Le Penová vrací Evropskému parlamentu 330 000 za fitkivní zaměstnance. Splácí i ruské dluhy

Francouzská politička a vůdkyně krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová se rozhodla vrátit Evropskému parlamentu (EP) 330 000 eur, které jí byly vyplaceny za fiktivní zaměstnání dvou asistentů během jejího působení jako europoslankyně. 

Tímto krokem Marine Le Penová unikne "nucené exekuci," jak podle médií potvrdil její právní zástupce Rodolphe Bosselut.

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) po ukončení administrativního vyšetřování, které bylo zahájeno v roce 2014 kvůli podezření ze zneužití evropských fondů Marine Le Penovou, požadoval, aby vrátila částku 330 000 eur za fiktivní práci dvou asistentů.

Bývalá europoslankyně, která sloužila v EP v letech 2004–2017, byla obviněna z toho, že zneužila evropské prostředky ve prospěch své strany Národní fronta (nyní Národní sdružení) prostřednictvím fiktivního zaměstnávání dvou asistentů. Šlo o šéfku svého štábu Catherine Grisetovou a svého osobního strážce Thierryho Legiera.

Marine Le Penová popírala tato obvinění a tvrdila, že Grisetová a Legier skutečně pracovali pro ni. Jelikož peníte odmítala vrátit, EP začal srážet 50 procent z jejích příspěvků na práci europoslankyně z jejích denních diet a výdajů na chod její kanceláře.

Trvalo to ale pouze čtyři měsíce, dokud Le Penová v červnu 2017 po svém zvolení do francouzského parlamentu neopustila Evropský parlament. Hrozilo jí však exekuční rozhodnutí ve výši 326 401 eur, nakonec ale v červenci souhlasila s vrácením zbývající částky.

Advokát Marine Le Penové, Rodolphe Bosselut, uvedl, že platba byla "provedena s cílem vyhnout se výkonu správního rozhodnutí Evropského parlamentu, jehož podstatu však má moje klientka za neopodstatněnou." Dodal, že platba "v žádném případě nepředstavuje výslovné ani implicitní uznání nároků Evropského parlamentu."

Podle serveru Le Monde také Le Penová splácí mnohamilionový dluh ruské bance. Krajně pravicová strana tak doufá, že se před evropskými volbami v roce 2024 vypořádá s podezřením z náklonnosti ke Kremlu.

Půjčku, kterou její politická strana obdržela od ruské banky před téměř deseti lety, před létem před parlamentní vyšetřovací komisí podle serveru Le Monde obhajovala čtyři hodiny. 

Uvedla, že půjčka nebyla ovlivněna postoji a vizemi strany v oblasti geopolitiky. "Podepsala jsem půjčku s bankou, ne s Vladimirem Putinem," řekla Le Penová s tím, že půjčka "ji k ničemu nezavazuje".

Nacionalistická Národní fronta (FN) Le Penové si vzala půjčku více než 9 milionů eur od První česko-ruské banky. Peníze ale hrály roli v loňské kampani francouzských prezidentských voleb, kdy byla Le Penová opakovaně obviněna z úzkých vazeb na Rusko.

Le Penová však vehementně popírá, že by na ni Rusko vyvíjelo nátlak a že by její hnutí bylo kontrolováno Kremlem. Dodala, že finanční prostředky si od ruské banky vzala proto, že žádná jiná banka ve Francii ani jinde v Evropě nechtěla její straně půjčit.

Přiznala však, že strana má finanční potíže a je nucena hledat věřitele mimo EU. Podle esrveru však již splatila zhruba 6 milionů eur.

Související

Více souvisejících

Francie Marine Le Pen Národní fronta (NF) (Marine Le Penové)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy