Při útoku v Mali zahynuli dva francouzští vojáci, sesazený prezident Keita odjel ze země

Dva francouzští vojáci byli zabiti a jeden vážně zraněn při útoku s pomocí výbušniny na jejich obrněné vozidlo na severu Mali. Informoval o tom v sobotu večer úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Africkou zemí zmítá politický chaos po vzpouře části armády z 18. srpna. Sesazený prezident v sobotu podle agentury AFP v sobotu opustil zemi.

Útok na francouzské vojáky se odehrál v sobotu ráno v regionu Tessalit na severu Mali. Obrněnec byl zcela zničen.

Podle Elysejského paláce prezident Emmanuel Macron vyjádřil pozůstalým soustrast a vyzdvihl "odvahu a odhodlání" francouzských vojáků nasazených v oblasti Sahelu "po boku svých bratrů ve zbrani z mnoha zemí, které se solidárně angažují v této obtížné misi".

Francie má v Sahelu v rámci mise Barkhane zaměřené na boj proti teroristickým skupinám na 5100 vojáků. Do boje proti terorismu se mají zapojit i čeští vojáci.

Česká republika už své vojáky v Mali má. Podílejí se na výcviku a na ochraně výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM). V polovině roku se ujala jejího velení, v čele mise stojí brigádní generál František Ridzák. Ministr obrany Lubomír Metnar na konci srpna odmítl možnost stažení českých bezpečnostních složek z této západoafrické země.

Ibrahim Boubacar Keita, ousted as president of #Mali last month in a military coup, has flown to the United Arab Emirates for medical treatment after two days in hospital following a mini-stroke, the new junta said https://t.co/BGgDu6TttF pic.twitter.com/ntFopNqGjq

— AFP news agency (@AFP) September 5, 2020

Po vzpouře v Mali armáda zajala prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Keitu vzbouřenci propustili 27. srpna a v sobotu podle AFP odletěl z malijského hlavního města Bamaka do Arabských spojených emirátů, kde se má svěřit do lékařské péče.

Související

Více souvisejících

Mali Armáda Francie Ibrahim Boubacar Keita Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy