Le Penová pod tlakem. Šéfka krajní pravice řeší neúspěchy i potíže ve straně

Šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová se minulý víkend, kdy se uskutečnilo druhé kolo odložených komunálních voleb, snažila navzdory neúspěchu tvářit spokojeně. Přestože se jejímu bývalému partnerovi a straníkovi Louisi Alliotovi podařilo pro Národní sdružení získat v Perpignanu nejvíc hlasů od roku 1995, na celostátní úrovni jí zbyly oči pro pláč.

"Úspěch krajní pravice není pouze symbolickým triumfem, ale opravdovým zlomem," snažila se předsedkyně tvářit optimisticky. Někdejší kandidátka na francouzskou prezidentku se rovněž nechala slyšet, že by chtěla zabodovat i v nadcházejících regionálních volbách, které se uskuteční příští rok, a že se v roce 2022 opět účastní boje o Elysejský palác.

O aktuálním dění na francouzské politické scéně informoval John Lichfield, analytik serveru POLITICO, bývalý redaktor britského deníku The Independent, který byl 20 let korespondentem francouzského magazínu Paris.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nevyšel z voleb zrovna nejlépe. Jeho centristické a současné koaliční hnutí En Marche! totiž porazili v několika městech Zelení, kteří momentálně ovládnou velká města jako například Bordeaux, Štrasburk nebo Lyon. V Paříži se k moci zase dostali socialisté. Nicméně ani Le Penová si v nich nepolepšila, ač se tváří, že tomu tak není.

Perpignanský triumf byl pro Alliota a obecně krajní pravici sice vítězstvím, ale samotné Le Penové příliš nepomohl, spíš naopak. Její bývalý partner se totiž rozhodl nasadit úplně jinou strategii a v předvolební kampani se od své strany symbolicky distancoval. Její logo i název chybělo na všech jeho plakátech.

Nasadil tvář představitele ještě extrémnější pravice a vůči své šéfce se začal dokonce nepřímo vymezovat. Veřejně se prezentoval například s Robertem, úspěšným nezávislým starostou Béziers, který se netají svými sympatiemi ke krajně pravicovým ideologiím.

Ten mu totiž poradil, aby se méně zaměřoval na dosud osvědčenou teorii konfliktní linie, tedy město versus venkov, a naopak se ještě radikálněji vymezil vůči Macronově politice a "politickému islámu". Čili jediné, co může Le Penová v Perpignanu slavit, je vítězství její strany, nikoliv jí samotné.

Národní sdružení je tvrdou opozicí současnému prezidentovi. Ve volbách do Evropského parlamentu 2019 se jí podařilo získat první místo, zatímco vládní En Marche! nechala o jedno procento za sebou. Proto také předpokládala, že má další podporu zajištěnou i v nadcházejících komunálních volbách. 

Národní sdružení se ale pak dostalo do finančních problémů kvůli komplikacím s dříve poskytnutou ruskou půjčkou. V důsledku toho získalo v současných volbách výrazně méně zastupitelských křesel. V roce 2014 se tehdy ještě Národní frontě podařilo obhájit 1438 mandátů v 463 francouzských městech. V neděli tomu bylo 840 v 258 obcích.

Pokud jde o místa starostů, tak Národní sdružení získalo tři a ztratilo dvě. Rovněž se mu nepodařilo získat vliv v městské radě Marseille, které dlouhodobě čelí problémům s přistěhovalci, a proto v něm také má své tvrdé voličské jádro. Tyto výsledky jsou pro potenciální budoucí prezidentku Francie katastrofální, čehož si všímají její straníci. Zároveň si ale uvědomují politické dopady koronakrize, kvůli níž se muselo plánované březnové druhé kolo odložit na červen, a která měla možná také za následek nižší účast pod 50 %.

I tak ale Le Penová ve své straně postupně ztrácí dřívější podporu. Zatímco Zelení slaví své vítězství ve francouzských metropolích, členové Národního sdružení si anonymně stěžují novinářům na naprosto tristní výkon své šéfky během epidemie covid-19 a její otevřený odpor vůči londýnským oslavám 80. výročí projevu Charlese de Gaulla vyzývajícího Francouze k odboji vůči německé okupaci.

V Bretani, odkud tehdy všichni dospělí muži vypluli do Anglie, jí doslova vypískali. I tak ale existuje v Národním sdružení pevné konzervativní křídlo, které se vůči De Gaullovi otevřeně vymezuje, a které se netají svojí podporou proněmeckého režimu Vichystické Francie. Někdejšímu prezidentovi vyčítají například jeho roli v Alžírské osvobozenecké válce, kdy se dostatečně nepostavil za francouzské osadníky.

Šéfka Národního sdružení také čelí výčitkám, že během koronakrize nedokázala vytěžit z Macronovy nepopularity, která se jí mohla stát esem v rukávu. Nedávné předvolební průzkumy jí sice připisují podporu v prezidentských volbách 2022, kdy by v prvním kole mohla současného francouzského prezidenta dokonce i porazit. V závěrečném klání by mu však opět podlehla, byť ne s takovým rozdílem jako v roce 2017.

Související

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Marine Le Pen Francie volby ve Francii Národní fronta (NF) (Marine Le Penové) Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy