KOMENTÁŘ | Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady

Francie vyhrála bitvu, celou válku má ale ještě před sebou. Krajní pravice u voleb utrpěla významnou porážku a nenaplnily se tak obavy z první takové vlády od nacistické okupace. Přesto ale kombinace středu a levice může vést k další nestabilitě a prohloubení krize ve francouzské politice, jejíž stabilita i samotná existence jsou životně důležité pro Evropu i svět. 

Francouzi si zvolili své zastoupení v tamním parlamentu – Národním shromáždění. Volby překvapivě vyhrála Národní lidová fronta (NFP), a to poměrně spolehlivě. Na druhém místě se umístila centristická aliance Renesance (ENS) prezidenta Emmanuela Macrona. Krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové zůstalo třetí, prakticky bez šance účasti na vládě. 

Ačkoliv RN Le Penové neuspělo tak, jak to vypadalo po prvním kole parlamentních voleb, výsledky pro něj znamenají významný zisk. Strana obdržela o 53 křesel více než minule, zatímco Macronova ENS klesla dokonce o 76 křesel. Nejvíce ale narostla NFP, a to o 57 křesel.  

Pád Macronovy ENS je výsledkem jeho vlastních rozhodnutí. Prezident dlouhodobě není u Francouzů populární a jeho strana jakbysmet. Rozhodnutí o rozpuštění Národního shromáždění a vyhlášení předčasných voleb v reakci na neúspěch ENS u voleb do Evropského parlamentu bylo rychlé a patrně ne příliš dobře promyšlené. Nelze vytvořit zcela novou a tentokrát i úspěšnou kampaň, druhou během jediného měsíce. V tomto ohledu měly RN a NFP daleko větší šance, protože u voleb do EP uspěly a kampaň stačilo ponechat s pár úpravami. 

Macron po vyvolání předčasných voleb jednoznačně vyloučil svou rezignaci a stále trval na svém, že jde o dobré rozhodnutí. „RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek. Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země. Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň,“ popisoval po drastickém neúspěchu ENS ve volbách do EP.

I přes ukvapené kroky francouzského prezidenta a politického kapitálu, který RN po eurovolbách obdržela, RN zůstane mimo vládu. Přitom lídr pravicové strany Jordan Bardella měl hned po volbách v dalším dění jasno. „Tato bezprecedentní porážka současné vlády znamená konec jednoho cyklu a první den éry po Macronovi,“ řekl. To se ale podle všeho nestane – Macron má nyní manévrovací prostor a na pozici premiéra může dosadit někoho, kdo je mu jednoznačně sympatičtější než Le Penová nebo Bardella. Dosavadní premiér Gabriel Attal to sice nebude, stále je Macronovi jistě příjemnější (respektive méně proti srsti) spolupracovat s levicí než krajní pravicí. 

Právě nástup francouzské krajní pravice byl to, čeho se nejen Francouzi, ale Evropané obecně obávali. V čele odpůrců Le Penové a spol. stáli veteráni francouzského odboje proti nacistické okupaci z let 1940-1945. „Jsem zděšena, že Francie, která toho tolik dokázala, se obrací ke krajní pravici. Nemám jinou možnost než říct svůj názor. Lidé zapomněli, že Hitler se dostal k moci legálně,“ popsala jedna z veteránek, Mélanie Bergerová-Volleová. Souhlasil s ní také Roger Lebranchu. „V roce 1943 jsem byl zatčen, protože jsem se chtěl přes Španělsko dostat do severní Afriky. Byl jsem deportován za odbojové činy, nechci, aby nám vládli bývalí esesáci. Když projdete rukama SS jako já, můžete očekávat cokoliv. Doufám, že se strany ze středu spojí a postaví se bok po boku,“ vyzýval muž, který přežil několik let v táborech Buchenwald a Schönebeck. 

Možná také výzvy veteránů stály za tím, že se odpůrci RN napříč francouzskou politikou rozhodli k určitému spojení. Z druhého kola parlamentních voleb postupně odstoupily stovky kandidátů na třetích pozicích, aby umožnili silnější podporu demokratickým kandidátům nad nimi. Francouzský volební systém totiž po prvním kole parlamentních voleb v jednotlivých okrscích pouští do druhého kola dva až tři nejsilnější kandidáty. Letos šlo většinou o jednoho kandidáta RN a dva kandidáty z levice nebo středu. Odstoupení řady středových kandidátů ve prospěch levicových (a naopak) tak umožnilo porážku RN. 

Francie tak, zdá se, první bitvu vyhrála. První krajně pravicová vláda v novodobé historii země nevznikne, zároveň ale nelze očekávat výraznou změnu tamního politického klimatu. Francouzská politika je pořád nestabilní a hrozí, že nová vláda bude slabá – ať už se jejím předsedou stane kdokoliv. Nelibost vůči Macronovi napříč politických spektrem převládá. Prezident nyní musí své další kroky při jmenování premiéra volit velice pečlivě. 

Dění ve Francii je klíčové pro celý evropský kontinent, země totiž drží několik výsadních postavení, kterých se nezbaví – a kterých ji nikdo nezbaví. Jako jediná země Evropské unie má ve svém držení jaderné zbraně, což je důležitý odstrašující prvek proti trvalé hrozbě ze strany Ruské federace, a rostoucí hrozbě z Číny. Rovněž jde o jednu z nejsilnějších ekonomik na světě s velkým vlivem na globální dění. Společně s Velkou Británií tvoří páteř transatlantického spojenectví Evropy a Ameriky. 

Nejde tedy jen o to, aby byla Francie stabilní pro Francouze – naopak – musí zůstat stabilní pro Evropu i svět. 

Související

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády Komentář

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

Více souvisejících

komentář volby ve Francii Francie Emmanuel Macron Marine Le Pen Národní fronta (NF) (Marine Le Penové)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

včera

včera

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

včera

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

včera

včera

včera

Zelenskyj řekl, kdy prozradí svůj vítězný plán. První detaily už unikly na veřejnost

Ukrajina plánuje představit svůj "vítězný plán" zaměřený na ukončení války s Ruskem na summitu kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny, který se uskuteční 12. října na letecké základně Ramstein v Německu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy