Národní fronta (NF) (Marine Le Penové)

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová končí v čele Národního sdružení, nahradí ji Jordan Bardella

Marine Le Penovou nahradí v čele francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) sedmadvacetiletý europoslanec Jordan Bardella. Rozhodli o tom dnes členové strany na sjezdu. Bardella jednoznačně porazil svého protikandidáta Louise Aliota, a stane se tak prvním předsedou strany, který nepochází z rodiny Le Penů, napsala agentura Reuters.
Emmanuel Macron, prezident Francie

Macron přišel o většinu v Národním shromáždění, posílila Le Penová

Koalice Spolu francouzského centristického prezidenta Emmanuela Macrona získala v Národním shromáždění 245 křesel. Vyplývá to z výsledků parlamentních voleb, které v noci na dnešek zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra. V 577členné dolní komoře parlamentu tak bude mít koalice Spolu nejsilnější zastoupení, ale nikoli většinu. Ve srovnání s končícím volebním obdobím prezidentský blok ztratil zhruba 100 křesel.
Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF), autor: AG Gymnasium Melle

Le Penová pod tlakem. Šéfka krajní pravice řeší neúspěchy i potíže ve straně

Šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová se minulý víkend, kdy se uskutečnilo druhé kolo odložených komunálních voleb, snažila navzdory neúspěchu tvářit spokojeně. Přestože se jejímu bývalému partnerovi a straníkovi Louisi Alliotovi podařilo pro Národní sdružení získat v Perpignanu nejvíc hlasů od roku 1995, na celostátní úrovni jí zbyly oči pro pláč.
Marine Le Pen

Strana Le Penové se prý dohodla s ruským věřitelem

Uskupení francouzské krajní pravice Národní shromáždění, dříve známé jako Národní fronta, potýkající se s finančními potížemi, dospělo k dohodě s ruskou firmou, která ji zažalovala u moskevského soudu kvůli nesplacení půjčky ve výši přibližně devíti milionů eur (asi 240 milionů Kč). Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na mluvčího moskevského soudu.
Sídlo Evropského parlamentu

Spiknutí tradičních stran? Nechtějí protiunijní frakce pustit do čela výborů

Kromě pozic ve vedení Evropského parlamentu rozhodují europoslanci na ustavující schůzi ve Štrasburku o složení dvou desítek parlamentních výborů. Zástupci nejsilnějších frakcí spojili své síly, aby se pokusili vyšachovat politiky protiunijní skupiny Identita a demokracie (ID) z pozic předsedů dvou výborů. ČTK to potvrdilo několik zdrojů z europarlamentních skupin.
Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem

Macron volby neprohrál? Francouzský tisk komentuje výsledky voleb do EP

Mizérie, poloviční úspěch, zásadní prohra, ale i "skorovýhra" je podle francouzského tisku výsledek voleb do Evropského parlamentu (EP) pro prezidenta Emmanuela Macrona. Koalice Obroda, k níž patří Macronova Republika v pohybu (REM), v neděli ve volbách zaostala o necelý procentní bod za krajně pravicovým Národním sdružením Marine Le Penové. V EP tak budou mít obě uskupení po 23 mandátech.
Marine Le Penová

Le Penová válcuje Macrona. Ve Francii před eurovolbami vede Národní sdružení

Francouzské krajně pravicové Národní sdružení (dříve Národní fronta) podle dvou nových průzkumů veřejného mínění vyhraje ve Francii nadcházející volby do Evropského parlamentu. Strana Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona skončí těsně druhá, vyplynulo z anket agentury Ifop a institutu OpinionWay, o nichž informoval deník Le Figaro.
Marine Le Pen

Odchod z EU? Le Penová otáčí, má úplně jiný plán

Vystoupení z EU a návrat k franku už nejsou ve Francii vzhledem k vývoji v sousední Velké Británii, která se téměř tři roky marně snaží o brexit, populární. Změn nálad v tamní společnosti si povšimla i lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která se rozhodla obrátit o 180 stupňů, a svojí pozornost před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu upřít na Evropskou komisi. Informoval o tom server Politico.eu.
Francie slaví, Macron ve volbách zvítězil

Nová podoba francouzského stranického systému? Střed vs. extrémismus

Přípravy na nadcházející volby do Evropského parlamentu jasně prokazují, jak se francouzský politický systém během několika let razantně proměnil. Tradiční dvou-stranický francouzský model, jehož hlavní póly od konce druhé světové války tvořila pravice a levice (obě inklinující spíše do středu, pozn. red.), získal novou podobu. Pro francouzskou 5. republiku může být nově se erodující systém ohrožením – nadcházející evropské volby totiž přinesou vítězství buďto francouzskému středu, anebo pravicovému extremismu. Volba jako by připomínala souboj o prezidentské křeslo v roce 2017.
Evropská unie, ilustrační foto

Jiná Evropa. Bude 2019 rokem euroskeptiků?

Už v květnu proběhnou volby do Evropského parlamentu. Průzkumy odhalují, že by si v nich mohly velmi dobře vést euroskeptické strany. Jedním z důvodů je jejich změněná strategie. Namísto trvání na lokálních variantách Brexitu, se euroskeptické strany soustředí na představení jiné vize Evropy.
Marine Le Pen

Macron dostává na frak. Le Penová ho před eurovolbami válcuje, ukázal průzkum

Francouzské nacionalistické Národní sdružení (RN, dříve Národní fronty) Marine Le Penové vůbec poprvé v průzkumu pro květnové volby do Evropského parlamentu předběhlo stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění institutu Ifop, o kterém informovala agentura Reuters.
Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Před branami Elysejského paláce a opět na politickém dně. Podaří se Le Penové opět vrátit na výsluní?

Paříž - Už je to víc, než rok, kdy se představitelka francouzské krajní pravice Marine Le Pen utkala v závěrečném klání o Elysejský palác s centristickým kandidátem Emmanuelem Macronem, v němž prohrála. Nyní se pokusí svého dřívějšího soka opět vyzvat v blížících se eurovolbách. Ty proběhnou až za rok, ale Le Penová už nyní řeší jeden problém za druhým. Kromě sporů o nový název své strany se bude muset Le Penová neustále potýkat se jménem svého otce, které se s ní táhne už od dětství. Informoval o tom server Politico.eu.
Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Marine Le Penová přejmenovala svoji stranu

Lyon (Francie) - Francouzská krajně pravicová Národní fronta (FN) změnila dnes název na Národní sdružení (RN). Krok, který má straně pomoci distancovat se od její antisemitské a rasistické minulosti, získat nové stoupence a na politické scéně spojence, navrhla v březnu šéfka strany Marine Le Penová.
Tomio Okamura

Ve francouzském Nice se sešli vůdci krajně pravicových stran, přijel i Okamura

Nice (Francie) - Předáci evropských nacionalistických a protiimigračních stran se dnes sešli ve francouzském Nice u příležitosti Svátku práce na pozvání vůdkyně nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové. Akce organizované oficiálně Hnutím pro Evropu národů a svobody (ENF), se účastnili také zástupci SPD v čele s Tomiem Okamurou. Nedorazil nicméně celoevropsky známý nizozemský nacionalista Geert Wilders, ani představitel euroskeptické a protiimigrační Ligy Matteo Salvini, a to kvůli vyjednáváním o případném vzniku nové vládní koalice v Itálii.
Marine Le Penová

Krajně pravicové strany se sejdou 1. května v Nice, dorazí i Okamura

Nice/Praha - Svátek práce v jihofrancouzském městě Nice společně oslaví francouzská krajně pravicová strana Národní Fronta (FN) a její evropští partneři. Scházejí se ve jménu obrany "identity" a "svrchovanosti národů", napsala agentura AFP. Zastoupení by podle francouzské agentury mělo mít také české hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), jehož předseda Tomio Okamura svou účast na setkání dnes ČTK potvrdil.

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

Harry a Meghan pocítili nevoli Britů. Z úspor by ale dvojice měla vyžít

Britové se nedávno jasně vyjádřili, že Harrymu a Meghan by nikdy nemělo být umožněno čerpat peníze ze státní kasy. Princ a jeho žena se nicméně v minulosti dostali ke značným finančním prostředkům. Mladší ze synů současného krále Karla III. například opakovaně dědil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy