, šéfovi Ústředního krizového štábu a ministrovi zdravotnictví. Přetížené zdravotnictví podle něj nemůže další měsíce fungovat v současném vypětí.
Světová zdravotnická organizace

Česko vyjednává s WHO o pomoci, požaduje dva lékaře a 15 sester

Česko vyjednává se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) o pomoci s bojem proti koronaviru. WHO je připravena poskytnout zdravotnické týmy, které by mohly nastoupit do českých nemocnic. Radiožurnálu to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví i české zastoupení WHO. Ministerstvo zdravotnictví požádalo zatím o dva lékaře a 15 zdravotních sester.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 14 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy