Egyptský prezident se v televizním projevu ohradil proti karikaturám Mohameda

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes v reakci na zveřejňování karikatur proroka Mohameda ve Francii uvedl, že svobodný projev, který uráží více než 1,5 miliardy lidí, by měl skončit, píše agentura Reuters. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes podle agentury AFP varoval, že urážky proroka Mohameda "mohou vést k násilí".

Abd Fattáh Sísí
doporučujeme

"I my máme svá práva. Máme právo na to, aby nebyly zraňovány naše city a naše hodnoty," řekl Sísí. "Pokud někteří mají svobodu vyjádřit své myšlenky, předpokládám, že to skončí, když dojde na urážku pocitů více než 1,5 miliardy lidí," uvedl v projevu vysílaném televizí. Prezident však zdůraznil, že je zásadně proti všem formám násilných a teroristických činů, kterých se lidé dopouštějí pod záminkou ochrany náboženství a jeho symbolů.

Velký imám káhirské univerzity Al-Azhar, který zastává jednu z nejrespektovanějších funkcí pro sunnitské muslimy, vyzval mezinárodní komunitu, aby "antimuslimské" činy postavila mimo zákon.

Íránský prezident Rúhání dnes na pravidelném zasedání vlády situaci komentoval slovy: "Urážky Proroka (...) jsou nemorální a vybízejí k násilí (...) Je překvapivé, že to přichází ze strany těch, kteří se chlubí kulturou a demokracií, a že určitým způsobem, i když to není úmyslné, tím vyzývají k násilnostem a k prolévání krve."

V řadě muslimských zemích se v nedávných dnech objevila vlna kritiky na adresu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v reakci na vraždu francouzského učitele dějepisu extremistou čečenského původu hájil svobodu projevu a právo na zveřejňování karikaturních vyobrazení islámského proroka Mohameda.

Desítky tisíc lidí demonstrovaly proti Macronovi v úterý v Bangladéši, dnes se v bangladéšské metropoli podle agentury AP sešly stovky aktivistů. Protestní akce se konaly také v Iráku. Proti francouzskému postoji se již několikrát vymezily Írán a Turecko. Dnes Ankara pohrozila, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kterou otiskl francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. V mnohých zemích včetně Turecka vyzývají lidé k bojkotu francouzského zboží.

Naopak britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes vyzval spojence v Severoatlantické alianci, aby ukázali jednotu ve věci tolerance a svobody projevu, čímž se podle agentury Reuters proti chování Turecka nepřímo ohradil.

Přístup francouzského prezidenta kritizoval v úterý i lídr autonomního a většinově muslimského Čečenska Ramzan Kadyrov. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov se však dnes podle agentury TASS proti Kadyrovovu vyjádření ohradil a řekl, že vnější politikou se může zabývat pouze prezident země, zatímco představitelé jednotlivých ruských subjektů takovou pravomoc nemají.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Africe hrozí milionům lidí hlad kvůli násilí a drahotě

04.12.2020 21:55 V západní Africe a Sahelu hrozí milionům lidí hlad kvůli růstu násilí ze strany džihádistů a…

Boje v Etiopii mohou pokračovat, povstalci jsou ochotni válčit dál

04.12.2020 20:40 Etiopská armáda dnes ohlásila, že zabila nebo zajala většinu funkcionářů Tigrajské lidově…

Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i…

03.12.2020 13:39 Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem.…

Etiopie zpřístupní stát Tigraj pro humanitární pomoc, podepsala dohodu s…

02.12.2020 15:18 Etiopie a OSN dnes podepsaly dohodu, která umožní dodávky humanitární pomoci do severoetiopského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama