Česká lékařská komora (ČLK) navrhuje pro zaměstnávání lékařů z Ukrajiny snížit byrokratickou náročnost zkoušek, zrušit povinnou praxi a zavést intenzivní kurzy češtiny a finanční podporu. Varuje ale před snižováním odborné náročnosti aprobačních zkoušek nebo znalosti češtiny. Návrh zveřejnila na webu komory.
"ČLK v první řadě navrhuje odstraňování zbytečných byrokratických bariér a prosazuje maximální urychlení celého procesu přípravy na aprobační zkoušky. Komora však nemůže souhlasit s tím, aby jako lékař pracoval někdo, kdo nesplňuje minimální předepsané odborné požadavky nebo ten, kdo se nedokáže česky domluvit se svými pacienty a spolupracovníky," uvádí.
Podle platné legislativy musí lékaři ze zemí mimo EU složit aprobační zkoušku. "Zatímco v rámci Evropské unie studijní programy všech lékařských fakult musí splňovat daná minimální kritéria, u vysokých škol v ostatních, takzvaně třetích zemích, toto zajištěné není," dodali.
Pokud chtějí lékaři pracovat v ČR dříve, musí to být v lůžkovém zdravotnickém zařízení akreditovaném pro vzdělávání a pod dohledem zkušeného lékaře. Takovou praxi může ministerstvo povolit až na jeden rok.
Jako jedinou možnost, kdy by mohli lékaři z Ukrajiny působit i bez aprobační zkoušky, vidí ČLK na přechodnou dobu nouzovou zdravotní pomoc například v uprchlických táborech nebo podobných zařízeních.
Mezi kroky zjednodušujícími celý proces komora navrhuje například zjednodušení administrativy. Podle ní by nemuselo být vyžadováno úřední ověření dokumentů, doklady by mohlo být možné předložit až dodatečně a odpuštěno by mohlo být placení úředních kolků.
Finančně by stát či kraje mohli lékařům pomoci s úhradou ubytování, stravování nebo poskytovat stipendia a zajistit péči o děti. Zajistit by pro ně měl také intenzivní kurzy češtiny zakončené zkouškou a intenzivní teoretické kurzy medicíny v češtině, které by byly přípravou na aprobační zkoušku.
Odbornou praxi, která umožňuje lékařům zapojení už v současné době a je podmínkou aprobační zkoušky, naopak komora navrhuje zrušit. "Bývá zneužívána k nelegálnímu výkonu práce. Praxe lékařkám a lékařům z Ukrajiny nechybí a její vyžadování zbytečně oddaluje složení aprobační zkoušky," uvedla ČLK.
Zástupci ministerstva zdravotnictví ve středu na jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně uvedli, že pro zaměstnávání sester už je o úpravách procesu zaměstnávání rozhodnuto a připravuje je pro zaměstnávání lékařů.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že jako stážisté pod dohledem by lékaři z Ukrajiny mohli pracovat i v ambulantních zařízeních, nejen lůžkových. Navrhuje také, aby odbornou zkoušku, která jim umožní pracovat samostatně, mohli skládat i v angličtině. Řešení ale podle něj musí být na úrovni celé EU.
Na schůzce unijních ministrů zdravotnictví přednesl návrh, aby stejně jako v současné době zahraniční studenti medicíny skládají státnice v angličtině, mohli podobně postupovat i při aprobační zkoušce lékaři ze třetích zemí. "Pokud stojíme o lékaře ze zahraničí, tak bychom jim měli umožnit aprobační zkoušku v angličtině, a aby složili jen zkoušku z českého jazyka," dodal.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli
Spor mezi lékaři a Válkem se vyostřuje. Protestovat chtějí celé nemocnice
lékaři , česká lékařská komora
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 46 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák