KOMENTÁŘ | Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady

Francie vyhrála bitvu, celou válku má ale ještě před sebou. Krajní pravice u voleb utrpěla významnou porážku a nenaplnily se tak obavy z první takové vlády od nacistické okupace. Přesto ale kombinace středu a levice může vést k další nestabilitě a prohloubení krize ve francouzské politice, jejíž stabilita i samotná existence jsou životně důležité pro Evropu i svět. 

Francouzi si zvolili své zastoupení v tamním parlamentu – Národním shromáždění. Volby překvapivě vyhrála Národní lidová fronta (NFP), a to poměrně spolehlivě. Na druhém místě se umístila centristická aliance Renesance (ENS) prezidenta Emmanuela Macrona. Krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové zůstalo třetí, prakticky bez šance účasti na vládě. 

Ačkoliv RN Le Penové neuspělo tak, jak to vypadalo po prvním kole parlamentních voleb, výsledky pro něj znamenají významný zisk. Strana obdržela o 53 křesel více než minule, zatímco Macronova ENS klesla dokonce o 76 křesel. Nejvíce ale narostla NFP, a to o 57 křesel.  

Pád Macronovy ENS je výsledkem jeho vlastních rozhodnutí. Prezident dlouhodobě není u Francouzů populární a jeho strana jakbysmet. Rozhodnutí o rozpuštění Národního shromáždění a vyhlášení předčasných voleb v reakci na neúspěch ENS u voleb do Evropského parlamentu bylo rychlé a patrně ne příliš dobře promyšlené. Nelze vytvořit zcela novou a tentokrát i úspěšnou kampaň, druhou během jediného měsíce. V tomto ohledu měly RN a NFP daleko větší šance, protože u voleb do EP uspěly a kampaň stačilo ponechat s pár úpravami. 

Macron po vyvolání předčasných voleb jednoznačně vyloučil svou rezignaci a stále trval na svém, že jde o dobré rozhodnutí. „RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek. Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země. Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň,“ popisoval po drastickém neúspěchu ENS ve volbách do EP.

I přes ukvapené kroky francouzského prezidenta a politického kapitálu, který RN po eurovolbách obdržela, RN zůstane mimo vládu. Přitom lídr pravicové strany Jordan Bardella měl hned po volbách v dalším dění jasno. „Tato bezprecedentní porážka současné vlády znamená konec jednoho cyklu a první den éry po Macronovi,“ řekl. To se ale podle všeho nestane – Macron má nyní manévrovací prostor a na pozici premiéra může dosadit někoho, kdo je mu jednoznačně sympatičtější než Le Penová nebo Bardella. Dosavadní premiér Gabriel Attal to sice nebude, stále je Macronovi jistě příjemnější (respektive méně proti srsti) spolupracovat s levicí než krajní pravicí. 

Právě nástup francouzské krajní pravice byl to, čeho se nejen Francouzi, ale Evropané obecně obávali. V čele odpůrců Le Penové a spol. stáli veteráni francouzského odboje proti nacistické okupaci z let 1940-1945. „Jsem zděšena, že Francie, která toho tolik dokázala, se obrací ke krajní pravici. Nemám jinou možnost než říct svůj názor. Lidé zapomněli, že Hitler se dostal k moci legálně,“ popsala jedna z veteránek, Mélanie Bergerová-Volleová. Souhlasil s ní také Roger Lebranchu. „V roce 1943 jsem byl zatčen, protože jsem se chtěl přes Španělsko dostat do severní Afriky. Byl jsem deportován za odbojové činy, nechci, aby nám vládli bývalí esesáci. Když projdete rukama SS jako já, můžete očekávat cokoliv. Doufám, že se strany ze středu spojí a postaví se bok po boku,“ vyzýval muž, který přežil několik let v táborech Buchenwald a Schönebeck. 

Možná také výzvy veteránů stály za tím, že se odpůrci RN napříč francouzskou politikou rozhodli k určitému spojení. Z druhého kola parlamentních voleb postupně odstoupily stovky kandidátů na třetích pozicích, aby umožnili silnější podporu demokratickým kandidátům nad nimi. Francouzský volební systém totiž po prvním kole parlamentních voleb v jednotlivých okrscích pouští do druhého kola dva až tři nejsilnější kandidáty. Letos šlo většinou o jednoho kandidáta RN a dva kandidáty z levice nebo středu. Odstoupení řady středových kandidátů ve prospěch levicových (a naopak) tak umožnilo porážku RN. 

Francie tak, zdá se, první bitvu vyhrála. První krajně pravicová vláda v novodobé historii země nevznikne, zároveň ale nelze očekávat výraznou změnu tamního politického klimatu. Francouzská politika je pořád nestabilní a hrozí, že nová vláda bude slabá – ať už se jejím předsedou stane kdokoliv. Nelibost vůči Macronovi napříč politických spektrem převládá. Prezident nyní musí své další kroky při jmenování premiéra volit velice pečlivě. 

Dění ve Francii je klíčové pro celý evropský kontinent, země totiž drží několik výsadních postavení, kterých se nezbaví – a kterých ji nikdo nezbaví. Jako jediná země Evropské unie má ve svém držení jaderné zbraně, což je důležitý odstrašující prvek proti trvalé hrozbě ze strany Ruské federace, a rostoucí hrozbě z Číny. Rovněž jde o jednu z nejsilnějších ekonomik na světě s velkým vlivem na globální dění. Společně s Velkou Británií tvoří páteř transatlantického spojenectví Evropy a Ameriky. 

Nejde tedy jen o to, aby byla Francie stabilní pro Francouze – naopak – musí zůstat stabilní pro Evropu i svět. 

Související

Ivo Lukačovič Komentář

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

Více souvisejících

komentář volby ve Francii Francie Emmanuel Macron Marine Le Pen Národní fronta (NF) (Marine Le Penové)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 58 minutami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 1 hodinou

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy