OSN varuje před humanitární krizí v Burkině Faso

Západoafrické země Burkina Faso, Mali a Niger jsou dějištěm prohlubující se humanitární krize, která ovlivňuje životy milionů lidí a statisíce přinutila opustit domovy. S varováním dnes podle agentury AP přišel Světový potravinový program (WFP) spadající pod OSN. Úroveň podvýživy prý v regionu značně přesahuje krizové limity a zmírnění situace bude vyžadovat desítky milionů dolarů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

OSN
doporučujeme

Aktuální problémy na západě saharského regionu Sahel pramení ze sílících aktivit islámských radikálů, často napojených na mezinárodní teroristické sítě. Severovýchod Mali zažívá v posledních týdnech vlnu tvrdých útoků proti armádě, Burkina Faso zase za první polovinu letošního roku registruje více útoků než za celý loňský rok.

Kvůli špatné bezpečnostní situaci opustilo své domovy ve třech zmíněných zemích více než 860.000 lidí. Jen u Burkiny Faso to je letos skoro půl milionu. Jedním z vysídlených obyvatel je Ousmane Sawadogo, který se svými manželkami a dětmi nedávno uprchl z vesnice na severu země do města Kaya. Cestu dlouhou 200 kilometrů urazili pěšky a nyní jsou jejich obživou listy divokých rostlin.

"To, co teď potřebujeme, je jídlo. Všechno ostatní může počkat," řekl Sawadogo WFP. "O oblečení se budeme zajímat, až budeme mít jídlo," dodal.

Podle výkonného ředitele WFP Davida Beasleyho v Burkině Faso začala dramatická krize, která narušila životy milionů lidí. "Třetina země jsou aktuálně konfliktní zóny," uvedl. Pracovníci WFP prý registrují míru podvýživy "značně za krizovými prahy". "Jestli to svět myslí se zachraňováním životů vážně, pak nastal čas konat," vyzval Beasley.

Na západě Sahelu žije v oblastech zasažených konflikty na 20 milionů lidí, přičemž v Burkině Faso, Mali a Nigeru podle WFP 2,4 milionu obyvatel akutně potřebuje potravinovou pomoc. Humanitární operace prý naléhavě vyžaduje 150 milionů dolarů (skoro 3,5 miliardy Kč).

Regionální mluvčí WFP George Fominyen řekl AP, že reakce na krizi se nemůže soustředit pouze na bezpečnost. Je podle něj nutné zabývat se také příčinami vzestupu islámských radikálů a nabídnout alternativy k členství v extremistických skupinách. Agentura Reuters ale podotýká, že kvůli nestabilitě v regionu se většina humanitární pomoci nedostává k potřebným.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza lodi s uprchlíky: U Mauretánie se utopilo téměř 60 lidí

05.12.2019 07:48 Nejméně 58 migrantů zahynulo ve středu v Atlantickém oceánu u západoafrické Mauritánie, když se…

Přiřítí se další uprchlíci? Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v…

04.12.2019 22:01 Aktualizováno Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a…

Policie v Maroku a Španělsku rozprášila buňku džihádistů, přijímali…

04.12.2019 16:49 Marocká protiteroristická policie rozbila džihádistickou skupinu napojenou na teroristickou…

Malárie loni zabila 400 tisíc lidí. Nejvíc obětí je mezi dětmi v Africe

04.12.2019 09:16 Malárie stále ohrožuje miliony obyvatel planety, loni na ni zemřelo 400.000 lidí. Oznámila to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama