KOMENTÁŘ | Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady

Francie vyhrála bitvu, celou válku má ale ještě před sebou. Krajní pravice u voleb utrpěla významnou porážku a nenaplnily se tak obavy z první takové vlády od nacistické okupace. Přesto ale kombinace středu a levice může vést k další nestabilitě a prohloubení krize ve francouzské politice, jejíž stabilita i samotná existence jsou životně důležité pro Evropu i svět. 

Francouzi si zvolili své zastoupení v tamním parlamentu – Národním shromáždění. Volby překvapivě vyhrála Národní lidová fronta (NFP), a to poměrně spolehlivě. Na druhém místě se umístila centristická aliance Renesance (ENS) prezidenta Emmanuela Macrona. Krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové zůstalo třetí, prakticky bez šance účasti na vládě. 

Ačkoliv RN Le Penové neuspělo tak, jak to vypadalo po prvním kole parlamentních voleb, výsledky pro něj znamenají významný zisk. Strana obdržela o 53 křesel více než minule, zatímco Macronova ENS klesla dokonce o 76 křesel. Nejvíce ale narostla NFP, a to o 57 křesel.  

Pád Macronovy ENS je výsledkem jeho vlastních rozhodnutí. Prezident dlouhodobě není u Francouzů populární a jeho strana jakbysmet. Rozhodnutí o rozpuštění Národního shromáždění a vyhlášení předčasných voleb v reakci na neúspěch ENS u voleb do Evropského parlamentu bylo rychlé a patrně ne příliš dobře promyšlené. Nelze vytvořit zcela novou a tentokrát i úspěšnou kampaň, druhou během jediného měsíce. V tomto ohledu měly RN a NFP daleko větší šance, protože u voleb do EP uspěly a kampaň stačilo ponechat s pár úpravami. 

Macron po vyvolání předčasných voleb jednoznačně vyloučil svou rezignaci a stále trval na svém, že jde o dobré rozhodnutí. „RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek. Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země. Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň,“ popisoval po drastickém neúspěchu ENS ve volbách do EP.

I přes ukvapené kroky francouzského prezidenta a politického kapitálu, který RN po eurovolbách obdržela, RN zůstane mimo vládu. Přitom lídr pravicové strany Jordan Bardella měl hned po volbách v dalším dění jasno. „Tato bezprecedentní porážka současné vlády znamená konec jednoho cyklu a první den éry po Macronovi,“ řekl. To se ale podle všeho nestane – Macron má nyní manévrovací prostor a na pozici premiéra může dosadit někoho, kdo je mu jednoznačně sympatičtější než Le Penová nebo Bardella. Dosavadní premiér Gabriel Attal to sice nebude, stále je Macronovi jistě příjemnější (respektive méně proti srsti) spolupracovat s levicí než krajní pravicí. 

Právě nástup francouzské krajní pravice byl to, čeho se nejen Francouzi, ale Evropané obecně obávali. V čele odpůrců Le Penové a spol. stáli veteráni francouzského odboje proti nacistické okupaci z let 1940-1945. „Jsem zděšena, že Francie, která toho tolik dokázala, se obrací ke krajní pravici. Nemám jinou možnost než říct svůj názor. Lidé zapomněli, že Hitler se dostal k moci legálně,“ popsala jedna z veteránek, Mélanie Bergerová-Volleová. Souhlasil s ní také Roger Lebranchu. „V roce 1943 jsem byl zatčen, protože jsem se chtěl přes Španělsko dostat do severní Afriky. Byl jsem deportován za odbojové činy, nechci, aby nám vládli bývalí esesáci. Když projdete rukama SS jako já, můžete očekávat cokoliv. Doufám, že se strany ze středu spojí a postaví se bok po boku,“ vyzýval muž, který přežil několik let v táborech Buchenwald a Schönebeck. 

Možná také výzvy veteránů stály za tím, že se odpůrci RN napříč francouzskou politikou rozhodli k určitému spojení. Z druhého kola parlamentních voleb postupně odstoupily stovky kandidátů na třetích pozicích, aby umožnili silnější podporu demokratickým kandidátům nad nimi. Francouzský volební systém totiž po prvním kole parlamentních voleb v jednotlivých okrscích pouští do druhého kola dva až tři nejsilnější kandidáty. Letos šlo většinou o jednoho kandidáta RN a dva kandidáty z levice nebo středu. Odstoupení řady středových kandidátů ve prospěch levicových (a naopak) tak umožnilo porážku RN. 

Francie tak, zdá se, první bitvu vyhrála. První krajně pravicová vláda v novodobé historii země nevznikne, zároveň ale nelze očekávat výraznou změnu tamního politického klimatu. Francouzská politika je pořád nestabilní a hrozí, že nová vláda bude slabá – ať už se jejím předsedou stane kdokoliv. Nelibost vůči Macronovi napříč politických spektrem převládá. Prezident nyní musí své další kroky při jmenování premiéra volit velice pečlivě. 

Dění ve Francii je klíčové pro celý evropský kontinent, země totiž drží několik výsadních postavení, kterých se nezbaví – a kterých ji nikdo nezbaví. Jako jediná země Evropské unie má ve svém držení jaderné zbraně, což je důležitý odstrašující prvek proti trvalé hrozbě ze strany Ruské federace, a rostoucí hrozbě z Číny. Rovněž jde o jednu z nejsilnějších ekonomik na světě s velkým vlivem na globální dění. Společně s Velkou Británií tvoří páteř transatlantického spojenectví Evropy a Ameriky. 

Nejde tedy jen o to, aby byla Francie stabilní pro Francouze – naopak – musí zůstat stabilní pro Evropu i svět. 

Související

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář volby ve Francii Francie Emmanuel Macron Marine Le Pen Národní fronta (NF) (Marine Le Penové)

Aktuálně se děje

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

včera

25. dubna 2025 21:39

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

25. dubna 2025 20:40

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

25. dubna 2025 19:32

25. dubna 2025 18:01

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy