Sísí nařídil armádě, ať se připraví na případnou akci v Libyi

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes nařídil armádě, aby byla připravena provést jakoukoli akci uvnitř země i za jejími hranicemi. V oblasti nyní panuje napětí ohledně zapojení Turecka do konfliktu v sousední Libyi, poznamenala agentura Reuters.

Abd Fattáh Sísí
doporučujeme

Sísí dnes navštívil leteckou základnu v blízkosti asi 1200 kilometrů dlouhé západní hranice s Libyí. Na televizních záběrech bylo vidět, jak sleduje starty stíhaček a vrtulníků a prohlíží si stovky tanků a dalších obrněných vozidel. "Buďte připraveni podniknout jakoukoli misi tady, uvnitř našich hranic, nebo, jestliže to bude potřeba, i mimo ně," řekl egyptský prezident několika pilotům a příslušníkům speciálních jednotek na základně.

Sísí rovněž varoval síly, které jsou loajální vládě národní jednoty (GNA) v Tripolisu uznávané OSN, aby nepřekročily současnou frontovou linii s východolibyjskou armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara.

Turecká podpora vlády národní jednoty vedla k odvrácení 14 měsíců trvajícího postupu Haftarových jednotek na Tripolis. Stále agresivnější roli Turecka v Libyi zkritizovala nedávno Francie. Haftara naopak podporují Spojené arabské emiráty, Rusko a právě Egypt.

Egypt nedávno přišel s návrhem na příměří v Libyi, součástí plánu bylo i zvolení rady, která by zemi měla vládnout. Zatímco USA, Rusko či Spojené arabské emiráty plán uvítaly, Turecko ho odmítlo a označilo za pokus zachránit Haftara poté, co utrpěl několik porážek v boji.

Dnes Sísí uvedl, že Egypt se nechce vměšovat do dění v Libyi a obecně dává přednost politickému řešení. Jak ale dodal, situace se v poslední době dost změnila. "Jestliže nás libyjský lid požádá, abychom zasáhli, bude to signál pro celý svět, že Egypt a Libye jsou jedna země a mají jeden zájem," dodal egyptský prezident.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O ovládnutí země vedle mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy armády, neuznává vládu premiéra Fáize Sarrádže Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt v Libyi se zamotává, "Haftarův parlament" je pro intervenci Egypta

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Parlament, který sídlí na východě severoafrické Libye a podporuje armádu maršála Chalífy Haftara,…

JAR čelí další vlně koronaviru. Obnoven zákaz nočního vycházení, alkohol…

13.07.2020 12:51 Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa kvůli rychle přibývajícím případům koronaviru obnovil zákaz…

Zemřela Zindzi Mandelová (†59), jedna z dcer bývalého prezidenta JAR

13.07.2020 09:55 V nemocnici v Johannesburgu dnes zemřela dcera někdejšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely.…

Prezident Mali vyhověl požadavku opozice a rozpustil ústavní soud

12.07.2020 20:24 Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita rozpustil ústavní soud, který schválil sporné výsledky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama