Obě válčící strany v Libyi porušují mezinárodní právo, varuje AI

Obě válčící strany v bojích o libyjskou metropoli Tripolis používají v rezidenčních zónách nepřesné výbušné zbraně, jimiž zasahují civilní obyvatelstvo. Porušují tím mezinárodní právo a jejich jednání by mohlo být považováno za válečné zločiny.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Severní Afrika
doporučujeme

Ve dnes zveřejněné zprávě to uvedla organizace Amnesty International (AI), která celosvětově hájí lidská práva. Od 4. dubna zemřelo podle OSN při bojích o Tripolis více než 100 civilistů a přes 100.000 jich muselo opustit svoje domovy.

V Tripolisu sídlí vláda premiéra Faíze Sarrádže, kterou uznává OSN. Hlavní město se ale od jara snaží dobýt Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která podporuje samozvanou východolibyjskou vládu působící v okolí Benghází.

Zástupci AI v první polovině srpna navštívili 33 míst, které byly cílem leteckých i pozemních útoků a hovořili s více než 150 svědky. Oba znepřátelené tábory podle AI dostatečně nerozlišují mezi civilními a vojenskými cíli. Používají přitom například nepřesné raketomety Grad či padákové bomby, jež lze zamířit pouze s přesností na 800 metrů, a jsou proto k použití v hustě osídlených oblastech absolutně nevhodné.

Válčící strany tak při útocích zasáhly několik obytných domů, pohřební průvod, či školu v okolí letiště Mitiga, které donedávna jako jediné sloužilo pro přepravu civilistů. Bomby zasáhly rovněž několik ambulancí a polních nemocnic.

V konfliktu jsou podle Amnesty užívány jak starší rakety z éry tehdejšího diktátora Muammara Kaddáfího, tak pokročilé naváděné střely vypálené z bezpilotních letounů. Vybavení přitom oběma stranám dodávají okolní státy, čímž porušují embargo, které na dovoz zbraní OSN uvalila už v roce 2011. Podle AI zásobuje Sarrádžovu vládu válečným materiálem Turecko, Haftara zase Spojené arabské emiráty (SAE). Jeden z nejhorších útoků LNA na polní nemocnici z července, při němž zemřelo pět lékařů a záchranářů a dalších osm utrpělo zranění, provedl podle AI dron čínské výroby řízený právě SAE.

AI proto vyzvala OSN k vynucování embarga a obě válčící strany k dodržování válečného práva a lepší ochranu civilistů. Volá také po ustavení nezávislé vyšetřovací komise.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy skončí epidemie eboly? Konžský prezident prozradil datum

15.11.2019 18:44 Současnou epidemii virového onemocnění ebola, která zuří na severovýchodě Konga už od srpna 2018,…

Petříček navštívil Etiopii. České projekty pomáhají ve vzdělání i přístupu…

13.11.2019 16:29 Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes při návštěvě Etiopie uvedl, že české rozvojové projekty…

Francouzská armáda zabila jednoho z vůdců džihádistů v Mali

06.11.2019 07:55 Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistické organizace v Mali Aliho Majšúa. S odvoláním na…

Nigerijská policie osvobodila 259 lidí z islámského zařízení

05.11.2019 14:30 Nigerijská policie osvobodila 259 lidí, kteří byli proti své vůli drženi v islámském nápravném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama