Obě válčící strany v Libyi porušují mezinárodní právo, varuje AI

Obě válčící strany v bojích o libyjskou metropoli Tripolis používají v rezidenčních zónách nepřesné výbušné zbraně, jimiž zasahují civilní obyvatelstvo. Porušují tím mezinárodní právo a jejich jednání by mohlo být považováno za válečné zločiny.

Ve dnes zveřejněné zprávě to uvedla organizace Amnesty International (AI), která celosvětově hájí lidská práva. Od 4. dubna zemřelo podle OSN při bojích o Tripolis více než 100 civilistů a přes 100.000 jich muselo opustit svoje domovy.

V Tripolisu sídlí vláda premiéra Faíze Sarrádže, kterou uznává OSN. Hlavní město se ale od jara snaží dobýt Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která podporuje samozvanou východolibyjskou vládu působící v okolí Benghází.

Zástupci AI v první polovině srpna navštívili 33 míst, které byly cílem leteckých i pozemních útoků a hovořili s více než 150 svědky. Oba znepřátelené tábory podle AI dostatečně nerozlišují mezi civilními a vojenskými cíli. Používají přitom například nepřesné raketomety Grad či padákové bomby, jež lze zamířit pouze s přesností na 800 metrů, a jsou proto k použití v hustě osídlených oblastech absolutně nevhodné.

Válčící strany tak při útocích zasáhly několik obytných domů, pohřební průvod, či školu v okolí letiště Mitiga, které donedávna jako jediné sloužilo pro přepravu civilistů. Bomby zasáhly rovněž několik ambulancí a polních nemocnic.

V konfliktu jsou podle Amnesty užívány jak starší rakety z éry tehdejšího diktátora Muammara Kaddáfího, tak pokročilé naváděné střely vypálené z bezpilotních letounů. Vybavení přitom oběma stranám dodávají okolní státy, čímž porušují embargo, které na dovoz zbraní OSN uvalila už v roce 2011. Podle AI zásobuje Sarrádžovu vládu válečným materiálem Turecko, Haftara zase Spojené arabské emiráty (SAE). Jeden z nejhorších útoků LNA na polní nemocnici z července, při němž zemřelo pět lékařů a záchranářů a dalších osm utrpělo zranění, provedl podle AI dron čínské výroby řízený právě SAE.

AI proto vyzvala OSN k vynucování embarga a obě válčící strany k dodržování válečného práva a lepší ochranu civilistů. Volá také po ustavení nezávislé vyšetřovací komise.

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Amnesty: Trestání obyvatel Gazy je válečný zločin. OSN shání pro Gazu 300 milionů, WHO lékařskou pomoc

Stále více světových organizací bije na poplach kvůli podmínkám, v nichž se ocitají obyvatelé Pásma Gazy sužovaní již šestý den izraelským bombardováním. Lidskoprávní organizace Amnesty International v pátek vyzvala Izrael, aby okamžitě zrušil blokádu Gazy, a prohlásila, že kolektivní trest civilistů za teroristická zvěrstva Hamásu se rovná válečnému zločinu.
Ilustrační fotografie.

Část Čechů si stále myslí, že za znásilnění někdy může i oběť

Nejméně dvě pětiny lidí soudí, že za znásilnění mohou nést spoluzodpovědnost oběti tohoto trestného činu, například kvůli koketnímu chování, opilosti nebo vyzývavému oblečení. Podíl obyvatel s takovým názorem klesá, ještě před sedmi lety jich byly více než tři pětiny. Vyplývá to z průzkumu, který dnes ve Sněmovně představila Irena Hůlová z organizace Amnesty International (AI). Podle ní je ale i nynější podíl stále vysoký.

Více souvisejících

amnesty international Libye

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy